Switch to mobile version. Augšup

Māja - 22.03.2016
kredīts | finanšu plānošana

Dzīvoklis sērijveida namā vai jaunajā projektā

Dzīvoklis sērijveida namā vai jaunajā projektā

Domājot par mājokļa iegādi, ir jāsaprot, ka tā vecums nav galvenais kvalitātes rādītājs. Viens jaunais projekts kvalitātes ziņā var stipri atšķirties no cita, un tieši tāpat ir arī ar namiem, ko cilvēki apdzīvo jau gadu desmitiem vai pat simtiem.

Varētu šķist, kā tas iespējams, ka jauns, tikko īstenots projekts var būt nekvalitatīvs. Diemžēl tā var notikt, ja attīstītājs vadījies pēc principa “ātri un lēti”. Tādā situācijā tik tiešām var gadīties, ka remonts dzīvoklī jāveic jau pēc dažiem gadiem. Tomēr fakts, ka mēdz būt nekvalitatīvi uzbūvēti nami, nenozīmē, ka tādi ir visi. Patiesībā vairums attīstītāju jaunos projektus būvē ar ilgtermiņa pieeju un atbildīgi. Un tomēr – pirms izšķirties par labu dzīvoklim jaunajā projektā, vēlams noskaidrot vairākas lietas.

Vērtējiet projektu!

Pirmkārt, kas ir projekta attīstītājs un būvnieks. Ja tie ir uzņēmumi ar ilgstošu pieredzi, labu reputāciju un daudziem citiem veiksmīgi realizētiem projektiem, ir daudz lielāka garantija, ka arī jūsu noskatītais dzīvoklis atbildīs kvalitātes kritērijiem.

Otrkārt, kādi materiāli un tehniskie risinājumi tiek izmantoti būvniecībā. Nav jābūt būvniecības ekspertam, lai pirms dzīvokļa iegādes papētītu, kādi materiāli izmantoti konkrētajā projektā, kādas ir to priekšrocības un mīnusi, vai un kādi ir energoefektivitātes risinājumi u. tml. Tas var nešķist pārāk būtiski tagad vai pēc gada, bet var diezgan daudz nozīmēt ilgtermiņā.

Treškārt, kādas ir atsauksmes par projektu. Nekas nesniedz tik daudz informācijas kā konkrētu cilvēku pieredze. Tiesa, jārēķinās arī ar lielu devu subjektivitātes. Varbūt ir iespējams uzrunāt kādu, kas namā jau dzīvo, un noskaidrot, vai realitātē viss izskatās tāpat kā uz papīra.

Ceturtkārt, kādas ir ikmēneša ekspluatācijas izmaksas, tostarp apsaimniekošanas maksa un komunālie maksājumi. Iespējams, īpaši veiksmīgu energoefektivitātes risinājumu dēļ jūs varēsiet būtiski ietaupīt, maksājot par apkuri.

Visbeidzot, bieži vien mājokļa iegāde nav iespējama bez kredīta, kas savukārt nozīmē sadarbību ar banku, kurai parasti ir pieejama liela jauno projektu datubāze. Tas ne tikai var nozīmēt izdevīgākus nosacījumus hipotekārajam kredītam (piemēram, mazāka pirmā iemaksa  vai garāks atmaksas termiņš), bet zināmā mērā var kalpot arī par kvalitātes rādītāju – banka, vērtējot kredīta izsniegšanu, novērtē arī nekustamo īpašumu.

Nākotnes vērtība

Viens no iemesliem, kāpēc cilvēki mēdz dot priekšroku dzīvoklim sērijveida mājā, ir cena. Taču dzīvokļa nākotnes izmaksās jāparedz ne tikai hipotekārā kredīta maksājumi. Svarīgi ir, kas ar šīm daudzdzīvokļu mājām notiks pēc 10, 20 vai 30 gadiem. Galvenais jebkurai mājai, protams, ir apsaimniekošana. Ja tajā laicīgi tiek veikti nepieciešamie remonti un uzlabojumi, nākotnes izredzes noteikti ir labākas nekā tad, ja apsaimniekotājs nama labā kaut ko dara tikai tad, kad ir avārijas situācija.

Tomēr jārēķinās, ka arī nākotnē būs nepieciešami ieguldījumi un tie būs jāsedz dzīvokļu īpašniekiem. Tāpat ir vērts parēķināt gaidāmos ikdienas maksājumus. Piemēram, ir atklāts, ka pagājušā gadsimta 60.–80. gados būvētajām mājām ir 40–60% lieli siltuma zudumi. Gada vēsajos mēnešos tas atspoguļosies rēķinos par apkuri.

Domājot par īpašumu ilgtermiņā, būtiska ir arī tā nākotnes vērtība. Dzīve ir neprognozējama, un, iespējams, kādreiz var pienākt brīdis, kad jums dzīvokli vajadzēs pārdot, piemēram, lai iegādātos lielāku vai pārceltos uz citu pilsētu. Nekustamā īpašuma eksperti  dzīvokļus sērijveida mājās vērtē visai skeptiski, prognozējot, ka to vērtība nākotnē var būtiski kristies.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste

Jauns mājoklis sākas ar sarunu

Ja domājat par jaunu dzīvesvietu un vēlaties uzzināt savas kredītiespējas, piesakieties konsultācijai, kuras laikā pārrunāsim Jums piemērotāko finansējumu mājokļa iegādei.


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Privātmājas efektivitātes uzlabošanai

Kā samazināt Jūsu privātmājas apkures rēķinus un celt tās vērtību?
Jums ir iespēja pieteikties Altum energoefektivitātes programmai un saņemt atbalstu līdz 6000 EUR.

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.