Mainīt valodu:
Image

Atbalsts mājokļa kredīta ņēmējiem

Paragraphs
Kas jāzina par atbalstu mājokļa kredīta ņēmējiem?

Saeima 2023. gada 6. decembrī galīgajā lasījumā apstiprināja grozījumus Patērētāju tiesības aizsardzības likumā, kas paredz 2024. gadā reizi ceturksnī izmaksāt atbalstu mājokļa kredīta ņēmējiem. Esam apkopojuši būtiskākos jautājumus un atbildes saistībā ar likuma grozījumiem.

Vai man ir atsevišķi jāpiesakās atbalstam? 
Ja Jums ir hipotekārais kredīts, atbalsts Jums tiks piemērots automātiski. Līdz ar to nekādas papildu darbības Jums nav jāveic. 

Vai atbalsts tiks piešķirts visiem? Kādi ir kritēriji? 
Atbilstoši grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā atbalsts tiks piešķirts kredītņēmējiem, kuru: 

  • hipotekārā kredīta līgums ir noslēgts līdz 2023. gada 31. oktobrim; 
  • hipotekārā kredīta atlikums nepārsniedz 250 000 EUR; 
  • hipotekārā kredīta līgumam nav noteikta fiksētā procentu likme visā hipotekārā kredīta atmaksas periodā.*


​​​​​​*  Nevienā hipotekārā kredīta līgumā, kas ar SEB banku noslēgti līdz 2023. gada 31. oktobrim, nav noteikta fiksētā procentu likme visā hipotekārā kredīta atmaksas periodā. Tas nozīmē, ka visi mūsu klientu hipotekārā kredīta līgumi atbilst konkrētajam kritērijam kompensācijas saņemšanai. 

Kāds ir atbalsta apmērs un cik bieži to izmaksās? 
Atbalsta apmērs paredzēts 30% apmērā no ceturkšņa laikā samaksātajiem procentu maksājumiem, kas aprēķināti saskaņā ar Jūsu hipotekārā kredīta līgumu, bet ne vairāk kā 2% no periodam noteiktās kopējās aizņēmuma likmes. 

Citi risinājumi situācijām, kad radušās grūtības veikt jebkāda veida SEB bankas vai SEB līzinga kredītmaksājumus:  

Labvēlības periods jeb kredītbrīvdienas

Labvēlības periods jeb kredītbrīvdienas ir iespēja uz laiku atlikt kredīta pamatsummas maksājumu, saglabājot esošos līguma nosacījumus. Šajā laikā ir jāturpina maksāt tikai procentu maksājumi.

Kredītmaksājuma atmaksas termiņa pagarinājums

Kredītmaksājuma atmaksas termiņa pagarinājums ir iespēja samazināt ikmēneša aizdevuma maksājumu, jo tiek atlikts kredīta beigu termiņš. Lai gan šādi tiek samazināts pamatsummas maksājums, ikmēneša procentu maksājums paliek nemainīgs.   

Kredītmaksājuma atmaksas grafika maiņa

Kredītmaksājuma atmaksas grafika maiņa tiek piedāvāta situācijā, kad kredītam ir noteikts dilstošais aizdevuma atmaksas veids (pamatsummas maksājums ir noteikts vienāds visa aizdevuma atmaksas laikā, savukārt procentu maksājums kredīta sākumā ir lielāks un ar laiku samazinās, ņemot vērā kredīta atlikumu). Šis risinājums paredz mainīt kredīta atmaksas veidu uz vienādo grafiku (kopējais aizdevuma maksājums ir noteikts vienāds līdz procentu likmes maiņas periodam).

Kur un kā var pieteikties atbalsta risinājumiem?

Nepieciešams aizpildīt pieteikumu attiecīgajām izmaiņām. Tas izdarāms internetbankas sadaļā “Kredīti/Līzingi” – “Mani kredīti”, spiežot uz “Pieteikties labvēlības periodam”. Ja šis pieteikums nav pieejams, nepieciešams aizpildīt pieteikumu izmaiņām, izvēloties “Citas izmaiņas”.

Kā noskaidrot, vai ir piešķirts atbalsts?

Saņemot pieteikumu, bankas darbinieki sazināsies ar klientu, lai informētu par grozījumu īstenošanu. Līguma grozījumi, ja tādi būs nepieciešami, tiks ievietoti internetbankā, lai klients varētu tos parakstīt.

Jāņem vērā

Nonākot grūtībās pildīt kredītsaistības, svarīgākais ir savlaicīgi uzrunāt banku un meklēt risinājumus. Noteikti nevajag gaidīt, kad situācija vēl vairāk pasliktinās un tiek kavēti maksājumi. Tāpēc aicinām sazināties ar mums – kopīgi atradīsim piemērotāko risinājumu.