Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 15.02.2019
uzkrājums | pašnodarbinātais

Pašnodarbinātie un sociālās garantijas

Pašnodarbinātie un sociālās garantijas

Lielākā daļa strādājošo Latvijā ir darba ņēmēji – darbojas kādā privātā, valsts vai pašvaldības uzņēmumā. Taču mūsdienās daudzas jomas, tostarp darba attiecības, zaudē savas striktās robežas un daļa speciālistu izvēlas strādāt sev izdevīgā vietā un laikā un pēc paša noteiktiem kvalitātes standartiem, reģistrējoties kā pašnodarbinātas personas.

Pašnodarbinātajiem ir tādas pašas iespējas saņemt sociālās garantijas vai pieklājīgu pensiju kā citiem strādājošajiem, ja vien viņi godīgi nomaksā nodokļus.

Taču atšķirībā no darbinieka uzņēmumā, kur par visu parūpējas darba devējs, pašnodarbinātais ir daudz vairāk atbildīgs ne tikai par sava darba organizāciju, darba īstenošanai nepieciešamo un grāmatvedību, bet arī nodokļu nomaksu un uzkrājumiem nebaltai dienai vai vecumdienām.

Kas ir pašnodarbināta persona

Profesijas, kurās speciālisti galvenokārt ir reģistrējušies kā pašnodarbinātie, ir, piemēram, prakses ārsti, zvērināti notāri, nekustamā īpašuma apsaimniekotāji, konsultanti, dažādu radošo profesiju pārstāvji u. c., kas saņem autoratlīdzību par savu darbu.

Par pašnodarbinātajiem bieži izvēlas kļūt arī tie, kas grib paši organizēt savu darba ritmu un būt neatkarīgi. Piemēram, jaunā māmiņa, kuras profesija ir grāmatvede, var kļūt par pašnodarbināto un sniegt pakalpojumus vairākiem nelieliem uzņēmumiem, kam nav sava grāmatveža. Viņa var strādāt no mājām pašas izvēlētā diennakts laikā. Pašnodarbinātā statuss tiek reģistrēts Valsts ieņēmumu dienestā (VID).

Nodokļi pašnodarbinātā gadījumā

Pašnodarbināta persona var izvēlēties vairākus veidus, kā maksāt savus nodokļus:

 • maksājot patentmaksu;
 • maksājot valsts obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas (VOSAI) un iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN);
 • maksājot mikrouzņēmuma nodokli.

Ja pašnodarbinātais maksā VOSAI un IIN, tad IIN viņam jāmaksā vienu reizi gadā 20% apmērā no saviem kopējiem ienākumiem (nodoklis būs mazāks, ja tiks iesniegta ienākumu deklarācija, kurā norādīti attaisnotie izdevumi, piemēram, par medicīnas pakalpojumiem vai studijām). Savukārt VOSAI obligāti ir jāmaksā vienu reizi ceturksnī, taču tikai par tiem mēnešiem, kuros ienākumi sasnieguši minimālo algu jeb vismaz 430 eiro mēnesī.

Tātad, ja pašnodarbinātas personas ienākumi kādu mēnesi ir bijuši mazāki par 430 eiro, sociālais nodoklis par šo mēnesi nav jāmaksā, savukārt, ja ienākumi bijuši lielāki, pašnodarbinātais var brīvi izvēlēties maksāt nodokli no 430 eiro vai lielākas summas.

Sociālās garantijas un pensija

Ja ir maksāts sociālais nodoklis, arī pašnodarbinātajiem pienākas visas valsts nodrošinātās sociālās garantijas kā jebkuram citam nodokļu maksātājam. Savukārt uzkrājums pensijai veidojas atkarībā no tā, cik lielas sociālās iemaksas pašnodarbinātais katru ceturksni ir veicis. Piemēram, ja sociālās iemaksas ir veiktas no minimālās algas jeb 430 eiro, turklāt ne par visiem mēnešiem, ar lielu pensiju nevarēs rēķināties – valsts garantētā pensija ir apmēram 60% no ienākumiem, kas minimālās algas gadījumā ir ļoti maz.

Tātad – savas nākotnes labklājības vārdā pašnodarbinātajam ir būtiski būt godīgam par saviem reālajiem ienākumiem un saskaņā ar tiem arī veikt sociālās iemaksas vai veidot uzkrājumus savai pensijai citos banku un apdrošinātāju piedāvātajos veidos, piemēram, veicot brīvprātīgas iemaksas pensiju 3. līmenī vai uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā. Piemēram, ja ienākumi ir neregulāri – vasaras mēnešos tie ir minimālās algas līmenī vai zemāki, bet ziemā trīskāršojas –, ir vērts daļu no „naudīgajos” mēnešos nopelnītā atlicināt uzkrājumam, tādējādi nodrošinot sev lielāku labklājību vecumdienās.

Kāpēc svarīgi uzkrāt arī pašam?

Pašiem aktīvi nerīkojoties un ieturot „strausa taktiku”, ar valsts garantēto pensiju nepietiks, lai baudītu nodrošinātas vecumdienas. SEB bankas un SSE Riga veiktajā pētījumā Pensijas gatavības indekss secināts, ka vairāk nekā 43% patlaban strādājošo pakļauj sevi nabadzības riskam pensijas gados. Šā apgalvojuma pamatā ir pieņēmums, ka ienākumu apmērs, kas ir mazāks par 60% no vidējās algas valstī, ir uzskatāms par relatīvās nabadzības slieksni.

Attiecīgi 43% Latvijas strādājošo vecumā no 30 līdz 55 gadiem vecumdienās dzīvos ar ienākumiem, kas būs mazāki nekā 60% no vidējās algas. Uzkrājumu veidošana var izrādīties vienīgā iespēja, kā nodrošināties vecumdienām – pat neliela ikmēneša iemaksa uzkrājumā var būtiski uzlabot jūsu dzīves kvalitāti, aizejot pensijā.

Linda Ezerkalna

Uzkrājums rokas stiepiena attālumā!

Uzkrājiet automātiski ar katru karšu maksājumu.

 

 • Pensija - 18.02.2020

  Kas pašnodarbinātajam jāzina par nodokļiem?

  Kas pašnodarbinātajam jāzina par nodokļiem?

  Pašnodarbinātas personas statuss nozīmē ne tikai lielāku rīcības brīvību, bet arī atbildību – ja par algoto darbu strādājošo nodokļu samaksu rūpējas darba devējs, tad pašnodarbinātajam par to jādomā pašam.

  Lasīt vairāk

 • Biznesa uzsācējiem - 29.05.2017

  3 iemesli, kāpēc latvieši uzsāk biznesu

  3 iemesli, kāpēc latvieši uzsāk biznesu

  Lai gan pieņemts uzskatīt, ka uzņēmēja gars nav Latvijas iedzīvotāju raksturīgākā īpašība, ik gadu vairāki tūkstošu cilvēku izlemj pierādīt pretējo, dibinot uzņēmumus un īstenojot savas ieceres.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

 • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
 • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.