Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 04.03.2021
indeksu plāns | 3. pensiju līmenis | pensija

Indeksu plāni – nezināms risks vai saprātīga uzkrājumu veidošana?

Indeksu plāni – nezināms risks vai saprātīga uzkrājumu veidošana? Dace Ljusa, SEB pensiju fonda valdes priekšsēdētāja

Ieguldījumi ar zemu riska līmeni – izklausās vilinoši, vai ne? Latvijā, salīdzinot ar kaimiņvalstīm Lietuvu un Igauniju, pensiju jomā, jo īpaši pensiju 3. līmenī, populārākie līdz šim bijuši tieši zema riska līmeņa pensiju plāni. Taču pēdējos gados, kad pasaulē strauji pieaug kā mazu, tā lielu investoru interese par augsta riska investīcijām un arīdzan indeksu plāniem, redzam, attieksmes un interešu maiņu arī Latvijā.

Jau vairāki pensiju fondi Latvijā paziņojuši, ka gatavojas klientiem piedāvāt augta riska līmeņa indeksu plānus pensiju 3. līmenī. Tam ir vairāki iemesli, gan pieaugošā Latvijas iedzīvotāju finanšu pratība un izpratne, ka samērīgs risks pensijas veidošanā var būt arī noderīgs, gan notikumi globālajā ekonomikā kopumā.

Vispirms īsi par to, kas tad īsti notiek pasaules finanšu tirgos, un kādēļ arvien vairāk investoru izvēlas augstāka riska ieguldījumus. Šādu ieguldījumu fondu un pensiju plānu popularitāti veicina pašreizējā situācija ar zema riska risinājumiem, piemēram, valdību obligācijām, kuru ienesīgums lielā daļā ieguldījumu ir zems vai pat negatīvs. Līdz ar to, pozitīva ienesīguma meklējumos, investori ir gatavi uzņemties arvien lielāku risku. 

Var teikt, ka zemā riska risinājumi zaudējuši savu vēsturisko šarmu, tādēļ, ja priekšā ilgs uzkrājuma veidošanas periods, samērīga riska palielināšana saviem uzkrājumiem ir viens no risinājumiem.

Runājot tieši par pensiju uzkrājumiem, viena no uzkrājuma veidošanas iespējām, kas ieinteresē arvien vairāk cilvēku visā pasaulē, tostarp arī Latvijā, ir augsta riska līmeņa indeksu plāni. Tie tiek pārvaldīti, izmantojot pasīvo pārvaldīšanas metodi, proti, pārvaldnieks iegulda pensiju plāna naudu finanšu risinājumos, kas izraudzīti tā, lai atspoguļotu konkrētu indeksu rezultātu. Tas nozīme, ka indeksu plāna dalībniekiem jābūt gataviem paļauties uz indeksā iekļauto uzņēmumu rezultātiem – līdz ar to ieguldītājiem nepieciešama ne tikai zināma riska tolerance, bet arī ilgtermiņa skatījums, jo uzņēmumu attīstībā un līdz ar to arī finanšu tirgos vienmēr būs gan izaugsmes periodi, gan kritumi.

Kā piemēru šeit varu minēt spilgto kontrastu starp 2019. gadu, kas finanšu tirgos bija desmitgades veiksmīgākais, un 2020. gadu, kura pavasarī Covid-19 pandēmijas ietekmē tika piedzīvots straujš kritums, un atlikušais gads aizvadīts, tirgiem atkopjoties. Apsverot iespēju pensijas uzkrājumu veidot indeksu plānā, jāizvērtē sava gatavība pieņemt šādas svārstības un spēja koncentrēties uz ilgtermiņa stratēģiju, domājot desmitgadēs, ne nedēļās vai mēnešos.

Vai Latvijā izvēlas indeksu plānus?

Ja aptaujā, ko veicām pirms teju četriem gadiem, kad SEB vēl tikai gatavojās ieviest indeksu plānu pensiju 2. līmenī, aptuveni 6% Latvijas iedzīvotāju norādīja, ka ir ieinteresēti šādā plānā, tad jaunākie SEB “Pensiju gatavības indeksa”* dati rāda, ka indeksu plānus savam pensiju 2. līmenim labprāt izvēlas aptuveni 20% finansiāli aktīvo iedzīvotāju vecumā līdz 55 gadiem. 

Tātad veidojas stabils iedzīvotāju segments, kuriem aktuāla tieši šāda pieeja ieguldījumu veidošanai.

Indeksu plāni pensiju 2. līmenī klientiem pieejami jau vairākus gadus, tādēļ tikai loģiski, ka, sekojot augošajai klientu interesei, pie līdzīga piedāvājuma pensiju 3. līmenī strādā arī SEB pensiju fonds.

Kādēļ ilgtermiņa skatījumam ir liela loma pensijas uzkrājumos?

Pensiju 3. līmenī gluži tāpat, kā pensiju 2. līmenī viens no svarīgākajiem faktoriem, kas jāņem vērā, izvēloties pensiju plānu, ir gadu skaits līdz pensijai – jo tālāk pensijas gadi, jo lielāku risku iespējams uzņemties. Ar risku šajā kontekstā saprotam pensiju plāna aktīvu daļu, kas tiek ieguldīta akcijās, ja daļa lielāka, lielāks arī risks un vienlaikus lielāka arī peļņas iespējamība.

Tātad līdzīgi kā ikdienā, kur ik katra izdarīta izvēle patiesībā ir dažādu risku vadība, arī, izvēloties pensiju plānu, jāņem vērā vairāki svarīgi faktori. Pirmkārt, jo agrāk tiek sākta krāšana, jo vienkāršāk sasniegt vēlamo rezultātu pat ar salīdzinoši nelielām, taču regulārām iemaksām. Arī valsts atbalsta krāšanu pensijai, piedāvājot iespēju saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu par pensiju 3. līmeņa uzkrājumā veiktajām iemaksām.

Otrkārt, lielu aktīvu daļu ieguldot akcijās, svarīgi, lai līdz pensionēšanās vecumam vēl ilgs laiks. Treškārt, nepieciešams izvērtēt, vai izraudzītā pensiju plāna riska līmenis šķiet pieņemams. Ceturtkārt, paturēt prātā, ka pensiju uzkrājumu veidošana ir ilgtermiņa nodarbe, tādēļ arī pensiju plānu rezultāti jāvērtē ilgtermiņā, nevis dienu, nedēļu vai mēnešu griezumā.

Dace Ljusa
SEB pensiju fonda valdes priekšsēdētāja

Uzkrājums pensiju 2. un 3. līmenī

Vai Jums pietiks ar pensiju?

Piedāvājam risinājumus, kā pietuvināt Jūsu pensiju šī brīža ienākumiem un saņemt nodokļa atvieglojumus par iemaksām privātajā pensijā.

 • Pensija - 22.02.2021

  Jaunums pensiju 3. līmenī – indeksu plāns

  Jaunums pensiju 3. līmenī – indeksu plāns

  Arvien populārāki kā pasaulē, tā Latvijā kļūst pasīvi pārvaldītie pensiju plāni jeb tā sauktie indeksu plāni. Arī mūsu pensiju 2. līmeņa klientiem jau vairākus gadus ir pieejams indeksu plāns, un, atbildot pieaugošajai klientu interesei, no 22. februāra indeksu plāns pieejams arī SEB pensiju 3. līmeņa klientiem.

  Lasīt vairāk

 • Pensija - 03.09.2020

  Indeksu plāni – cita pieeja pensijas uzkrājuma veidošanā

  Indeksu plāni – cita pieeja pensijas uzkrājuma veidošanā

  Pēdējo gadu laikā par un ap pensijām Latvijā risinājušies vairāki zīmīgi notikumi, piemēram,  2020. gada janvārī pensiju 2. līmeņa uzkrājums kļuva mantojams arī pirms pensionēšanās vecuma sasniegšanas, 2019. gads uz laika līnijas atzīmējams kā desmitgades ienesīgākais. Savukārt 2018. gadā tika izveidota jauna pensiju plānu kategorija – pensiju 2. līmeņa plāni ar maksimālo akciju īpatsvaru līdz 75% (iepriekš plānu pārvaldnieki drīkstēja ieguldīt akcijās līdz 50%).

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

 • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
 • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.