Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 22.02.2021
3. pensiju līmenis

Jaunums pensiju 3. līmenī – indeksu plāns

Jaunums pensiju 3. līmenī – indeksu plāns

Arvien populārāki kā pasaulē, tā Latvijā kļūst pasīvi pārvaldītie pensiju plāni jeb tā sauktie indeksu plāni. Arī mūsu pensiju 2. līmeņa klientiem jau vairākus gadus ir pieejams indeksu plāns, un, atbildot pieaugošajai klientu interesei, no 22. februāra indeksu plāns pieejams arī SEB pensiju 3. līmeņa klientiem.

Jaunais pensiju 3. līmeņa indeksu plāns ir augsta riska līmeņa plāns, kura aktīvi līdz pat 100% var tikt ieguldīti akciju tirgus indeksiem piesaistītos finanšu instrumentos, tādēļ būs piemērots, ja līdz valsts pensijas vecuma sasniegšanai ir vismaz 20 gadi.

Šajā rakstā esam apkopojuši svarīgāko informāciju par pasīvās pārvaldīšanas metodes būtību un skaidrojam, kas ir indeksi un kā tie strādā.

Kas ir pasīvā pārvaldīšanas metode?

Indeksu plāni pārstāv pasīvo pārvaldīšanas metodi. Šis ir tas gadījums, kad finanšu terminiem ir liela līdzība ar vārdiem, ko izmantojam sarunvalodā. Ar vārdu “pasīvs” mēs saprotam cilvēku, kas aktīvi nepiedalās, noskatās no malas, pretstats vārdam “aktīvs”.

Minētais apraksts skaidri izsaka indeksu plāna pārvaldīšanas būtību – plāna pārvaldnieks noskatās uz finanšu tirgiem no malas, neveicot būtiskas izmaiņas pensiju plāna ieguldījumos. Kāpēc? Tāpēc, ka pārvaldnieks ir ieguldījis pensiju plāna naudu finanšu risinājumos, kas ļoti cieši vai pat pilnībā saistīti ar izvēlētajiem finanšu tirgus indeksiem. Sagaidāmais rezultāts – plāna ienesīgums būs līdzīgs kā tirgū kopumā.

Kā “strādā” indeksi?

Piemēram varam apskatīt vienu no zināmākajiem akciju indeksiem pasaulē – S&P 500, kurā ietverti 500 uzņēmumu no Amerikas Savienotajām valstīm. Tostarp tādi zināmi uzņēmumi kā “Apple’’, “Microsoft”, “Amazon”, “Facebook” u.c. Šajā piemērā indeksa rezultāts būs atkarīgs no tā, kādi rezultāti būs visu 500 uzņēmumu akcijām kopumā. Virknei uzņēmumu rezultāts būs labs, virknei sliktāks, bet indekss uzrādīs vidējo rezultātu.

Savukārt “aktīvā” plāna pārvaldnieks negribēs samierināties ar vidējo rezultātu un regulāri analizēs tirgu, izvirzīs datos balstītus pieņēmumus, izmantojot akciju fondus izvēlēsies atsevišķus uzņēmumus no minētajiem 500 uzņēmumiem, pārskatīs portfeli un veiks izmaiņas, jo uzskata, ka ilgtermiņā var sasniegt labāku rezultātu. 

Kas jāņem vērā, izvēloties plānu?

Pirms izvēlēties par labu, vai pret kādam konkrētam pensiju plānam, svarīgi izvērtēt ne tikai pārvaldīšanas metodi, bet arī gatavību uzņemties risku, kā arī laiku, kas atlicis līdz pensionēšanās vecumam. Jo tālāk pensijas gadi, jo lielāku risku iespējams uzņemties, savukārt, ja pensionēšanās diena jau tuvu, prātīgāk ir pāriet uz zemāku riska plānu, kura mērķis ir maksimāli saglabāt jau uzkrāto. Turpretim, izvēloties indeksu plānu, jābūt gatavam lielākām svārstībām – tirgus ir gan augšupejā, gan lejupslīdē.

Maksājumi ar Android viedtālruni

Ātri un vienkārši veikt pirkumus, nopīkstinot telefonu pie maksājumu termināļa.

 

 

 • Pensija - 03.09.2020

  Indeksu plāni – cita pieeja pensijas uzkrājuma veidošanā

  Indeksu plāni – cita pieeja pensijas uzkrājuma veidošanā

  Pēdējo gadu laikā par un ap pensijām Latvijā risinājušies vairāki zīmīgi notikumi, piemēram,  2020. gada janvārī pensiju 2. līmeņa uzkrājums kļuva mantojams arī pirms pensionēšanās vecuma sasniegšanas, 2019. gads uz laika līnijas atzīmējams kā desmitgades ienesīgākais. Savukārt 2018. gadā tika izveidota jauna pensiju plānu kategorija – pensiju 2. līmeņa plāni ar maksimālo akciju īpatsvaru līdz 75% (iepriekš plānu pārvaldnieki drīkstēja ieguldīt akcijās līdz 50%).

  Lasīt vairāk

 • Apdrošināšana - 01.01.2021

  Indeksu fonds tagad arī dzīvības apdrošināšanas ar uzkrājumu klientiem

  Indeksu fonds tagad arī dzīvības apdrošināšanas ar uzkrājumu klientiem

  Par pasīvo pārvaldīšanas metodi Latvijā līdz šim galvenokārt dzirdēts pensiju uzkrājumu kontekstā, taču tagad uzkrājumu veidošana fondā, kas seko konkrētam indeksam, pieejama arī SEB Life and Pension Baltic dzīvības apdrošināšanas ar uzkrājumu klientiem.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

 • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
 • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.