Switch to mobile version. Augšup

Māja - 31.05.2021
mājoklis

Mājokļu tirgus jaunumi: simtiem pircēju uz vienu dzīvokli

Mājokļu tirgus jaunumi: simtiem pircēju uz vienu dzīvokli Foto: Sinitta Leunen, Unsplash

Pirmais 2021. gada ceturksnis mājokļu tirgū izceļas ar augošu pieprasījumu pēc finansējuma privātmāju iegādei un būvniecībai, kā arī dzīvokļiem jaunajos projektos, kur nereti par vienu mitekli interesējas pat vairāki simti pircēju.

2021. gada pirmajā ceturksnī SEB banka mājokļa kredītos piešķīra vairāk nekā 41 miljonu eiro, kas ir par 35% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn. Savukārt noslēgto līgumu skaits pieaudzis par 19%.

Jaunie projekti kļūst arvien populārāki

Gandrīz 70% no pirmajā ceturksnī piešķirtā finansējuma novirzīti dzīvokļu iegādei vai remontam. No piešķirtās summas vairāk nekā 70% novirzīti īpašumiem Rīgā, 17% – Pierīgā, bet 12% – pārējā Latvijā.

Arvien biežāk iedzīvotāji izvēlas mājokļus ēkās, kas celtas pēc 2000. gada. Ja pirms gada lielāks pieprasījums bija pēc dzīvokļiem sērijveida projektos, tad šobrīd jau 59% finansējuma piešķirti dzīvokļu iegādei mājās, kas būvētas pēdējo 20 gadu laikā.

“Kopā ar attīstītājiem rīkojot virtuālas atvērto durvju dienas, redzam, ka piesakās ļoti liels pretendentu skaits. Atsevišķiem jaunajiem projektiem piesakās līdz pat 600 potenciālo pircēju. Mūsu statistikā jaunie projekti veido apmēram ceturtdaļu darījumu,” komentē SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars.

Dzīvē vajag jaunus projektus!

Izvēloties kādu no mūsu piedāvātajiem jaunajiem projektiem, pieejams īpašs kreditēšanas piedāvājums: seb.lv/jaunie-projekti

A. Škapars norāda, ka par labu dzīvoklim visbiežāk izšķiras jaunas ģimenes, kurām nepieciešams pirmais mājoklis un kuras plāno ģimenes pieaugumu. “Arī Covid-19 pandēmijas laiks mainījis mājokļa lomu mūsu dzīvē, tāpēc iedzīvotāji meklē iespējas, kas ļautu mājās ierīkot gan ofisu, gan skolu, gan bērnudārzu,” uzsver SEB bankas valdes loceklis.

Aktīvāk sāk būvēt paši

Otra tendence – aug pieprasījums pēc privātmājām. Ja pirms gada privātmāju iegādei un būvniecībai SEB banka novirzīja aptuveni piektdaļu finansējuma, tad šogad tie ir jau vairāk nekā 30%.

“Augot iedzīvotāju uzkrājumiem, parādās arī iespēja vairāk ieguldīt pirmās iemaksas veidā un līdz ar to atļauties dārgākus pirkumus ar lielāku finansējumu. Cilvēki meklē jau gatavas mājas Pierīgā, bet, ja nevar atrast vēlamo, tad izlemj būvēt paši. Arvien biežāk saņemam pieteikumus kredītam būvniecībai,” tendenci skaidro A. Škapars.

No kopējā piešķirtā finansējuma privātmāju iegādei vai būvniecībai, vairāk nekā 60% novirzīti īpašuma finansēšanai Pierīgā. Ap 10% piešķirti mājas iegādei vai būvniecībai galvaspilsētā, bet ap 30% – pārējā Latvijā. Vidējā summa kredītiem, kas piešķirti privātmāju iegādei vai būvniecībai ir lielāka, nekā darījumiem ar dzīvokļiem, un pārsniedz 100 tūkstošus eiro.

Vairāk nekā puse aizdevumu – ar Altum atbalstu

Jau vairākus mēnešus novērojam, ka aizdevumi ar Altum atbalstu pārsniedz pusi no piešķirtajiem kredītiem. Pirmajā ceturksnī 42% no piešķirtā finansējuma bija ar Altum atbalstu ģimenēm, bet vēl 12% – ar atbalstu jaunajiem speciālistiem

“Martā veicām iedzīvotāju aptauju un redzam, ka ceturtā daļa iedzīvotāju vēlētos mainīt savu mājokli, bet nevar to atļauties. Turklāt šobrīd redzam, ka līdz ar augošo pieprasījumu arī nekustamā īpašuma cenas pieaug, kas vēl vairāk padara to nepieejamu noteiktai iedzīvotāju grupai. Tāpēc ļoti svarīgi, lai valsts atbalsta programmas turpinās. Redzam arī, ka subsīdija “Balsts” palīdz tikt pie mājokļa daudzbērnu ģimenēm, īpaši reģionos. Pirmajā ceturksnī nedaudz vairāk par 3% no aizdevumiem bija ar šo atbalstu,” uzsver A. Škapars.

Augošs pieprasījums pēc mājokļa kredītiem visā Baltijā

Vērtējot situāciju kaimiņvalstīs, redzams, ka tur arī vērojams pieprasījuma pieaugums. Šī gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar to pašu periodu pērn, SEB bankas piešķirto mājokļa aizdevumu apjoms Lietuvā pieauga par 26% un Igaunijā – par 39%. Darījumu skaits attiecīgi pieauga par 9% un 20%.

Igaunijā vidējā aizdevuma summa ir visaugstākā Baltijā – 97 tūkstoši eiro, savukārt Lietuvā tā sasniegusi 72 tūkstošus eiro.

“Salīdzinot ar citām valstīm, Latvijā vēl joprojām ir ļoti zems saistību apmērs – ap 23% no IKP. Pat ja salīdzinām ar Lietuvu un Igauniju, tad mūsu valstī vēl ir neizmantots potenciāls – kaimiņvalstīs saistību apmērs ir attiecīgi ap 27% no IKP un 42% no IKP. Tāpēc prognozējam, ka pieprasījums pēc mājokļa kredītiem turpinās mēreni augt arī nākotnē. Arī bankas, ņemot vēra to aktīvu kvalitāti, ir gatavas finansēt iedzīvotājus, ievērojot atbildīgas kreditēšanas nosacījumus,” noslēdz A. Škapars.

Kredīta konsultācija

Šobrīd ar bankas speciālistu iespējams ērti pārrunāt kredīta iespējas attālināti, izmantojot video konsultāciju internetbankā.

 • Māja - 14.09.2021

  Aizdevums mājokļa iegādei – pilnībā attālināti un bez papīru smērēšanas

  Aizdevums mājokļa iegādei – pilnībā attālināti un bez papīru smērēšanas

  Ja esat jauna mājokļa meklējumos, vēlaties remontēt līdzšinējo dzīvesvietu vai uzbūvēt pavisam jaunu māju, mēs piedāvājam risinājumus un līdzekļus jūsu vēlmju īstenošanai. Turklāt aizdevumu iespējams saņemt ērti un vienkārši, bez nepieciešamības kārtot papīra dokumentus klātienē bankā.

  Lasīt vairāk

 • Māja - 08.04.2021

  Kas šobrīd izdevīgāk — māju pirkt vai būvēt?

  Kas šobrīd izdevīgāk — māju pirkt vai būvēt?

  Neskatoties uz Covid-19 izraisīto krīzi, dzīvokļiem galvaspilsētas jaunajos projektos cenas turpina kāpt, tāpēc nav brīnums, ka īpaši liela interese no pircēju puses ir tieši par privātmājām Pierīgā. Šobrīd patiešām pastāv iespēja tikt pie savas mājas par aptuvenu dzīvokļa cenu jaunajā projektā. Vienmēr gan saglabājas jautājums — vai izdevīgāk pirkt gatavu māju, vai tomēr būvēt pašam.

  Lasīt vairāk

 • Māja - 27.05.2021

  Altum atbalsts mājokļa energoefektivitātes uzlabošanai

  Altum atbalsts mājokļa energoefektivitātes uzlabošanai

  Viens no efektīvākajiem veidiem, kā ilgtermiņā samazināt privātmājas apkures rēķinus un celt nekustamā īpašuma vērtību, ir investēšana mājokļa energoefektivitātē. Turklāt tagad privātmāju energoefektivitātes uzlabošanai pieejams arī Altum atbalsts.

  Lasīt vairāk

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Privātmājas efektivitātes uzlabošanai

Kā samazināt Jūsu privātmājas apkures rēķinus un celt tās vērtību?
Jums ir iespēja pieteikties Altum energoefektivitātes programmai un saņemt atbalstu līdz 6000 EUR.

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.