Switch to mobile version. Augšup

Māja - 08.04.2021
hipotekārais kredīts | mājoklis

Kas šobrīd izdevīgāk — māju pirkt vai būvēt?

Kas šobrīd izdevīgāk — māju pirkt vai būvēt?

Neskatoties uz Covid-19 izraisīto krīzi, dzīvokļiem galvaspilsētas jaunajos projektos cenas turpina kāpt, tāpēc nav brīnums, ka īpaši liela interese no pircēju puses ir tieši par privātmājām Pierīgā. Šobrīd patiešām pastāv iespēja tikt pie savas mājas par aptuvenu dzīvokļa cenu jaunajā projektā. Vienmēr gan saglabājas jautājums — vai izdevīgāk pirkt gatavu māju, vai tomēr būvēt pašam.

Šobrīd ir īpaši labvēlīgs laiks sava mājokļa iegādei, jo ar valsts garantiju programmas ALTUM atbalstu ģimenes ar bērniem un jaunie speciālisti var tikt pie nepieciešamās pirmās iemaksas (vai tās daļas), ko pašiem sakrāt ir ļoti sarežģīti un laikietilpīgi. Turklāt bieži vien nopirkt mājokli un maksāt ikmēneša kredīta maksājumu ir lētāk nekā to īrēt.

Māja par dzīvokļa cenu – tas ir iespējams

Daļā sabiedrības ir iesakņojies mīts, ka māja izmaksā daudz dārgāk nekā dzīvoklis, tāpēc liela daļa pircēju sākotnēji pat neapsver šo variantu.

Veicot pavisam ātru izpēti, var secināt, ka  šobrīd ar budžetu 140 000 eiro ir iespējams iegādāties aptuveni 70 – 80 m2 plašu dzīvokli jaunajā projektā Rīgā vai tās tuvumā.  Par tādu pašu naudu var iegādāties apmēram 1200 m2 lielu zemes gabalu un uzbūvēt vai nopirkt jau gatavu 90 – 120 m2 māju. Tātad par šo summu var tikt ne vien pie lielākas dzīvojamās platības, bet arī pie zemes, kur ierīkot dārzu, rotaļlaukumu bērniem utt.

Pērkot jau gatavu māju, būs vienkāršāk saņemt bankas kredītu, turklāt ievākties jaunajā mājoklī varēsiet salīdzinoši ātri. Tomēr, tā kā māju piedāvājums Rīgā un Pierīgā ar tik lielu zemesgabalu šajā cenu kategorijā ir ļoti mazs un uz šiem īpašumiem ir vislielākā konkurence, risinājums ir meklēt īpašumu tālāk no lielpilsētas vai būvēt māju pašu spēkiem.

Būvējot māju, septiņreiz jānomēra

Atšķirībā no gatavas mājas fiksētajām iegādes izmaksām, būvējot jārēķinās ar to, ka sākotnējā tāme būvniecības gaitā var pieaugt par 10 un vairāk procentpunktiem. Jāmaksā ne tikai arhitektam un celtniekiem, bet arī sertificētam būvuzraugam, kurš nodrošinās, ka būvniecības gaitā netiks pieļautas būtiskas kļūdas. Jāpiebilst, ka būvuzrauga piesaiste ilgtermiņā var pat samazināt kopējās projekta izmaksas.

Septiņreiz jāpārdomā, cik lielu māju jūs vēlaties būvēt. Vai jums tiešām ir nepieciešami 200 un vairāk kvadrātmetru? Apjomīga māja būs ne vien dārgāka ekspluatācijā, prasīs daudz laika uzturēšanai un uzkopšanai, bet arī aizņems vairāk vietas, kas ir īpaši svarīgi, ja zemes gabals nav liels – galu galā var sanākt tā, ka pagalmā atliks tik vien vietas kā puķu dobei un mašīnai.

Noteikti jānoskaidro, vai un cik lielu ēku zemes gabalā ir atļauts būvēt, kā arī viss, kas attiecas uz komunikācijām – var būt, ka to pievilkšana zemes gabalam izmaksās daudz vairāk nekā domāts. Rūpīgi jāizvērtē teritorijas plānojums, lai pēc pāris gadiem blakus jūsu mājoklim neuzbūvē kādu rūpnīcu vai maģistrālo ceļu. Ja zemes gabals atrodas pie upes, ir svarīgi noskaidrot, vai tā nav aplūstošā zona.

Kredīta konsultācija

Šobrīd ar bankas speciālistu iespējams ērti pārrunāt kredīta iespējas attālināti, izmantojot video konsultāciju internetbankā.

Labs variants var šķist nepabeigtas jaunbūves iegāde un pabeigšana, taču arī tas ir saistīts ar dažādiem riskiem. Izplatītākie no tiem – līdzšinējā būvniecība ir veikta bez vajadzīgās saskaņošanas vai neatbilstoši projektam, vai arī tās gaitā ir pieļautas būtiskas kļūdas, ko pirms iegādes nav iespējams konstatēt. Rezultātā jaunajam īpašniekam var nākties šķirties no prāviem līdzekļiem, lai tās izlabotu.

Ja nolemjat māju pirkt

Iegādes plusi Iegādes mīnusi
+ Bieži vien nesen celtai mājai attīstītājs sniedz garantiju.
+ Tas ir vienkāršākais un, iespējams, lētākais veids, kā tikt pie savas ģimenes mājas, turklāt jau gatava īpašuma iegādei ir vieglāk saņemt kredītu bankā.
+ Atkrīt jautājums par telpu izkārtojuma plānošanu, jo visu var apskatīt dzīvē.
+ Īpašuma cena parasti ir norādīta kopā ar zemi – atsevišķās vietās tieši zemes cena var veidot ievērojamu izmaksu daļu.
+ Ja māja nav pavisam jauna, ir lielāka iespēja, ka tā jau būs izslimojusi kaites, kas mēdz izpausties pirmajos gados pēc nodošanas ekspluatācijā.
+ Nav jāuztraucas par nepieciešamo komunikāciju esamību un to pievilkšanas izmaksām, kā tas var būt, pērkot zemes gabalu mājas būvniecībai.
+ Iespējams jau dažu mēnešu laikā ievākties savā jaunajā īpašumā.
+ Iespējams piesaistīt būvinženieri, kurš veiks mājas apskati un ieteiks, kam pievērst uzmanību (līdzīgi kā pērkot auto). Ziemā var veikt energoauditu, lai pārliecinātos, ka māja būs silta / siltuma izmaksas nebūs augstas.
- Ja tiek iegādāta tikko uzcelta māja, ne vienmēr paveikto darbu un izvēlēto materiālu kvalitāte būs tik augsta, kā solījis attīstītājs, daudzas nepilnības var atklāties tikai ar laiku.
- Piedāvājums tirgū joprojām ir diezgan niecīgs – līdzīgi kā ar dzīvokļiem, ir daudz lētu vai ļoti dārgu variantu, kamēr vidējā cenu kategorijā izvēles iespējas ir ierobežotas, īpaši pieprasītajā Pierīgā.
- Nav lielas iespējas veidot māju pēc savas gaumes un patikas, jo daudzi projekti ir tipveida – jāpieņem tas, kas tiek piedāvāts.
- Iespējams, attīstītāja uzcenojuma dēļ māja būs dārgāka. Ne vienmēr šis uzcenojums būs objektīvs un adekvāts, tas var būt vairāk saistīts ar nelielo piedāvājumu tirgū un attīstītāja personīgajām ambīcijām.

Ja nolemjat māju būvēt

Būvniecības plusi Būvniecības mīnusi
+ Liela brīvība projekta izveidē – iespējams uzzīmēt savu sapņu māju savā sapņu vietā, realizēt pat neparastākās un specifiskākās ieceres.
+ Rūpīgi sekojot līdzi būvniecības gaitai, ir iespējams nodrošināt izmantoto materiālu un paveikto darbu kvalitāti, kas vēlāk ļaus dzīvot īpašumā bez liekām raizēm.
- Būvēt gandrīz vienmēr ir dārgāk – lai gan sākotnēji var šķist, ka izdosies iekļauties noteiktā budžetā, pieredze liecina, ka būvniecības gaitā tāme bieži pieaug, turklāt var rasties arī pilnīgi neplānoti šķēršļi, kuru novēršanai būs vajadzīgi papildu līdzekļi. 
- Tā kā nav garantijas, ka izdosies iekļauties termiņos un budžetā, var nākties pārskatīt līgumu ar banku par kredīta piešķiršanu.
- Būvēt ir ilgāk – jāiegulda daudz laika un spēku vietas, materiālu, būvnieku izvēlē.
- Uzskats, ka būvēties pamazām, atliekot no ikmēneša algas, būs izdevīgāk, arī īsti neatbilst patiesībai – ilgtermiņā kopējais ieguldījums tomēr būs lielāks, nekā pērkot gatavu māju vai būvējot to vienā piegājienā.

Zelta vidusceļš – noskatīt vietu, bet nebūvēt pašam

Ja atrast savām prasībām atbilstošu gatavu māju šķiet nereālā misija, bet būvēt pašiem nav iespēju, līdzekļu vai laika, pastāv arī citi varianti. 

Viens no tiem ir izvēlēties uzticamu attīstītāju ar pieredzi un labu reputāciju, kurš jau ir realizējis vairākus privātmāju vai dvīņumāju ciematu projektus.

Tādējādi pašam nebūs jāuztraucas par būvniecības procesu, dažādu atļauju saņemšanu un dokumentu apriti, kā arī apkārtējās vides sakārtotību – to nodrošinās attīstītājs. Ja projekts vēl ir būvniecības stadijā vai nav sākts, pastāv arī diezgan lielas iespējas vienoties par sev tīkamu personalizāciju – sākot no būves ārējā veidola un beidzot ar interjera detaļām. Galu galā šāds variants var arī izmaksāt lētāk, nekā būvējot pašam, turklāt jau sākotnēji ir iespējams vienoties ar attīstītāju par izmaksu griestiem.

Otrs variants ir noskatīt vēlamo vietu un iegādāties kādu no tirgū pieejamām moduļu mājām. Šo iespēju labprāt izmanto Skandināvijā, tāpēc Latvijā ir uzņēmumi, kas specializējas kvalitatīvu, skandināvu prasībām atbilstošu koka karkasu māju izgatavošanā, turklāt ar katru gadu iespējas atrast ko savām vēlmēm un budžetam atbilstošu, pieaug. Šajā gadījumā gan pamatīgi jāizpēta ražotāja reputācija – to noteikti nedrīkst izvēlēties tikai pēc zemākās cenas principa, jo rezultātā var palikt ar nekvalitatīvu vai līdz galam neuzbūvētu māju.

Linda Ezerkalna

Altum garantija Jūsu mājokļa iegādei

Ar valsts garantiju finansējums mājokļa iegādei var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības. Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam.

 • Māja - 11.12.2020

  Vai joprojām pirkt ir izdevīgāk nekā īrēt?

  Vai joprojām pirkt ir izdevīgāk nekā īrēt?

  Mainoties ekonomiskajai situācijai, pārmaiņas parasti sajūt arī nekustamā īpašuma tirgus. Tomēr pagaidām Covid-19 krīze nav atstājusi tik lielu ietekmi, lai varētu runāt par būtiskām īres cenu vai mājokļa iegādes iespēju izmaiņām. Proti, īres cenu samazinājums ir nebūtisks, bankas joprojām finansē nekustamā īpašuma iegādi, un, pateicoties valsts atbalsta programmai ALTUM, daudzām ģimenēm ar bērniem un jaunajiem profesionāļiem joprojām ir iespēja īstenot sapni par savu mājokli.

  Lasīt vairāk

 • Māja - 30.11.2020

  Subsīdija “Balsts” – atbalsts daudzbērnu ģimenēm mājokļa iegādei vai būvniecībai

  Subsīdija “Balsts” – atbalsts daudzbērnu ģimenēm mājokļa iegādei vai būvniecībai

  Daudzbērnu ģimenes, kuras vēlas būvēt, iegādāties vai jau ir iegādājušās mājokli, var pieteikties programmā “Balsts”. Tās ietvaros iespējams saņemt līdz pat 12 000 eiro lielu subsīdiju, kas nebūs jāatmaksā.

  Lasīt vairāk

 • Māja - 21.10.2020

  Vai ir pamats cerēt uz mājokļu cenu kritumu?

  Vai ir pamats cerēt uz mājokļu cenu kritumu?

  Nekustamā īpašuma tirgus līdz šim ar Covid-19 krīzi sadzīvo bez būtiskiem satricinājumiem, nepieredzot nopietnus iemeslus mājokļu cenu samazinājumam. Taču SEB Mājokļu cenu indikators liecina, ka daļa iedzīvotāju turpmāko 12 mēnešu laikā sagaida cenu kritumu. Vai šādām gaidām ir pamats?

  Lasīt vairāk

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Īpašais piedāvājums

Ģimenēm ar bērniem - ALTUM atbalsta programmas dalībniekiem - aizdevuma noformēšana un izsniegšana ir bez maksas.

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.