Switch to mobile version. Augšup

Māja - 02.01.2020
deklarēšana | attālinātie pakalpojumi

Kā rīkoties, ja mājoklī deklarējies svešinieks

Kā rīkoties, ja mājoklī deklarējies svešinieks

Iespēja elektroniski deklarēt dzīvesvietu, nenoliedzami, ir ērts pakalpojums, taču vienlaikus ļauj pilnīgi svešām personām par savu dzīvesvietu norādīt jūsu mājokli. Dažkārt “ciemiņš” ir nemanāms, bet atsevišķos gadījumos var radīt jums liekus tēriņus. Kā noskaidrot, kādas personas ir deklarētas jūsu dzīvesvietā? Un kā nelūgtos iemītniekus izdeklarēt?

Deklarēt savu dzīvesvietu ir ikviena Latvijas iedzīvotāja pienākums. Likums paredz, ka deklarēt dzīvesvietu nekustamajā īpašumā drīkst personas, kurām ir tiesisks pamats to darīt. Piemēram, īpašums personai pieder, tiek īrēts, persona ir stājusies laulībā ar mājokļa īpašnieku vai ir saņēmusi īpašnieka atļauju dzīvot īpašumā.

Būtiski ir tas, ka dzīvesvietas deklarēšanas tiesiskums nav jāpierāda ar dokumentiem. Tāpēc jebkura persona, atsaucoties uz īpašnieka it kā dotu atļauju, var deklarēt savu dzīvesvietu jūsu mājoklī.

Ne vienmēr ļaunprātīgi

Jāpiebilst, ka ne vienmēr svešinieki jūsu miteklī ir deklarējušies ļaunprātīgi. Ir iespējamas situācijas, kad iepriekšējie iemītnieki, pārceļoties uz jaunu dzīvesvietu, ir aizmirsuši tajā deklarēties. Tāpat pastāv iespēja, ka persona gluži vienkārši ir kļūdījusies, norādot deklarētās dzīvesvietas adresi.

Labākajā gadījumā jūs varat pat nepamanīt nelikumīgos “iemītniekus. Tomēr dažkārt tie var kļūt par traucēkli, jums regulāri saņemot nepazīstamiem cilvēkiem adresētas vēstules. Savukārt sliktākajā gadījumā nelūgtais īrnieks var radīt jums liekus tēriņus, jo, piemēram, īpašumā deklarēto personu skaits nosaka maksu par atkritumu izvešanu un vairākiem citiem komunālajiem pakalpojumiem.

Jūsu mājokļa uzlabojumiem

Ja vēlaties iegādāties jaunas mēbeles vai veikt citus mājokļa uzlabojumus, internetbankā varat gan pieteikties patēriņa kredītam, gan saņemt atbildi par savām iespējām to izmantot.

Kā noskaidrot, kas ir deklarējies jūsu mājoklī

Ja īpašums zemesgrāmatā ir reģistrēts uz jūsu vārda, tajā deklarētās personas bez maksas varat noskaidrot portālā “latvija.lv”, izmantojot e-pakalpojumu “Manā īpašumā deklarētas personas”. Alternatīva ir vērsties Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē.

Īpašumā deklarēto personu skaitu var uzzināt arī rēķinos par komunālajiem pakalpojumiem un paziņojumos par nekustamā īpašuma nodokļa maksājumiem.

Ņemiet vērā, ka jūs varat pieprasīt informāciju tikai par jums piederošā īpašumā deklarētām personām. Ja īrējat dzīvokli, jūs varat lūgt šo informāciju no mitekļa saimnieka.

Kā izdeklarēt svešu personu

Lai anulētu personas nelikumīgi deklarēto dzīvesvietu, jums jāvēršas ar iesniegumu pašvaldībā, kuras administratīvajā teritorijā atrodas īpašums. Iesniegumu drīkst iesniegt gan nekustamā īpašuma īpašnieks, gan īrnieks, pārvaldnieks vai īpašnieka radinieks.

Iesniegumā jānorāda šāda informācija:

 • Izdeklarējamās personas vārds, uzvārds un personas kods;
 • Adrese, kurā persona nelikumīgi deklarējusies;
 • Pamatojums, kāpēc vēlaties personu izdeklarēt.

Pamatojumā varat atsaukties uz Dzīvesvietas deklarēšanas likuma 12. pantu, kas paredz, ka ziņas par deklarēto dzīvesvietu var anulēt, ja persona ir sniegusi nepatiesas ziņas vai arī tai nav pamatojuma dzīvot deklarētajā dzīvesvietā.

Iesniegumu pašvaldībā var iesniegt personīgi, nosūtīt pa pastu, nosūtīt elektroniski uz e-pasta adresi vai ar drošu elektronisko parakstu nosūtīt uz pašvaldības oficiālo e-pasta adresi.

Pēc iesnieguma saņemšanas pašvaldība pieņems lēmumu par personas nelikumīgi norādītās dzīvesvietas anulēšanu. Nepieciešamības gadījumā pašvaldība var lūgt iesniegt papildu dokumentus. Procesa ilgums katrā gadījumā var būt atšķirīgs. Piemēram, Rīgā iesnieguma izskatīšana ilgst vismaz  mēnesi.

Guntars Veidemanis

 • Māja - 07.06.2020

  Biežākās kļūdas, kas remontu pārvērš par murgu

  Biežākās kļūdas, kas remontu pārvērš par murgu

  Runājot par remontu, jāatzīst, ka arī šajā jomā vietā ir zelta padoms: labāk ir mācīties no citu kļūdām, nevis no savām. Par laimi, tās ir ļoti viegli noskaidrot – atliek vien apjautāties kādam tuviniekam vai draugam, kas nesen veicis remontu. Esam apkopojuši 9 biežākās kļūdas, ko mēdz pieļaut mazāk pieredzējuši remonta veicēji.

  Lasīt vairāk

 • Māja - 18.06.2019

  Ceļš uz savu māju: ķeramies pie zemes darbiem

  Ceļš uz savu māju: ķeramies pie zemes darbiem

  Dažkārt labākais veids, kā sekot līdzi būvdarbu gaitai, ir uzcelt  pagaidu māju un pašam dzīvot uz vietas. Ņemot vērā, ka mājas būvniecība var ieilgt, ir svarīgi, lai pagaidu mājā varētu dzīvot arī gada aukstajos mēnešos.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Privātmājas efektivitātes uzlabošanai

Kā samazināt Jūsu privātmājas apkures rēķinus un celt tās vērtību?
Jums ir iespēja pieteikties Altum energoefektivitātes programmai un saņemt atbalstu līdz 6000 EUR.

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.