Switch to mobile version. Augšup

Drošība - 08.05.2020
naudas drošība | ikdienas norēķini | maksājumu karte

Pasargājiet savus līdzekļus – kā uzlabot karšu drošību

Pasargājiet savus līdzekļus – kā uzlabot karšu drošību Foto: Shutterstock

Lai gan mūsu ieviestie drošības risinājumi ikdienā nodrošina būtisku jūsu finanšu aizsardzību, SEB bankas klientiem ir plašas iespējas pielāgot karšu drošību savām nepieciešamībām, tādējādi novēršot pat niecīgākos krāpniecības riskus. Turklāt drošības uzstādījumu mainīšana aizņem vien dažas minūtes un ir pilnīgi bez maksas.

Kur var mainīt kartes uzstādījumus

Maksājumu karšu uzstādījumus varat mainīt divos veidos – mobilajā lietotnē vai internetbankā:

 • Mobilās lietotnes sākuma ekrānā nospiediet uz “Kartes”, tad izvēlieties attiecīgo karti un spiediet uz sadaļas “Darījumi un limiti”.
 • Internetbankas sadaļā “Konti/Kartes” nospiediet uz “Manas kartes”, tad izvēlieties attiecīgo karti un nospiediet pogu “Mainīt informāciju.

Atslēdziet neizmantotos darījumus

Klientu ērtības nolūkos pēc noklusējuma uzstādījumiem ir atļauti pilnīgi visi darījumu veidi, taču, visticamāk, Jums daļa no tiem nav nepieciešami. Būtiskākie darījumu veidi, kurus ieteicams pielāgot ikdienas vajadzībām, ir bezkontakta maksājumi, darījumi internetā un darījumi ārzemēs.

Bezkontakta maksājumi ļauj Jums veikalos par pirkumiem samaksāt, karti vienkārši nopīkstinot pie maksājumu termināļa. Ja Jums ir MasterCard bezkontakta maksājumu karte, bet ikdienā šo funkcionalitāti neizmantojat, drošības dēļ aicinām to atslēgt.

Bezkontakta maksājumiem arīdzan varat noteikt pirkuma limitu, kuru pārsniedzot būs jāievada kartes PIN kods. Tas ļaus jums pasargāt savus līdzekļus, ja nozaudēsiet karti vai tā Jums tiks nozagta. Drošības nolūkos POS terminālis ik pa laikam lūgs Jums ievadīt kartes PIN kodu arī tad, ja pirkuma summa nepārsniegs jūsu norādīto limitu.

Darījumi ārzemēs, kamēr esat Latvijā un neveicat maksājumus ārvalstīs reģistrētiem uzņēmumiem, Jums visdrīzāk nav nepieciešami, tāpēc varat tos atslēgt. Kad tuvosies ceļojums, Jūs tos atkal varēsiet ieslēgt internetbankā vai mobilajā lietotnē.

Darījumus internetā iesakām ieslēgt vien tad, ja tādus veicat. Taču ņemiet vērā, ka, atslēdzot darījumus internetā, Jums būs liegta iespēja ar konkrēto karti caur trešo pušu mobilajām lietotnēm norēķināties, piemēram, par maksas stāvvietu, taksometra pakalpojumiem vai ēdiena piegādi. 

Ja bieži iepērkaties internetā, apsveriet iespēju izveidot atsevišķu karti un konkrēti šim nolūkam un ieskaitīt tajā tikai pirkumiem nepieciešamos līdzekļus, bet ikdienas norēķiniem izmantotajai kartei darījumus internetā atslēdziet. Izmantojot kādu no klienta komplektiem, atvērt un izmantot jaunu norēķinu kontu pirkumiem internetā varat pilnīgi bez maksas.

Komplektā izdevīgāk

Kalkulatorā aprēķiniet Jums izdevīgāko komplektu un ietaupiet ar katru pārskaitījumu, karti un kontu.

Kad iepērkaties internetā, pievērsiet uzmanību arī paša e-veikala drošībai. Iesakām izmantot tikai drošas tīmekļa vietnes, proti, mājaslapas nosaukumam jāsākas ar “https”, nevis tikai “http”. Visdrošākie ir interneta veikali, kuri izmanto “3D Secure” sistēmu un stingro klientu autentifikāciju, kura lietotājiem līdz ar kartes datiem lūdz arī pieslēgties internetbankai. Šādus veikalus var atpazīt pēc Mastercard un VISA logotipiem.

 

Nosakiet atļautos limitus

Jūsu ikdienas vajadzībām ieteicams pielāgot arī atļauto darījumu limitus. Pirkumu limits ir summa, kuru diennakts laikā nevarēs pārsniegt, norēķinoties ar jūsu karti. Pēc noklusējuma pirkumu limits ir noteikts vairāku tūkstošu eiro apmērā, taču, ja diennaktī Jūs veicat vien pāris pirkumus, varat šo limitu attiecīgi samazināt.

Skaidras naudas dienas limits ir summa, kuru diennakts laikā ar jūsu norēķinu karti ir iespējams izņemt no bankomātiem. Ja skaidru naudu lietojat maz, limitu ieteicams noteikt salīdzinoši zemu.

Maksājumi ar Android viedtālruni

Android tālruņu īpašniekiem SEB banka piedāvā izveidot MasterCard kartes digitālo versiju maksājumiem ar viedtālruni. Šī funkcija ir droša, jo darījumu veikšanai digitālās kartes dati tiek izmantoti šifrētā veidā, kas izslēdz iespēju, ka citas personas varētu iegūt pilnu jūsu kartes numuru un ļaunprātīgi veikt pirkumus internetā.

Papildu drošībai SEB mobilajā lietotnes sadaļā “Maksājumi ar viedtālruni”, spiežot uz “Automātiskie maksājumi”, varat izvēlēties starp diviem režīmiem maksājumiem ar viedtālruni. Manuālajā režīmā pirkumu varēsiet veikt, ieslēdzot SEB mobilo lietotni, bet automātiskajā režīmā būs tikai jāatbloķē tālruņa ekrāns.

Jūsu Mastercard karte Jūsu Android tālrunī

Maksājumi ar viedtālruni – ātri un vienkārši veikt pirkumus, nopīkstinot telefonu pie maksājumu termināļa.

Ja mēdzat maksāt ar viedtālruni, atcerieties arī par paša tālruņa drošību. Noteikti izmantojiet tālruņa ekrāna bloķēšanas iespēju un izvēlieties drošu paroli. Regulāri atjauniniet tālruņa programmatūru, kā arī neļaujiet tālruni lietot citiem cilvēkiem. Ja nozaudējat telefonu vai tas tiek nozagts, nekavējoties sazinieties ar SEB bankas Klientu centru, lai bloķētu kartes, kurām ir izveidotas digitālās versijas.

Sargājiet kartes datus

Viens no norēķinu kartes drošības priekšnosacījumiem ir PIN kods. Nekādā gadījumā neizvēlieties par PIN kodu tik vienkāršas ciparu kombinācijas kā “1234” vai “0000”. Izveidojot sarežģītāku PIN kodu, pastāv gaužām zema iespējamība, ka ar 3 piegājieniem kādam izdosies to atminēt un veikt pirkumus.

Sevišķi riskanti ir pierakstīt PIN kodu uz kartes vai glabāt to uz lapiņas makā, vai ierakstītu telefonā. Drošības nolūkos arī SEB banka kopā ar jaunajām kartēm aploksnē nesūta PIN kodu, bet gan norāda to internetbankā. PIN kodu iespējams nomainīt SEB bankomātā.

PIN kodu nedrīkst izpaust citām personām, tostarp tuviniekiem. SEB bankas apkopotā informācija liecina, ka vairumā gadījumu, kad no klienta konta it kā ir pazudusi nauda, to ir izņēmis kāds no tuviniekiem, kuriem klients ir uzticējis kartes datus.

Jāsargā arī cita uz kartes norādītā informācija, proti, kartes numurs, derīguma termiņš, īpašnieka vārds un uzvārds, kā arī kartes otrā pusē atrodamais CVC kods.

Ja bankai rodas aizdomas par krāpnieciskiem darījumiem, tai ir tiesības apturēt kartes darbību vai ierobežot tās funkcionalitāti. Taču visbiežāk nepatīkamos pārsteigumus klientu kontos sagādā pašu tuvinieki, piemēram, bērni, kuri ir izmantojuši vecāku karšu datus dažādu straumēšanas servisu abonēšanai vai videospēlēm.

Sekojiet savām finansēm

Ikviena klienta pienākums ir vismaz reizi mēnesī caurskatīt konta pārskatu, lai pārliecinātos, ka visus uzskaitītos maksājumus ir veicis viņš pats.  Ja konta pārskatā pamanāt darījumu, kuru uzskatāt par aizdomīgu vai krāpniecisku, spiediet “Apstrīdēt darījumu” – SEB banka veiks izmeklēšanu un lems par turpmāko rīcību.

Lai sekotu jūsu kontā notiekošajam un nekavējoties reaģētu uz krāpnieciskām darbībām, aicinām izmantot paziņojumus par izejošajiem maksājumiem mobilajā lietotnē vai SMS bankā.

Ja Jums gadās pazaudēt maksājumu karti, vai arī tā ir nozagta, karti nepieciešams bloķēt. To varat izdarīt gan mobilajā lietotnē, gan internetbankā, gan zvanot uz SEB bankas Klientu centru.

Sekojot šiem soļiem, Jūs varat tūlītēji uzlabot Jūsu finanšu drošību. Ņemiet vērā, ka nepieciešamības gadījumā Jūs mobilajā lietotnē uzstādījumus varat mainīt jebkurā laikā.

Guntars Veidemanis

Maksājumi ar Android viedtālruni

Ātri un vienkārši veikt pirkumus, nopīkstinot telefonu pie maksājumu termināļa.

 

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.