Switch to mobile version. Augšup

Drošība - 18.08.2020
drošība | kibernoziegumi

Kā, cerot nopelnīt, nekļūt par krāpnieku līdzdalībnieku

Kā, cerot nopelnīt, nekļūt par krāpnieku līdzdalībnieku

Interneta krāpnieki īpaši aktivizējas krīžu laikā, kad daļa iedzīvotāju meklē izdevīgākās atlaides, savukārt citi, nonākuši finansiālās grūtībās, priecājas par iespēju piepelnīties. Ja kāds lūdz jums izpalīdzēt ar sava konta “aizlienēšanu”, solot par to atlīdzību, iespējams, ka esat sastapies ar krāpnieku.

Lai gan solītā atlīdzība par šķietami vienkāršo pakalpojumu var būt vilinoša, piekrītot piedāvājumam, jūs kļūstat par krāpnieku līdzdalībnieku.

Ja caur jūsu kontu būs noticis nelikumīgs darījums, jūs riskējat nonākt tiesībsargājošo iestāžu redzeslokā, kā arī banka var pārtraukt sadarbību ar jums.

Krāpnieki izmanto cilvēku nedrošību un bailes par nākotni, tāpēc nereti aktivizējas tieši krīzes brīžos. Pieredze liecina, ka noziedznieki savās krāpnieciskajās shēmās aizvien biežāk iesaista tā dēvētos naudas mūļus —finansiālās grūtībās nonākušus cilvēkus, kurus pievilina ar iespēju ātri un vienkārši nopelnīt. Taču “parakstoties” uz vieglo peļņu, pastāv nopietns risks kļūt par noziedznieku līdzdalībnieku un atbildēt likumā noteiktajā kārtībā pat tad, ja mūlis neko nav zinājis par blēžu patiesajiem nodomiem.

Krāpnieku jaudīgākais ierocis — naudas mūlis

Krāpnieku izmantotās shēmas ir dažādas. Viena no populārākajām ir viltus interneta veikalu izveide. Uzķeroties uz šādu veikalu piedāvājumu, cilvēks kāroto preci tā arī nesaņem. Arī naudas atgūšana šādos gadījumos var būt ļoti sarežģīta un laikietilpīga, jo krāpnieki preces apmaksai norāda nevis savu kontu, bet gan shēmā iesaistīto naudas mūļu kontus. Par to, kā pasargāt sevi no krāpnieku izveidotajiem viltus interneta veikaliem, vairāk lasiet rakstā “Nesamērīgas atlaides internetā var izrādīties krāpnieku tīkli”. Savukārt ar patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) jau identificēto aizdomīgo interneta vietņu sarakstu varat iepazīties šeit.

Rodas jautājums — kāpēc cilvēks labprātīgi piekrīt, ka viņa kontu izmanto noziedznieki? Atbilde ir vienkārša — par šo šķietami vienkāršo pakalpojumu mūlim tiek piesolīta vilinoša atlīdzība.

Vienīgais, kas šim cilvēkam jāizdara, — kad viņa kontā ienāk nauda, tā pēc iespējas ātrāk jāizņem un jānodod krāpniekam. Pirmajā acumirklī tas pat nešķiet nekas nelikumīgs — parasts pakalpojums, par kuru konta īpašnieks saņem atlīdzību. Turklāt bieži vien viņš pat neapzinās, ka ir piekritis sadarboties ar noziedzniekiem.

Noziedznieki savām shēmām izmanto grūtībās nonākušos

Vairums blēžu saviem upuriem — topošajiem mūļiem — skaidro, ka viņiem steidzami nepieciešams konts, kurā ieskaitīt naudu, jo pašiem atgadījies kaut kas ārkārtējs, piemēram, kontu kļūdaini nobloķējis tiesu izpildītājs. Tā kā pakalpojums nepieciešams ātri, viņi starpniekam par konta aizlienēšanu piesola dāsnu atlīdzību — 50, 100 vai pat 200 eiro apmērā.

Laiks jaunai realitātei – kļūstiet par klientu lietotnē

Atveriet kontu 15 minūšu laikā un iegūstiet iespēju bez maksas izmēģināt Aktīvā komplektu, kurā iekļauta maksājumu karte un citi ikdienā nepieciešamie bankas pakalpojumi.

Visbiežāk par noziedznieku upuriem kļūst jaunieši ar nelieliem ienākumiem, kā arī sociāli neaizsargāti cilvēki, piemēram, vientuļie vecāki, kas pēkšņi zaudējuši darbu. Daudziem grūtībās nonākušiem cilvēkiem šāds šķietami nevainīgs piedāvājums viegli un ātri nopelnīt var šķist ļoti vilinošs, un krāpnieki nekautrējas izmantot viņu neapskaužamo stāvokli savā labā. Ekonomiskās krīzes laikā grūtībās nonākušo cilvēku skaits pieaug — daļa uzņēmumu ir piespiedu dīkstāvē vai atlaiž darbiniekus, bet bez darba palikušajiem šobrīd nav iespēju doties strādāt uz ārvalstīm. Tātad šībrīža situācija ir īpaši izdevīga krāpniekiem, kuri vienmēr ir jaunu naudas mūļu meklējumos.

Piekrītot kļūt par mūļiem, cilvēki dažkārt pat nenojauš, ka iesaistās krāpniecībā, jo nav kritiski izvērtējuši saņemto piedāvājumu, — stūrī iedzīts cilvēks spēj domāt tikai par to, vai rīt būs ko ēst un kā nomaksāt rēķinus.

Rezultātā viņi savus kontus aizdod svešiniekiem un piekrīt izņemt naudu, tiklīdz tā ienāks kontā. Kad mūlis atnes vai pārskaita naudu krāpniekiem, blēži pazūd kā ūdenī iekrituši.
Tomēr ar laiku par starpniekiem sāk interesēties tiesībsargājošās iestādes. Sākas dažādu nepatikšanu virkne, jo starpnieka konts ir bijusi ļoti nozīmīga krāpšanas shēmas daļa un “pēdējā pietura” pirms naudas pāriešanas noziedznieku rokās. Tādējādi it kā parasts pakalpojums var kļūt par nopietnu likumpārkāpumu, bet pats starpnieks — par noziedznieku grēkāzi.

Banka uz šādiem pārkāpumiem raugās ļoti bargi. Ja izkrāptā nauda tiek izsekota līdz konkrēta klienta kontam un ir noskaidrots, ka konts ir izmantots nelegāliem nolūkiem, attiecības ar klientu, kurš bijis iesaistīts krāpniecības shēmā, tiek nekavējoties pārtrauktas. Naudas mūlis vairs nevar izmantot ne savu karti, ne internetbanku, ne citus bankas sniegtos pakalpojumus.

Vienīgais ceļš, kā neiekrist šādā krāpniecības shēmā, ir izturēties ļoti uzmanīgi, kritiski un atbildīgi pret jebkuru ātras peļņas piedāvājumu. Der ieskatīties arī Valsts policijas sagatavotajos padomos, kā nekļūt par naudas mūli.

Maksājumi ar Android viedtālruni

Ātri un vienkārši veikt pirkumus, nopīkstinot telefonu pie maksājumu termināļa.

 

 

 • Drošība - 08.05.2020

  Pasargājiet savus līdzekļus – kā uzlabot karšu drošību

  Pasargājiet savus līdzekļus – kā uzlabot karšu drošību

  Lai gan mūsu ieviestie drošības risinājumi ikdienā nodrošina būtisku jūsu finanšu aizsardzību, SEB bankas klientiem ir plašas iespējas pielāgot karšu drošību savām nepieciešamībām, tādējādi novēršot pat niecīgākos krāpniecības riskus. Turklāt drošības uzstādījumu mainīšana aizņem vien dažas minūtes un ir pilnīgi bez maksas.

  Lasīt vairāk

 • Drošība - 04.03.2020

  Joki maksājuma mērķī var radīt nopietnas sekas

  Joki maksājuma mērķī var radīt nopietnas sekas

  Pārskaitot naudu tuviniekiem, klienti dažkārt mēģina pajokot un maksājuma mērķa lauciņā ieraksta muļķīgu informāciju. Taču šāda ākstīšanās klientam var radīt liekas raizes, jo SEB bankai var nākties maksājumu apturēt.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.