Switch to mobile version. Augšup

Drošība - 14.10.2020
informācijas drošība | parole

Ar paroli vien ir par maz – kāpēc jāizmanto divpakāpju autentifikācija

Ar paroli vien ir par maz – kāpēc jāizmanto divpakāpju autentifikācija Foto: NeONBRAND, Unsplash

Apstiprināt savu identitāti jeb veikt autentifikāciju elektroniskajā vidē var trijos veidos – ievadot savu paroli vai PIN, ar biometrisko datu palīdzību, kā arī izmantojot bankas karti vai viedierīci. Tomēr katrai no šīm metodēm ir arī savi vājās puses, tāpēc mūsdienu drošības standarts nosaka, ka jāizmanto vismaz divpakāpju autentifikācija.

Veicot autentifikāciju ar divām metodēm, jūsu datu aizsardzība būtiski pieaugs: pat ja krāpnieki tiks galā ar vienu no tām, otra viņus tomēr apturēs.

Divpakāpju autentifikācija ir mūsdienīgs veids, kā pasargāt informāciju par sevi un saglabāt savu naudu elektroniskajā vidē. Šis visā pasaulē atzītais un plaši izmantotais drošības standarts nodrošina piekļuvi konkrētam resursam tikai tad, ja lietotājs ir apstiprinājis savu identitāti vismaz divos dažādos veidos. Ir darbības, kuras nemaz nav iespējams veikt bez divpakāpju autentifikācijas, tomēr dažos gadījumos jums tā jāpieslēdz manuāli, piemēram, ja vēlaties papildus aizsargāt savu Google kontu.

Trīs autentifikācijas veidi

Pastāv trīs metodes, ar kurām elektroniskajā vidē var pārliecināties par konkrētā cilvēka identitāti: viņam jāzina noteikta informācija – parole vai PIN, viņa īpašumā jābūt piemēram, bankas kartei vai viedierīcei, vai, lai sistēma varētu nolasīt biometriskos datus, jāskenē pirksta nospiedums vai seja.

Mūsdienās drošības nolūkos aizvien biežāk tiek kombinētas vismaz divas autentifikācijas metodes. Viens no populārākajiem piemēriem ir bankomāts – lai izņemtu naudu, jūsu rīcībā jābūt gan bankas kartei, gan jāzina PIN kods.

Laiks jaunai realitātei – kļūstiet par klientu lietotnē

Atveriet kontu 15 minūšu laikā un iegūstiet iespēju bez maksas izmēģināt Aktīvā komplektu, kurā iekļauta maksājumu karte un citi ikdienā nepieciešamie bankas pakalpojumi.

Arī SEB internetbankā tiek izmantota divu pakāpju autentifikācija. Pirmajā drošības pakāpē tas ir lietotāja kods un personas kods, bet otrajā – kodu kalkulators vai Smart-ID.

Lai pieslēgšanās internetbankai ar Smart-ID būtu ērtāka, internetbankas sīkdatņu uzstādījumos var iespējot vienkāršotu autentifikāciju. Tādējādi, ievadot savu lietotāja kodu, internetbanka automātiski “atcerēsies” jūsu personas kodu, un to nevajadzēs ierakstīt manuāli.

Šo funkcionalitāti aicinām izmantot tikai no uzticamām ierīcēm, kuras lietojat regulāri, piemēram, mājas datora vai viedtālruņa.

Kāpēc ar vienu metodi nepietiek

Parole nevar tikt uzskatīta par ideālu drošības garantu kaut vai tāpēc, ka mūsdienās eksistē dažādi veidi, kā paroles iespējams uzlauzt. Turklāt daudzi cilvēki joprojām izmanto pārāk viegli uzminamas paroles.

Bankas karte vai viedtālrunis parasti glabājas pie jums. Taču arī to lietošanai ir savi ierobežojumi. Piemēram, ja, veicot pirkuma apmaksu internetā, netiek izmantots īpašs karšu lasītājs,  kartes dati jums būs jāievada manuāli. Tā ir informācija, kuru salīdzinoši viegli var uzzināt un izmantot arī svešinieki.

Attīstoties tehnoloģijām, biometriskie dati – pirksta nospiedums un sejas atpazīšana – autentifikācijas nolūkā tiek izmantoti aizvien biežāk. Lai gan metode ir ļoti droša, pastāv niecīga iespēja, ka jūsu pirksta nospiedums tomēr var nonākt augsta līmeņa hakera rokās, vai arī ierīce, ar kuru biometriskie dati tiek nolasīti, tiek uzlauzta.

Ņemot vērā šos riskus, datu drošības speciālisti iesaka nekad nepaļauties tikai uz vienu metodi, bet izmantot divpakāpju autentifikāciju.

Vienīgā situācija, kurā var nepalīdzēt pat vairāku pakāpju autentifikācija, ir naudas pārskaitījums uzņēmumam, kurš darbojas krāpnieku interesēs. Tāpēc ikreiz rūpīgi pārliecinieties, vai mājaslapa, kurā grasāties veikt pirkumu, ir uzticama.

Linda Ezerkalna

Laiks jaunai realitātei – kļūstiet par klientu lietotnē

Atveriet kontu 15 minūšu laikā un iegūstiet iespēju bez maksas izmēģināt Aktīvā komplektu, kurā iekļauta maksājumu karte un citi ikdienā nepieciešamie bankas pakalpojumi.


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.