Switch to mobile version. Augšup

Bērni un nauda - 08.05.2020
maksājumu karte | bērnu drošība | darījumi internetā

Bērna spēlītes var nejauši apēst jūsu naudu – kā to nepieļaut

Bērna spēlītes var nejauši apēst jūsu naudu – kā to nepieļaut

Šobrīd bērni pavada mājās īpaši daudz laika, un nav brīnums, ka garlaicības brīžos roka automātiski pastiepjas pēc telefona, kurā ielādētas videospēlītes. Reizēm vecākiem pēc tam ir jābrīnās, kāpēc no viņu kontiem pēkšņi pazudusi nauda, lai gan bērns neko tādu nav darījis – tikai nospiedis OK, kad spēles laikā izlecis kāds kārdinošs piedāvājums. Kā nodrošināties pret šādiem neplānotiem tēriņiem?

Daudzas lietotnes un spēles telefonā ielādējamas bez maksas, taču tajās iestrādāta opcija – ja gribēsi ko vairāk, būs jāmaksā.

Ja GooglePlay vai App Store kontam piesaistīta jūsu karte, bet telefonu lieto bērns, var gadīties, ka spēlītes vai lietotnes ietvaros viņš veic reālus pirkumus, pats to nemaz neapzinoties.

Galvenā mērķauditorija – bērni un jaunieši

Ielādējot telefonā bezmaksas lietotni vai spēli, jāapzinās, ka tā izstrādāta, lai nestu peļņu, un, visticamāk, tajā būs iekļauti dažādi maksas uzlabojumi un bonusi jeb in-app pirkumi. Piemēram, ja tā ir lietotne, kas piedāvā dažādus fotogrāfiju filtrus, iespējams, ka iekārojamākie filtri būs pieejami tikai par maksu. Un līdzīgi arī spēlītēs – par papildu dzīvībām vai citiem rīkiem nāksies maksāt.

Bieži vien maksas piedāvājumi tēmēti tieši uz bērniem un jauniešiem, kas ir izstrādātāju galvenā mērķauditorija un ienākumu avots.

Ja pieaugušais parasti apzinās, ka par bonusiem nāksies maksāt reālu naudu, bērnam tas ne vienmēr ir skaidrs, un viņš, neko sliktu nedomājot, var apstiprināt lietotnē izlekušo paziņojumu veikt pirkumu. Ja attiecīgajam GooglePlay (Android) vai App Store (iPhone) kontam būs piesaistīta jūsu karte, maksājums automātiski tiks veikts no tās.

Visvienkāršākais un efektīvākais, ko varat darīt, lai tā nenotiktu – laikus aprunāties ar savu bērnu, vienojoties par skaidriem lietotņu un spēlīšu izmantošanas noteikumiem un to, kādas būs sekas, ja bērns šos noteikumus neievēros. Alternatīva opcija ir izvēlēties maksas lietotnes, kur jāsamaksā vienreizēja iegādes maksa, toties turpmāka lietošana ir bezmaksas.

Gan iPhone, gan Android ierīcēm var uzstādīt ierobežojumus

Lai ierobežotu jaunāko ģimenes locekļu iespējas veikt neplānotus pirkumus internetā, iPhone un Android ierīcēs ir iespēja uzstādīt dažādus ierobežojumus. Piemēram, iPhone piedāvā iespēju atslēgt in-app pirkumus bērna telefonā, izmantojot lietotni Screen Time.

Vairāk par to kā uzstādīt pirkumu ierobežojumus vai pieprasīt naudas atmaksu, ja, neskatoties uz ierobežojumiem, pirkums tomēr noticis, varat izlasīt rakstā “Neplānoti izdevumi mobilajās aplikācijās”.

Arī tad, ja maksājumu karte bērna telefona kontam nav pievienota, nedodiet bērnam savu karti, lai viņš lietotnē veiktu vienreizēju pirkumu. Bieži pietiek tikai ar vienu reizi, lai dati lietotnē saglabātos, bet tas nozīmē – nākamos pirkumus bērns jau varēs veikt automātiski, neievadot datus no jauna.

Vēl dažas lietas, kam jāpievērš uzmanība

Lai būtu pēc iespējas mazāks risks savas vai bērna neuzmanības dēļ zaudēt prāvu naudas summu, interneta pirkumiem, tai skaitā lietotnēs, varat izveidot atsevišķu karti, kuras kontā pastāvīgi turēt vien nelielu summu vai ikreiz ieskaitīt tik, cik nepieciešams pirkuma veikšanai.

”Mazais” izaudzis?

SEB komplekts bērna soļiem finanšu pasaulē - karte, mobilā lietotne un neierobežoti pārskaitījumi.

Lai izvairītos no krāpniecības gadījumiem, lietotnes savā telefonā lejupielādējiet tikai no GooglePlay vai App Store sistēmām. Tādējādi jums būs arī lielākas cerības apstrīdēt darījumus, kas notikuši bez jūsu piekrišanas.

Jāņem vērā, ka ir lietotnes, kas darbojas uz abonēšanas pamata, kas nozīmē, ka par to lietošanu ik mēnesi no jūsu kartes konta tiks debitēta konkrēta summa. Tāpēc, pirms izvēlaties aplikāciju, rūpīgi izlasiet tās lietošanas noteikumus.

Vairāk par drošību, iepērkoties internetā, varat izlasīt rakstā “7 padomi drošiem pirkumiem internetā”.

Linda Ezerkalna

Uzkrājums rokas stiepiena attālumā!

Uzkrājiet automātiski ar katru karšu maksājumu.

 

Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.