Switch to mobile version. Augšup

Personīgās finanses - 28.08.2015
darbs | bizness

Briljants papīru kaudzē – kā uzrakstīt iespaidīgu CV

Briljants papīru kaudzē – kā uzrakstīt iespaidīgu CV

Teju uz katru vakanci darba devēji saņem desmitiem pieteikumu. Dažādas aplēses liecina, ka uz vienu mazkvalificēta darba sludinājumu darba devēji saņem vidēji 60 pieteikumu, uz kvalificēta – aptuveni 30. Tikt pamanītam var palīdzēt labs CV. Tiek uzskatīts, ka nav universālas receptes tam, kā izveidot izcilu CV, un tā patiešām arī ir. Neskatoties uz to, ir vairāki zelta likumi, kurus vērts atcerēties, gatavojot CV.

Statistiski aptuveni katrs otrais kandidāts pēc savas kvalifikācijas un pieredzes pilnībā atbilst darba devēja izvirzītajām prasībām un, iespējams, kļūtu par izcilu komandas papildinājumu tieši šajā uzņēmumā. Tāpēc ļoti daudz kas atkarīgs no tā, vai un cik ļoti jūsu CV tiks ievērots. Un te jau liela loma ir tam, cik labi spēsiet sevi reklamēt un cik pamanāmu zīmolu būsiet sev izveidojis.

Parādiet sevi no labākās puses

Ideālajā gadījumā jūs savu CV pielāgosiet un koriģēsiet atbilstoši tai vakancei, kurai grasāties pieteikt savu kandidatūru. Pāris niansētu izmaiņu, pāris piemeklētu sinonīmu, un jūsu CV izcili atbildīs izvirzītajām prasībām – apdomājiet, vai jūsu izcilās pārdevēja spējas būs piemērotas, piesakoties, piemēram, grāmatveža amatam? CV noteikti jāiekļauj visa nepieciešamā pamatinformācija – personas dati, tālruņa numurs, e-pasta adrese u. c. Ja vēlaties iegūt darbu sociālo mediju jomā, ir vērts pievienot arī savus sociālo tīklu kontus, kas neuzkrītoši, bet vienlaikus nepārprotami norādīs uz jūsu izpratni par tiem. Arī savas LinkedIN adreses pievienošana piešķir CV nedaudz lielāku svaru, jo potenciālais darba devējs jau var iegūt daudz plašāku informāciju par jums, izpētot esošos kontaktus, interešu grupas un apkārtējo izteiktās atzinības endorsement veidā.

Kopumā ņemot, noteikti jāatceras CV izcelt savus profesionālās pieredzes sasniegumus un gūtos panākumus, kas ir atbilstoši darbam, kuru vēlaties iegūt, galu galā, ja nepasniegsiet sevi ar pārliecību, kāpēc lai potenciālajam darba devējam rastos pārliecība par jūsu spējām? Mēģiniet gan to visu ietilpināt ne vairāk kā divās lapaspusēs – tā, lūk, jau ir māksla!

Tāds CV, kādu darbu vēlaties

Ja esat savas karjeras sākumposmā, ar darba meklējumiem līdz šim nav veicies vai jūs garlaiko klasiskie CV, ir vērts padomāt par daudzajām alternatīvām, kas var kalpot kā jūsu prezentācija. Radošajās nozarēs bieži vien klasisku CV nenovērtēs ne uz pusi tik augstu kā personalizētu infografiku par sevi, videoformāta pieteikumu vai animācijā ietērptu dzīvesgājuma ilustrāciju. Ne reizi vien dzirdēti stāsti par to, kā uzdrošināšanās atšķirties un izkāpt no ierastajiem rāmjiem ir atmaksājusies ar kārotā darba iegūšanu. Nesen darbu dabūja kāds vīrietis, kurš, nogurdināts no neskaitāmo pieteikumu iesniegšanas, izvēlējās nostāties Londonas Vaterlo stacijā, turot rokās zīmi “Pieņemiet mani darbā!”. Pāris dienu laikā saņemot neskaitāmus aicinājumus uz darba intervijām, jaunais vīrietis sāka strādāt sabiedrisko attiecību jomā par menedžeri.

Pareizrakstība, interpunkcija, gramatika

Katrs no mums droši vien zina tos interesantos teikumus, kuros nodotā ziņa mainās atkarībā no tā, aiz kura vārda esam ielikuši komatu. Pareiza un korekta valoda ir viens no būtiskākajiem priekšnoteikumiem tam, ka jūsu CV automātiski neieguls nederīgo kaudzē. Ar neuzmanības kļūdām piebārstīts dokuments – jūs reprezentējošs raksts – darba devējam nevēsta neko labu par kandidāta rūpīgumu pret darbu. Turklāt var rasties iespaids – ja jau potenciālais darbinieks tik vienaldzīgi izturējies pret dokumentiem, ar kuriem mēģina pārdot sevi kā darba ņēmēju, diezin vai viņu šis darbs patiesi interesē.

Izvairieties no klišejām

Ja kāds vārds vai frāze CV pašam šķiet pārāk banāla, nolietota vai neko neizsakoša, tā, visticamāk, tāda arī ir. Iekāpiet personālatlases cilvēku kurpēs – diez cik daudz teju neatšķiramu CV viņi ir lasījuši? Jums ir izcilas organizatora spējas? Kā tas parādās jūsu pieredzes aprakstā, piemēram, esat vadījis komandu, organizējis pasākumus? Ja nav pierādījumu klišejiskam apgalvojumam, labāk iztieciet bez tā.

Viss ģeniālais ir vienkāršs

Nav obligāti jāuzņem mākslas filma, lai piesaistītu uzmanību citu kandidātu vidū. Pat tik niecīgi knifiņi kā atšķirīgs noformējums, neierasta papīra krāsa vai tekstūra, ja iesniedzat to papīra formātā, vismazākās detaļas var piesiet aci un likt ielūkoties jūsu CV nedaudz ilgāk nekā pārējos.

CV internetā

Jūs varat doties pasaulē ar vislabāko, gramatiski precīzāko un radošāko CV, bet, ja jūsu publiskais tēls interneta vidē – jo īpaši sociālajos tīklos – vēstīs pavisam citu personstāstu, ar skaistu CV vien nepietiks. Aptuveni 80% darba devēju pirms lēmuma pieņemšanas potenciālā kandidāta vārdu ievada populārākajos meklētājos un sociālo tīklu vietnēs. Vai par jums atrodamā informācija ir atbilstoša tam tēlam, kuru par sevi veidojat profesionālajā dzīvē? Ja nav, sāciet ar to. CV pagaidīs.

Laura Andžāne,
žurnāliste


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00


 

Personīgā konsultācija var palīdzēt Jums

Personīgā konsultācija var palīdzēt Jums

 • Saprast – kā sasniegt nākotnes mērķus
 • Izvēlēties – uzkrāt vai aizņemties
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.