Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 05.03.2018
finanšu plānošana | uzkrājumi

Kā izvēlēties pensiju plānu?

Dzīves dažādās iespējas mēs varam aktīvi izmantot vai atstāt lietas pašplūsmā. Tas attiecas arī uz pensiju sistēmu, kas Latvijā darbojas vairākos līmeņos, turklāt tā, lai sniegtu dalībniekiem iespējas sakrāt vairāk un aizvadīt cienīgākas vecumdienas.

Neinteresējoties par to, kas notiek ar uzkrājumu vecumdienām, cilvēks var piedzīvot vilšanos brīdī, kad pienāk uzkrājuma saņemšanas vecums un atklāsies, ka reālais uzkrājuma apmērs neatbilst cerētajam.

Vecumdienu uzkrājums kā investīcija

Domājot par uzkrājumiem, ne visi apzinās, ka arī pensija ir reāla nauda, kas viņiem pieder – bieži tā ir viena trešdaļa vai pat puse no gada bruto algas. Vairumam Latvijas iedzīvotāju uzkrājums pensiju 2. līmenī ir lielākais dzīves laikā uzkrātais kapitāls.

Iemaksas pensiju 2. līmenī lielai daļai strādājošo ir obligātas un tiek ieturētas automātiski no ikmēneša sociālās apdrošināšanas iemaksām. Tāpēc tās nav tik izjūtamas, jo, saņemot algu, mums pašiem nekas papildus nav jāmaksā. Tas, iespējams, ir iemesls, kāpēc daudzi par šo savu ieguldījumu nemaz nezina.

Uzkrājums pensiju 2. līmenī ir kā investīcija, jo uzkrājums tiek ieguldīts finanšu tirgos, tādējādi padarot visus tā dalībniekus par sava veida investoriem. Jūsu uzdevums – izvēlēties piemērotāko ieguldījumu plānu.

Kā tiek ieguldīts jūsu uzkrājums

Vai jūs varat atbildēt uz jautājumu, kā pēdējā gada laikā klājies jūsu pensiju plānam, kurā ieguldīts jūsu uzkrājums? Iespējams, daudzi nemaz nezina, kādā plānā viņu uzkrājums ir ieguldīts. Turklāt plāna izvēlei nevajadzētu būt vienreizējam lēmumam, par to vēlāk aizmirstot, – svarīgi sekot līdzi sava plāna rezultātiem un vajadzības gadījumā nomainīt to uz citu. 

Kā izvēlēties piemērotāko plānu

Uzkrājumu pārvalda un plānus izveido pārvaldītāji, kas pārsvarā ir Latvijas lielāko banku saistītie uzņēmumi un citi pārvaldītāji. Katrai no tām ir viens vai vairāki plāni ar dažādām pelnīšanas stratēģijām jeb raksturiem. Dažkārt var šķist – tas viss ir pārāk sarežģīti, lai cilvēks spētu iedziļināties un izdarīt pārdomātu izvēli. Tādēļ, lai vienkāršotu jums plāna izvēli, aicinām izmantot ērtu rīku piemērotākā plāna noteikšanai.

Pensiju plāni iedalās aktīvajos, sabalansētajos un konservatīvajos. Būtiskākais, kas jāņem vērā, – kāds ir jūsu vecums un cik gadu atlicis līdz pensijai. No tā būs atkarīgs, kādu stratēģiju konkrētajā dzīves posmā izvēlēties. Aktīvie plāni sniedz lielāku peļņas iespēju, tomēr jārēķinās arī ar augstāku risku un augstākām īstermiņa svārstībām, savukārt konservatīvajos plānos risks ir ļoti zems, bet arī peļņas pieaugums būs pavisam neliels.

Kam vajag aktīvāku, kam – konservatīvāku plānu?

Kā redzams attēlā, jaunākie cilvēki var drošāk izvēlēties aktīvākus plānus (SEB dinamiskais, SEB aktīvais). Tie ir plāni, kas pieļauj nedaudz vairāk riska, taču arī to iespējamā atdeve ir lielāka – tātad ilgtermiņā iespējams vairāk nopelnīt. Tajā pašā laikā, protams, ir iespējami dažādi ekonomiski satricinājumi, kas peļņu īstermiņā var “apēst”. Ilgtermiņā šādam notikumam, visticamāk, nebūs būtisku seku un vairāku gadu griezumā peļņas rādītāji tāpat būs labi, taču, ja līdz pensionēšanās dienai atlicis desmit vai mazāk gadu, prātīgāk ir pāriet uz konservatīvajiem plāniem, lai maksimāli saglabātu savu jau uzkrāto kapitālu.

Nevērtēt plānus īstermiņā

Pensiju kapitālu mēs uzkrājam vairāku desmitu gadu garumā, tāpēc nav pareizi plānus vērtēt pēc to rezultātiem mēnešu vai viena gada griezumā. Tas ir pārāk īss laiks, lai novērtētu plāna ienesīgumu. Proti, gada laikā var gadīties lielas svārstības, kas ietekmē plāna peļņu. Tomēr, ja paraudzīsieties uz šo pašu plānu piecu vai desmit gadu griezumā, redzēsiet, ka tam izdevies pieklājīgi nopelnīt arī ar īstermiņa svārstībām.

Svarīgākais, ko atcerēties, – ja vēlaties izvērtēt plānu ienesīgumu, dariet to ilgtermiņā!

Pārliecināties, kā ilgākā laika periodā gājis Jūsu izvēlētajam plānam un citiem SEB plāniem, iespējams SEB fondu lapā. Savukārt sekot līdzi sava  uzkrājuma apmēram var portālā Latvija.lv.

Linda Ezerkalna

Pensiju 2. līmenis – būtiska Jūsu vecumdienu sastāvdaļa

Uzkrājums pensiju 2. līmenī var veidot līdz pat 30% no Jūsu ienākumiem vecumdienās. Uzkrājumu veido daļa no Jūsu sociālās apdrošināšanas (sociālā nodokļa) iemaksām, tādēļ papildu iemaksas Jums nav jāveic – atliek vien izvēlēties pieredzējušu un atbildīgu uzkrājuma pārvaldnieku.

 • Pensija - 26.07.2018

  Cik liela ir pienācīga pensija?

  Cik liela ir pienācīga pensija?

  Tiek lēsts, ka cilvēkam vecumdienās izdzīvošanai mēnesī nepieciešami vismaz 70% no līdzšinējās mēnešalgas, lai saglabātu esošo dzīves līmeni.

  Lasīt vairāk

 • Pensija - 10.03.2016

  Kā strādā pensiju 2. līmeņa nauda

  Kā strādā pensiju 2. līmeņa nauda

  Daudzi no mums nekad nav domājuši par to, kur nonāk pensiju 2. līmenim novirzītā nauda. Īstenībā, tas ir nopietns kapitāls. Cik ar to var nopelnīt un kādi riski ar to ir saistīti, lūdzām izstāstīt SEB Wealth Management vadītājam Jānim Rozenfeldam.

  Lasīt vairāk

 

 
 • Ieguldījumu plāni

  Ieguldījumu plāni

  Piesakoties plānam ar konservatīvo, sabalansēto vai aktīvo ieguldījumu stratēģiju, Jūs izvēlaties, kādos finanšu instrumentos un cik lielā apmērā ieguldīt pensiju 2. līmeņa uzkrājumu.

  Lasīt vairāk

 • Pensiju 3. līmenis

  Pensiju 3. līmenis

  Jūsu vai darba devēja brīvprātīgi veiktās iemaksas Jūsu uzkrājumā papildus valsts garantētajai vecuma pensijai. Šis uzkrājums ir mantojams un pieejams pirms valsts pensijas, no 55 gadu vecuma.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

 • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
 • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.