Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 09.07.2021
pensija

Jānis Rozenfelds: Šobrīd ir ļoti labvēlīga vide pensiju 2. līmeņa dalībniekiem

Jānis Rozenfelds: Šobrīd ir ļoti labvēlīga vide pensiju 2. līmeņa dalībniekiem Jānis Rozenfelds, SEB Investment Management valdes priekšsēdētājs

Latvijas pensiju 2. līmeņa aktīvajiem ieguldījumu plāniem šī gada pirmais pusgads bijis labs – atbilstoši notikumiem finanšu tirgū labāk klājies tiem plāniem, kas vairāk iegulda akcijās.

Pensiju plānu rezultāti ir jāvērtē ilgtermiņā. Raugoties teju 20 gadu perspektīvā, varam redzēt, kā ienesīguma procenti pārvēršas reālā naudā. Piemēram, kopš SEB pensiju 2. līmeņa plānu ieviešanas, esam palielinājuši mūsu klientu uzkrājumus kopumā par vairāk nekā 257 miljoniem eiro.

Šāds rezultāts priecē, jo sekmēs nākotnes pensionāru labklājību. Taču, ņemot vērā, ka ilgus gadus pensiju 2. līmeņa pārvaldnieki ir strādājuši citos apstākļos nekā šobrīd, uz šo ceturtdaļu miljarda aicinu raudzīties pensiju 2. līmeņa vēstures kontekstā.

Aug aktīvi, aug uzkrājumi

Valsts fondēto pensiju shēma tika ieviesta 2001. gadā. Pirmos divus gadus līdzekļu pārvaldīšanu veica Valsts kase, taču kopš 2003. gada pārvaldīšanu veic privātie līdzekļu pārvaldītāji.

Pirmajos pensiju 2. līmeņa darbības gados aktīvu apmērs ieguldījumu plānos bija salīdzinoši neliels. Piemēram, “SEB aktīvais plāns” aktīvi 2005. gada 31. janvārī bija aptuveni 9 miljoni eiro, 2007. gada 31. janvārī aptuveni 29 miljoni eiro, bet šodien tie ir teju 559 miljoni eiro*.

Paskaitiet paši, cik ir 3%, 5% vai 10% ienesīgums gadā no 9 miljoniem un cik – no 559 miljoniem eiro. Šobrīd, kad kopējais aktīvu apjoms ir krietni palielinājies, redzam arvien lielākus skaitļus arī klientu uzkrājumu pieaugumā.

Ieguldījums akcijās palielina ienesīgumu

Jau vairāk nekā trīs gadus – kopš 2018. gada – pensiju 2. līmeņa dalībniekiem ir iespēja uzkrājumu veidot pensiju plānos ar maksimālo akciju īpatsvaru līdz 75%. Līdz 2007. gadam likums atļāva akcijās ieguldīt tikai līdz 30% no pensiju plānu aktīviem, bet nākamos 10 gadus plānu pārvaldnieki akcijās drīkstēja ieguldīt līdz 50% no kopējiem aktīviem.

Iespēja lielāku uzkrājuma daļu ieguldīt akcijās ļāvusi palielināt arī klientu uzkrājumu apmēru. Tas labi atspoguļojas šo ieguldījumu plānu ienesīguma rādītājos – apskatot rezultātus portālā manapensija.lv, varam redzēt, ka ienesīguma flagmaņi kopš 2018. gada ir tieši aktīvākie ieguldījumu plāni.

Šogad pensiju 2. līmeņa dalībniekiem kļūst pieejami arī ieguldījumu plāni, kas akcijās var ieguldīt līdz pat 100% aktīvu, tādējādi dodot iespēju ilgtermiņā mērķēt uz augstākiem ienesīguma rādītājiem, kas, protams, iet roku rokā ar augstāku risku.

Iemaksu likmei jāpaliek stabilai

Ilgtermiņa rezultātos būtiska loma bijusi arī iemaksu likmei jeb summai, kas gan no darba devēja, gan darba ņēmēja sociālās apdrošināšanas iemaksām tiek novirzīta pensiju 2. līmenī. Šobrīd iemaksu apmērs ir 6% no bruto algas, un tāds tas ir kopš 2016. gada.

Ja raugāmies vēsturiski, tad jāatzīmē, ka šī likme mainījusies vairākkārt (no 2% līdz 8%), taču lauvas tiesu laika – 8 gadus – tā bijusi tikai 2%.

Tātad, ja šobrīd no 1000 eiro lielas algas uzkrājumam pensiju 2. līmenī automātiski ik mēnesi tiek novirzīti 60 eiro (gadā 720 eiro), tad pie trīsreiz mazākās 2% likmes tie būtu vien 20 eiro (gadā 240 eiro).

Raugoties nākotnē, esmu pozitīvi noskaņots – šobrīd vide, kurā pārvaldniekiem ļauts strādāt ir ļoti labvēlīga visiem pensiju 2. līmeņa dalībniekiem. Pirmkārt, plānu aktīvi ir pietiekami lieli, lai tos veiksmīgi ieguldītu. Otrkārt, iemaksu likme jau 5 gadus ir stabila un, treškārt, beidzot varam veidot arī 100% akciju plānus.

Es atļaušos minēt, ja šāda vide būtu bijusi 10 gadus agrāk, nopelnītās naudas apjoms klientiem varētu būt ne vien 257 miljoni, bet pat 2 reizes vairāk.

*Dati no portāla www.manapensija.lv.

Jānis Rozenfelds
SEB Investment Management valdes priekšsēdētājs

Pensiju 2. līmenis – būtiska Jūsu vecumdienu sastāvdaļa

Uzkrājums pensiju 2. līmenī var veidot līdz pat 30% no Jūsu ienākumiem vecumdienās. Uzkrājumu veido daļa no Jūsu sociālās apdrošināšanas (sociālā nodokļa) iemaksām, tādēļ papildu iemaksas Jums nav jāveic – atliek vien izvēlēties pieredzējušu un atbildīgu uzkrājuma pārvaldnieku.

 • Pensija - 22.02.2021

  Jaunums pensiju 3. līmenī – indeksu plāns

  Jaunums pensiju 3. līmenī – indeksu plāns

  Arvien populārāki kā pasaulē, tā Latvijā kļūst pasīvi pārvaldītie pensiju plāni jeb tā sauktie indeksu plāni. Arī mūsu pensiju 2. līmeņa klientiem jau vairākus gadus ir pieejams indeksu plāns, un, atbildot pieaugošajai klientu interesei, no 22. februāra indeksu plāns pieejams arī SEB pensiju 3. līmeņa klientiem.

  Lasīt vairāk

 • Pensija - 07.04.2020

  Kā pasargāt pensijas uzkrājumus?

  Kā pasargāt pensijas uzkrājumus?

  Aktīvu vērtības kritumu nevajadzētu saukt par zaudējumiem, bet drīzāk par īslaicīgu sarukumu ilgtermiņa uzkrājumu veidošanas laikā. Ir neiespējami pilnībā izvairīties no pensiju plānu aktīvu vērtības samazināšanās īstermiņā, tādēļ ieteicams vienkārši nogaidīt līdz uzkrājums atgūstas no šī perioda radītajām sekām.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

 • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
 • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.