Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 18.01.2018
finanšu plānošana | nauda

Aprēķināt savu pensiju var jau šodien

Par savām vecumdienām domā arvien vairāk cilvēku – nav vairs modē uzskati, ka līdz vecumdienām nemaz nenodzīvosim vai ka ienākumi vecumdienās būs tik niecīgi, ka nav pat vērts censties to jebkādi ietekmēt.

Skarbā realitāte

Fakti nav apstrīdami – diemžēl realitāte un cilvēku gaidas ļoti atšķiras. To apliecina arī SEB pētījuma Pensometrs dati. Pensijas apmērs, ko cilvēki Latvijā vēlētos saņemt, ir vismaz 90% no viņu pašreizējiem ikmēneša ienākumiem. Taču seniori, kuri tikko pensionējušies, saņem vien aptuveni 40% no ienākumiem, kādi viņiem bija pirms došanās pensijā.

Lai nedzīvotu ilūzijās par saviem nākotnes ienākumiem un realitāte nebūtu skarbs pārsteigums, ir svarīgi jau laicīgi apzināt prognozes un attiecīgi rīkoties. Pat aptuvens ieskats realitātē, kas jūs var sagaidīt, noderēs motivācijai rīkoties jau šodien. Piemēram, izlīdzināt ienākumus starp aktīvajiem darba gadiem un atpūtu, lai laicīgi parūpētos par sevi un daļu nopelnītā novirzītu dzīves vēlākajiem gadiem.

Lielais jautājums – cik?

Svarīgākais jautājums ikvienam, kam nav vienalga, kā dzīvot tad, kad aktīvās darba gaitas būs beigušās, noteikti ir – kādi būs ienākumi vecumdienās.

Šādiem pensijas aprēķiniem, protams, ir informatīvs raksturs, lai gan Pensijas uzkrājumu plānotājs piedāvā prognozi, ņemot vērā dažādus apstākļus, t. sk. pašreizējās normatīvo aktu prasības, algu pieauguma prognozes 2% apmērā un potenciālo inflāciju 2 % apjomā. Arī jums pašiem var mainīties darba alga vai citi rādītāji, līdz ar to – prognozējamās pensijas apmērs. Tāpēc ieteicams savas nākotnes ienākumus aprēķināt regulāri, ik pa laikam atkal atgriežoties pie Pensijas uzkrājumu plānotāja.

Valsts garantētā pensija

Pensijas uzkrājumu plānotājs piedāvā iespēju aprēķināt savus uzkrājumus vairākos līmeņos. Aptuvenu potenciālo valsts garantēto pensiju var aprēķināt, norādot tikai savu vecumu, algas apmēru un izvēloties, kādā vecumā persona vēlas pensionēties.

Taču šo prognozi ir iespējams precizēt, norādot arī datus no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) datubāzes par jūsu pensiju 2. līmeņa uzkrājumiem. Tas dos iespēju daudz precīzāk apzināt valsts garantētās pensijas iespējamo apmēru. Datus var uzzināt vienotajā valsts un pašvaldību pakalpojumu portālā latvija.lv.

Kā palielināt ienākumus vecumdienās?

Pensijas uzkrājumu plānotājs īpaši ieteicams tiem, kam patlaban ir 30-40 gadu. Šis ir piemērotākais brīdis, kad sākt nopietni domāt par ienākumiem vecumdienās. Tāpēc sevišķi svarīga ir izpratne par to, kā veidojas pensija, no kā atkarīgs tās apmērs un ko var darīt, lai ienākumi nākotnē būtu lielāki.

Šim nolūkam Pensijas uzkrājumu plānotājs piedāvā arī modelēšanas iespējas, lai aprēķinātu pensijas apmēru, kāds tas būtu, ja jūs novirzītu regulāras iemaksas pensijas 3. līmeņa uzkrājumā. Atzīmējiet plānotājā ikmēneša iemaksu pensiju 3. līmenī un vērojiet, kā palielināsies jūsu prognozētās pensijas apmērs.

 

Taču arī šo prognozi ir iespējams precizēt, ja, piemēram, jums jau ir uzkrājums pensijas 3. līmenī. Jums atliek vien norādīt līdz šim uzkrāto sadaļā “Labot aprēķina pieņēmumus”.

Atcerieties – sākt veidot uzkrājumus vecumdienām nekad nevar būt par vēlu, lai gan, protams, jo agrāk sāksiet, jo lielāks papildu finanšu atbalsts pensijas ienākumiem jums būs.

Jānis Meistars

Uzkrājums pensiju 2. un 3. līmenī

Vai Jums pietiks ar pensiju?

Piedāvājam risinājumus, kā pietuvināt Jūsu pensiju šī brīža ienākumiem un saņemt nodokļa atvieglojumus par iemaksām privātajā pensijā.Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

 • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
 • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.