Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 07.02.2020
uzkrājumi | investīcijas | pensija

Aizvadītais gads finanšu tirgos – desmitgades veiksmīgākais

Aizvadītais gads finanšu tirgos – desmitgades veiksmīgākais

2019. gadā finanšu tirgi uzrādīja ļoti labus rezultātus, gadam noslēdzoties ar lielu “+” zīmi. Pagājušā gada sākumā, atskatoties uz pamatīgo kritumu, kas finanšu tirgos bija vērojams 2018. gadā, bija paredzams, ka 2019. gads nesīs krietni vien labākus rezultātus, un tā arī notika, kārtējo reizi pierādot finanšu tirgu cikliskumu.

Zīmīgi, ka labi klājies gan finanšu tirgū kopumā, gan arī pie mums Latvijā. Saskaņā ar portāla manapensija.lv datiem*, visi pensiju 2. līmeņa plāni gadu noslēdza ar pozitīvu ienesīgumu – vairāk nekā puse pensiju plānu pārsnieguši +10% atzīmi, bet trīs pensiju plāni, tostarp SEB indeksu plāns un SEB dinamiskais plāns pat + 20% atzīmi. Turklāt, apskatot portālā atrodamo vēsturisko informāciju, var secināt, ka pērn sasniegti labākie rezultāti pēdējā desmitgadē.

Šādi rezultāti galvenokārt skaidrojami ar atgūšanos no pamatīgā krituma, ko finanšu tirgi piedzīvoja 2018. gadā, jo, rāpjoties ārā no bedres, noietie metri šķiet daudz iespaidīgāki nekā, ejot pa taisnu ceļu. Taču noteikti jāuzteic arī finanšu nozares speciālistu spēja racionāli skatīties uz notikumiem pasaules politikā un ekonomikā, atbilstoši izvēloties finanšu instrumentus.

2019. gada notikumi – tikpat satraucoši

Aizvadītais gads noteikti bija svarīgiem notikumiem bagāts, par to, lasot un skatoties ziņas, varēja pārliecināties ikviens. Turpinājās ASV un Ķīnas tirdzniecības karš, Lielbritānijas izstāšanās process no Eiropas Savienības jeb ‘’Brexit’’, norisinājās Eiropas Parlamenta vēlēšanas, kā arī neskaitāmi streiki un protesti visā pasaulē. Diemžēl arī pērnais gads neiztika bez teroraktiem un dabas katastrofām. Tomēr racionāli vērtējot, 2019. gads nebija īpaši satraucošāks par 2018. gadu, jo arī tad risinājās iepriekš minētie notikumi.

Iespējams, ka finanšu pasaule jau ir pieradusi pie savas veida nestabilitātes, ko vēl vairāk pastiprina centrālo banku politika, kas pārvaldniekiem dod tiešas norādes – “ja vēlaties pelnīt, jāizvēlas svārstīgāki finanšu instrumenti”.

Ko 2019. gads nesa pensiju 2. līmeņa dalībniekiem?

Labos rezultātus varam redzēt ne tikai raugoties kopainā, bet, visticamāk, arī katrs individuāli aplūkojot savu pensiju 2. līmeņa uzkrājumu. Protams, katram dalībniekam situācija var būt atšķirīga, taču lielākajai daļai pērnais gads, būs nesis būtisku uzkrājuma pieaugumu. Savu pensiju 2. līmeņa uzkrājumu katrs dalībnieks var apskatīt portālā latvija.lv.

Video: Kā uzzināt sava uzkrājuma apmēru?

Ko gaidīt 2020. gadā?

Visticamāk, ka šis gads nebūs tik veiksmīgs kā 2019. gads. Taču, tas nenozīmē, ka 2020. gads būs slikts. Šobrīd vēl ir pāragri spriest. Tiesa gan, jau šobrīd droši var teikt, ka finanšu pasaule sekos līdzi ASV prezidenta vēlēšanām, jau iepriekš minētajam Brexit procesam, koronvīrusa ietekmei uz visu pasauli, Eiropas Savienības kopējai attīstībai, naftas cenu izmaiņām, notikumiem Tuvajos Austrumos un citiem notikumiem, tostarp tādiem, ko šobrīd vēl pat nevaram paredzēt.

Kā dzīvē, tā finanšu tirgos nav iespējams gada sākumā precīzi prognozēt, kāds būs tā noslēgums. Tādēļ ikvienam pensiju 2. līmeņa dalībniekam, jāturpina domāt ilgtermiņā un prātīgi jāizvēlas savs 2. līmeņa plāns. Tik pat svarīgi ir arīdzan izmantot jauno iespēju izvēlēties, kam atstāt mantojumā savu uzkrājumu.

* Avots: www.manapensija.lv (skatīts 31.12.2019 – 1 gada ienesīgums). Vēsturiskais ienesīgums negarantē līdzvērtīgu rezultātu nākotnē. Plānu rezultāti jāvērtē ilgtermiņā.

Jānis Rozenfelds,
SEB Investment Management valdes priekšsēdētājs

Svarīgākais par Jūsu pensiju 2.līmeni portālā Latvija.lv:

 • Jūsu uzkrātā summa

 • Kas ir Jūsu līdzekļu pārvaldītājsCiti raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

 • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
 • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.