Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 26.06.2020
jaunieši | uzkrājumi | tēriņi

Finanšu plānošanas ABC studentiem

Finanšu plānošanas ABC studentiem

Lai studenta dzīve noritētu  mierīgi, bez liekām problēmām, vispirms jābūt sakārtotiem naudas jautājumiem. Piedāvājam tev dažus padomus un noderīgus ieteikumus, kuru ievērošana nodrošinās vajadzīgo atbalstu ekonomiski neatkarīgas dzīves veidošanā.

A. Piefiksē ienākumus un izdevumus

Ir gudri plānot, pārbaudīt un veidot detalizētu pārskatu par saviem mēneša ienākumiem un izdevumiem. Tas sniegs pareizu priekšstatu par to, cik daudz vari tērēt dienā vai nedēļā, lai varētu plānot budžetu. Jo precīzākas būs piezīmes, jo labāk pārvaldīsi savu naudu un varēsi neraizēties par to, ka mēneša beigās tās var pietrūkt.

Lai nodrošinātu visaptverošu naudas plūsmas pārskatu, pirmajos patstāvīgās dzīves mēnešos ieteicams iekārtot “naudas žurnālu”, kurā uzskaitīt visus ikdienas izdevumus.

Tas ļaus analizēt mēneša naudas plūsmu, uzrādot, kur tu vari ietaupīt un kur – atļauties tērēt vairāk. Piemēram, regulāri pērkot kafiju vai sviestmaizes, kopējā izdevumu summa var sasniegt vairākus simtus eiro gadā. Šo naudu varētu ieguldīt lietderīgāk.

B. Vispirms – svarīgākie maksājumi

Vispirms vēlams nokārtot obligātos maksājumus. Tie ietver īri, komunālo pakalpojumu, interneta un telefona rēķinu apmaksu. Pēc tam var plānot, kā tērēt atlikušo naudu, un, iespējams, sajust motivāciju papildu ienākumu gūšanai un uzkrājumu veidošanai, lai realizētu savas ieceres un varētu atļauties  kādu lielāku pirkumu.

Jauniešu komplekts SEB bankā

Bez maksas vai tikai 70 centi mēnesī par visu nepieciešamo Tavām ikdienas fiansēm.

C. Gatavo ēdienu mājās

Ir daudz mājīgu kafejnīcu ar pievilcīgiem pusdienu piedāvājumiem. Lai gan maltītes cena var šķist zema, tomēr izdevīgāk ir gatavot ēdienu mājās un ņemt to līdzi. Prātīgāk ir arī pagatavot rīta kafiju un ieliet to termokrūzē, nevis  katru dienu pa ceļam pirkt kafiju. Ja pratīsi gudri ietaupīt uz uzkodu un dzērienu rēķina, varēsi izmantot ietaupītos līdzekļus citiem mērķiem.

D. Izmanto īpašus piedāvājumus studentiem

Daudziem uzņēmumiem ir īpašie piedāvājumi studentiem, kas ļauj ietaupīt naudu un kļūt ekonomiski neatkarīgākiem. Izveido detalizētu pārskatu par atlaižu kartēm un piedāvājumiem, lai vienmēr zinātu, kur var iegādāties preces un saņemt pakalpojumus par vislabākajām cenām.

E. Iemācies krāt

Kas centus nekrāj, pie eiro netiek! Monētas un centi var šķist kaitinoši un bezvērtīgi, taču tā vietā, lai pret tiem izturētos nevērīgi, pamazām sakrāj tos ”cūciņā”. Kad tā būs pilna, būs sakrāta pietiekami liela naudas summa, lai varētu atļauties palutināt sevi ar kādu pirkumu.

Nauda paliek nauda, lai cik maza tā būtu.

F. Dari to regulāri

Ja katru mēnesi atlicināsi 10 eiro, gada beigās būsi iekrājis  120 eiro. Naudas ietaupījumi ir būtiski, jo tu nekad nevari zināt, kas var atgadīties un kad tev var būt nepieciešami papildu līdzekļi. Ir labi, ja, gadoties lielākiem izdevumiem,  nav jālūdz palīdzība vecākiem vai draugiem, bet vari saglabāt savu finansiālo neatkarību, izmantojot ietaupījumus. Vari pamēģināt pieslēgt arī regulāro maksājumukas nozīmē, ka katru mēnesi tevis noteikta summa tiks pārskaitīta uz tavu krājkontu. Tas ļaus tev regulāri veidot uzkrājumus, turklāt  tev nebūs iespējas tik vienkārši izņemt un  iztērēt atlikto summu.

G. Izmanto mūsdienu tehnoloģijas

Izveidot paradumu krāt tev palīdzēs arī Digitālā krājkase. Tās darbības princips ir vienkāršs – piemēram, ja tu ar savu norēķinu karti esi veicis pirkumu 6,40 EUR apmērā, un pirkuma summa ir noņemta no tava norēķinu konta, tad jau nākamajā rītā 0,60 EUR tiks pārskaitīti no tava norēķinu konta uz krājkontu (7,00 EUR – 6,40 EUR = 0,60 EUR). Tādējādi, veicot ar karti vien pāris pirkumus dienā, tu viegli varēsi sakrāt 20–30 eiro mēnesī.

H. Esi kritisks pret aizņemšanos

Esi uzmanīgs ar aizņēmumiem, lai izvairītos no pārāk lielām procentu likmēm un parādu nastas. Izvairies aizņemties naudu, bet, ja tiešām aizņēmums ir nepieciešams, uzmanīgi iepazīsties ar aizņēmuma noteikumiem, procentu likmēm un atmaksas grafikiem. Pirms ņemt kredītu, pārrunā šo soli ar ģimeni vai bankas speciālistu, lai pārliecinātos, ka pieņemtais lēmums ir pārdomāts risinājums.

Getera Orusalu

Uzkrājums rokas stiepiena attālumā!

Uzkrājiet automātiski ar katru karšu maksājumu.

 
 • Jaunieši - 26.10.2018

  Cik maksā dzīvošana atsevišķi

  Cik maksā dzīvošana atsevišķi

  Nesen veiktā SEB bankas aptauja liecina, ka jaunieši Latvijā savu nākotni uztver nopietni. Lielākā daļa jauno cilvēku vecumā no 18 līdz 25 gadiem  pārdomā savus ikdienas tēriņus, bet vairāk nekā puse respondentu katru mēnesi atliek 20–100 eiro un uzkrājumus galvenokārt tērē ceļojumiem un lielākiem pirkumiem.

  Lasīt vairāk

 • Uzkrājumi - 26.07.2017

  Kā atrast 30 eiro mēnesī, lai sāktu uzkrāt?

  Kā atrast 30 eiro mēnesī, lai sāktu uzkrāt?

  Parasti populārākā atbilde uz jautājumu, kāpēc cilvēki neveido uzkrājumu, ir – trūkst brīvu līdzekļu. Taču, lai lēnā garā sakrātu vērā ņemamu kapitālu, pietiek pat ar eiro dienā. Turklāt, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, uzkrājums veidosies gandrīz nemanāmi.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.