Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 11.12.2020
darbs | alga | tēriņi

6 principi kā apvienot darbu un studijas

6 principi kā apvienot darbu un studijas

Studiju laiks ir pārbaudījums izturībai un spējai apvienot divas dzīvē ļoti svarīgas lietas – mācības un darbu. Sākotnēji šķiet, ka abus vienlaikus darīt varbūt pat nav iespējams. Tomēr patiesībā, ja tiek ievēroti daži vienkārši principi, tas var būt diezgan viegli.

Aprunājāmies ar vairākiem esošajiem un bijušajiem studentiem par to, kas palīdzējis apvienot darbu ar studijām.

1. Izvirzi prioritātes un plāno

Nosaki prioritātes gan darba pienākumos – svarīgākais darbs, kas nesīs lielākos rezultātus, gan studiju mājasdarbos – nozīmīgākie semestra darbi, bez kuriem nav iespējams nokārtot kursus, kā arī svarīgākie mazie mācību darbi, kuru iesniegšanas termiņš jau pienācis. Tad apvieno šos prioritāšu sarakstus un nosaki nepieciešamo laiku katra darba izpildei. Precīzi sastādīts plāns, ieteicams – rakstisks, radīs pārliecību par to, ka spēj kontrolēt situāciju.

Liene Krīvena, kuru studiju laikā kursa biedri vienmēr apskauda par laicīgi izpildītiem un nodotiem kursa darbiem, iesaka: “Paredzi savā ikdienā pāris stundas, kas tiek veltītas mācībām. Galvenais darīt to sistemātiski un mērķtiecīgi, neļaujoties kārdinājumiem mācību laiku atlikt uz citu dienu.”

2. Ņem vērā infrastruktūru

Lai cik pašsaprotami tas neizklausītos, apvienot studijas, darbu un atpūtu būs vieglāk, ja vieta, kur tu mācies, atradīsies ne pārāk tālu no tās vietas, kurā tu pelni naudu. Attālums ir relatīva lieta, tomēr būtu jācenšas izvēlēties darbu vietā, līdz kurai var tikt ar vienu sabiedrisko transportu bez pārsēšanās, vai ceļš līdz kurai ar velosipēdu nepaņems visus tavus spēkus (jo pēc brauciena vēl būs jāstrādā vai jāmācās).

3. Turpini darbu pēc prakses

Ja turpināsi strādāt vietā, kur tev studiju laikā bija vasaras prakse, apvienot vienu ar otru būs daudz vieglāk. Protams, vienkārši atrast prakses vietu ir vieglāk, nekā tajā palikt, bet daudzi uzņēmumi ir visai atvērti jauniem cilvēkiem. Turklāt prakses laikā iegūtā pieredze tiks novērtēta un tev būs vieglāk iekļauties visos procesos.

Priekšniekam nevajadzēs skaidrot, kāpēc no rītiem esi augstskolā, bet, turpinot studijas, tu varēsi veltīt darbam arvien vairāk laika, jo lekciju skaits gadu no gada kļūs mazāks (protams, neaizmirsti pirmo punktu un studiju beigās koncentrējies gala darbiem).

4. Izmanto savas zināšanas

Nereti, pat neatkarīgi no tā, vai studijas ir saistītas ar profesiju, kurā strādā, vai nē, mācību laikā iegūtās zināšanas būtu labi uzreiz izmantot praktiski. Būsi pārsteigts, cik daudz specifisku teorētisko zināšanu var likt lietā ikdienas darbā.

SEB bankas organizētajā pasākumā “Karjeras kāpnes” ar pieredzi dalījās Edgars Neilands, uzņēmuma “Labie Koki” vadītājs. Viņš Bulduru Dārzkopības vidusskolā apguva dārznieka profesiju, bet iegūtās zināšanas integrēja ne vien darbā, bet arī tālākajās studijās kultūras mākslā.

5. Esi pats sev darbadevējs!

Darbs birojā pie datora vai citā vietā ar precīzi noteiktu darba laiku ik dienu nav vienīgā iespēja, kā pelnīt naudu un attīstīt savu karjeru. Studiju gadi ir piemērots laiks, lai izmēģinātu spēkus uzņēmējdarbībā. Nav obligāti jābūvē rūpnīca vai interneta tirdzniecības gigants. Sākt var ar biznesa inkubatoru (daži no tiem darbojas augstskolu paspārnē). Galvenais ir vēlme un gatavība būt patstāvīgam, laba ideja un kāds domubiedrs ar līdzīgu noskaņojumu.

5. Esi pret sevi godīgs un neatlaidīgs

Mirkļos, kad visa kā šķiet par daudz, atgādini sev, kāpēc vispār esi sācis to, ko dari. “Ir skaidrs, ka uzreiz nevar iegūt pilnīgi visu. Tas ir smags darbs un apņēmība, kas ļāvusi man 26 gadu vecumā nodibināt savu uzņēmumu, pateicoties iegūtajām zināšanām maģistrantūras programmā, kā arī audzināt meitiņu un brīvdienās satikt draugus,” par sasniegto stāsta Zane Zariņa, kas studiju gados strādāja par viesmīli. Tas neliedza pabeigt Latvijas Universitāti kā vienai no labākajām studentēm kursā.

Visus šos principus ievērot uzreiz būs grūti, taču sāc vismaz ar vienu no tiem. Kad esi to veiksmīgi integrējis savā ikdienā, ķeries pie nākamā. Laura Zvejniece, Banku augstskolas studente, kura kopš pirmā studiju gada apvienojusi studijas ar darbu, stāsta, ka, viņasprāt, svarīgas ir vien divas lietas: “Tā ir laba plānošana un apzināšanās, kāpēc es to daru. Ja spēju atbildēt uz šo jautājumu un pietiekami daudz laika veltīt darbu plānošanai, tad atliek laiks arī draugiem, ģimenei un ballītēm.” Tagad viņa šos principus turpina ievērot jau maģistrantūras studijās paralēli pilnas slodzes darbam.

6. Neaizmirsti atpūsties

Lai kādi panākumi un ambīcijas mūs dzītu uz priekšu, ikvienam ir nepieciešama arī atpūta. Izcilais amerikāņu žurnālists Sidnejs J. Harris ir teicis, ka laiks atpūtai ir tad, kad tev tam laika nav. Jebkurš atpūtas mirklis palīdzēs paskatīties uz lietām no cita skatpunkta un dos jaunus spēkus un iedvesmu turpināt.

Alīna Elksne

Jauniešu komplekts SEB bankā

Bez maksas vai tikai 70 centi mēnesī par visu nepieciešamo Tavām ikdienas fiansēm.


 • Jaunieši - 18.08.2017

  Eksperiments: ja vecāki izlemtu, kā tev ģērbties

  Eksperiments: ja vecāki izlemtu, kā tev ģērbties

  Gandrīz divas trešdaļas jauniešu Baltijas valstīs saņem finansiālu atbalstu no vecākiem. Bieži vien vecāki ne tikai dod savām atvasēm naudu, bet arī ietekmē to, kā šī nauda tiek tērēta. Kā būtu, ja vecāki pieņemtu lēmumus arī par jauniešu ģērbšanās stilu?

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 20.07.2016

  Kā apmaksāt mācības augstskolā?

  Kā apmaksāt mācības augstskolā?

  Dažreiz nepietiekošu līdzekļu dēļ jaunieši neiestājas tajā augstskolā, kurā patiešām vēlētos studēt. Risinājums šādā gadījumā var būt kredīts ar valsts galvojumu, kuru, starp citu, var iegūt arī studijām ārzemēs. Par iespējām, kas paveras absolventiem, stāsta SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.