Switch to mobile version. Augšup

Investīcijas - 09.08.2019
investīcijas | ilgtspēja

Atbildīgi ieguldījumi – vakar, šodien un rīt

Atbildīgi ieguldījumi – vakar, šodien un rīt

Arvien biežāk publiskajā telpā tiek lietoti vārdi “ilgtspējīga ieguldīšana” un saīsinājumi – ESG (environment, social, governance) un SRI (socially responsible investment). Ko šie vārdi nozīmē? Kādēļ investīciju pasaulei tie kļuvuši tik nozīmīgi?

Zīmīgie trīs burti

ESG – šie burti apzīmē kritēriju kopumu, kas investoriem ļauj vērtēt uzņēmumus, ņemot vērā to ietekmi uz vidi un veidu, kā uzņēmumu vadība attiecas pret sociālajiem un labas pārvaldības jautājumiem. Piemēram, lai noteiktu uzņēmuma atbilstību ESG standartiem, tiek izvērtēts, cik ļoti tā darbība piesārņo vidi un cik lielā mērā uzņēmums ievēro ētikas principus attieksmē pret saviem darbiniekiem, klientiem un sadarbības partneriem. Tāpat tiek ņemta vērā uzņēmuma vadības darbību caurskatāmība.

SRI jeb sociāli atbildīgas investīcijas – tie ir atbildīgi ieguldījumi, izslēdzot iespēju investēt naudu uzņēmumos, kas darbojas tā sauktajās ‘’grēku nozarēs’’ – alkohola, tabakas un ieroču ražošanā, kā arī pornogrāfijas un azartspēļu nozarē. Lai arī mēdz gadīties, ka šajās nozarēs strādājošie uzņēmumi ievēro daudzus ESG principus, tie nekvalificējas SRI standartiem tieši sava darbības virziena dēļ. Piemēram, ja alus brūzis ierobežo ūdens patēriņu ražošanas procesā, iepērk izejvielas no bioloģiskās produkcijas ražotājiem vai atvēl līdzekļus sociālajām kampaņām, kas cīnās pret braukšanu dzērumā, tas tik un tā ir alkohola ražotājs un līdz ar to nevar saņemt SRI.

Vai par vides jautājumu izpratni maksā investors?

Izpratnes veidošana par vides jautājumiem prasa līdzekļus. Piemēram, veikalā ir jāmaksā par iepirkumu maisiņu, kas dabā noārdās, un zaļā elektrība nereti ir dārgāka. Taču – vai tas nozīmē, ka arī “zaļo investīciju” – tādu, kurām ir augsts ESG rādītājs, ienesīgums ir zemāks nekā pārējām investīcijām?

Vēl pirms pārdesmit gadiem šāds uzskats bija ļoti izplatīts, jo par filtra uzstādīšanu skurstenī vai sporta nodarbību nodrošināšanu darbiniekiem ir jāmaksā, tādējādi samazinot uzņēmuma peļņu, un, iespējams, kavējot potenciālo akciju vērtības pieaugumu. Savulaik izplatīts bija uzskats, ka sociāli atbildīgas investīcijas samazina investora cerības sasniegt tādu pat ienesīgumu, kādu gūst tie, kuri līdzekļus iegulda, pieverot acis uz ESG rādītājiem. Tolaik bija pieņemts atturēties no šādām “zaļām” investīcijām.

Investoriem vairāk rūp, lai ieguldījumi ne vien pelnītu, bet arī pozitīvi ietekmētu vidi un sabiedrību kopumā.

Taču tagad situācija ir mainījusies un šobrīd arvien vairāk uzmanības tiek pievērsts atbildīgām investīcijām. Tas nozīmē, ka investoriem vairāk rūp, lai ieguldījumi ne vien pelnītu, bet arī pozitīvi ietekmētu vidi un sabiedrību kopumā. Par šādiem ieguldījumiem var uzskatīt, piemēram, investīcijas vēja un saules enerģijas ražotājos, vēja ģeneratoru ražotājos vai tādos uzņēmumos, kas iniciē vai vismaz atbalsta sabiedrības dzīves kvalitāti uzlabojošas programmas.

Jauniem cilvēkiem rūp vide

Tā sauktā mileniāļu paaudze ir pieaugusi, un viņu rīcībā nonāk arvien vairāk naudas. Šo paaudzi raksturo digitālās prasmes, zināšanas vides jautājumos un tā augstu vērtē elastīgus darba apstākļus. Ļoti iespējams, ka, vērtējot, kur ieguldīt savus privātos līdzekļus, mileniāļi pievērsīs lielāku uzmanību ESG principu ievērošanai. Šāda izvēle par labu uzņēmumiem, kuri gādā par ESG standartu ievērošanu, nākotnē varētu būtiski ietekmēt vērtspapīru tirgu.

SEB grupa pievērš lielu uzmanību atbildīgām investīcijām, un to atspoguļo trīs būtisku principu ievērošana investīciju pārvaldībā:

 • neatbilstošu uzņēmumu, kuri piesārņo vidi vai apdraud sabiedrības labklājību izslēgšana;
 • priekšrokas došana ilgtspējīgai un videi draudzīgai uzņēmējdarbībai;
 • ilgtspējīgu pārmaiņu veicināšana uzņēmumos no akcionāru un vadības puses.

SEB pārvaldītā pensiju 2. un 3. līmeņa aktīvu apjoms Baltijā, kas ieguldīti atbilstoši augstākajiem atbildības standartiem sasniedzis jau 800 miljonus eiro. Vairāk par atbildīgām investīcijām SEB pensiju plānos iespējams uzzināt šeit.

Ja vēlaties uzzināt papildu informāciju par SEB grupas Atbildīgas ieguldīšanas politiku, lūdzu, apmeklējiet šo tīmekļa vietni.

Vētspapīru konts investīcijām
Konts akciju iegādei

Atveriet vērtspapīru kontu internetbankā bez maksas un sāciet ieguldīt ar 1 EUR

Kopā ar SEB banku Jūs varat realizēt savas ieguldījumu ieceres un iegādāties dažādus ieguldījumu fondus, kā arī cita veida vērtspapīrus, piemēram, akcijas un obligācijas.

 • Ekonomiskā vide - 11.05.2021

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis savā video blogā apkopo svarīgāko par notikumiem Latvijas un pasaules ekonomikā. Šī sadaļa ar aktuālākajiem apskatiem tiek papildināta katru nedēļu.

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 07.08.2019

  Kādas iemaņas nepieciešamas jauniešiem darba tirgū

  Kādas iemaņas nepieciešamas jauniešiem darba tirgū

  Šobrīd ir ideāli apstākļi, lai jaunieši atrastu darbu, – vakanču ir daudz, bet darba tirgū ienākošo jauniešu skaits ir mazinājies. Lai gan vairums pretendentu uz brīvajām darba vietām ir ar augstāko izglītību, teorētiskās zināšanas tomēr nespēj pilnībā aizstāt praktiskās iemaņas, tāpēc jauniešiem par vienu no  svarīgākajām prioritātēm būtu jāizvirza prakse.

  Lasīt vairāk

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.