Switch to mobile version. Augšup

Finanšu plānošana - 17.03.2021
tēriņi | ģimenes budžets

Kā piekopt veselīgus finanšu paradumus

Ceļš pretim lielajiem dzīves mērķiem un pirkumiem būs daudz vieglāks, ikdienā piekopjot veselīgus finanšu paradumus. SEB bankas finanšu direktore Jeļena Cīrule atklāj pamatprincipus, kas palīdzēs plānot budžetu un ietaupīt naudu.

“Man nauda ir resurss un veids, kā tikt pie lietām, kas man ir patiešām svarīgas. Mērķis ir tas, par ko ir vērts runāt un aizdomāties, bet nauda ir tikai starpposms. Taču jebkurā ceļojumā ir svarīgs ne tikai galamērķis, bet arī ceļš uz to,” savas attiecības ar naudu ieskicē J. Cīrule.

Viņa piebilst, ka finanšu situācija ir ļoti atkarīga no ikdienas paradumiem un izvēlēm. Viens no veselīgiem finanšu paradumiem ir 50-30-20 koncepts.

Kas ir 50-30-20

50-30-20 ir koncepts, kas procentuāli attēlo, kāda ir veselīga proporcija ikdienas tēriņiem:

50% ienākumu ir jānovirza nepieciešamajiem maksājumiem, piemēram, pārtikai, īres maksai, transporta izdevumiem, komunālajiem maksājumiem un citiem ikmēneša rēķiniem.

30% no ienākumiem var novirzīt vēlmēm – pirkt jaunas drēbes, izklaidēties, vakariņot ar draugiem, kā arī atļauties dažādus neobligātus, taču patīkamus pirkumus.

20% no ikmēneša ienākumiem ir vēlams novirzīt uzkrājumiem vai parādu atmaksai. Uzkrājumus nepieciešams veidot, lai būtu finansiālā rezerve un drošības spilvens gadījumiem, kad notiek kas ārkārtējs vai neparedzēts.

J. Cīrule piebilst, ka šo konceptu ir vieglāk īstenot, ja to ņem vērā ikdienā. Finanšu saplānošanai ikdienā nepieciešamas tikai aptuveni 10 minūtes.

Piemēram, pirms došanās gulēt pārdomā, vai visi dienas pirkumi bija nepieciešami un kāda ir finansiālā situācija. Pēc laika finanšu plānošana kļūs par ieradumu.

Veselīgie finanšu paradumi

Ikdienā J. Cīrule aicina ievērot vēl virkni finanšu paradumu:

Ietaupi uz mazajām lietām. Katrs mazais pirkums ietekmē kopējo finansiālo stāvokli, piemēram, ja katru rītu pērc kafiju tuvākajā kioskā, tad ietaupīt var, pagatavojot kafiju mājās un paņemot to līdzi termokrūzē. Tā ne tikai ietaupīsi naudu, bet arī laiku, ko pavadi dodoties uz kiosku.

Piekop veselīgu dzīvesveidu. Lai gan varētu šķist, ka veselīgs dzīvesveids nav tieši saistīts ar finansēm, J. Cīrule norāda – jo labāk mēs jūtamies ikdienā, jo mazāk naudas ir jāpatērē, piemēram, medicīniskajiem tēriņiem.

Izpēti ikdienas tēriņus. Seko līdzi saviem regulārajiem tēriņiem, piemēram, telefona rēķinam, maksai par televīziju, kā arī citiem abonētajiem pakalpojumiem. Vai tiešām visi šie tēriņi ir nepieciešami? Tāpat ieteicams sekot līdzi atlaidēm lielveikalos.

Novirzi naudu lielajiem mērķiem. Lai veiksmīgi iekrātu lielākam pirkumam, var veidot dažādus kontus dažādiem mērķiem. Jauna konta izveidošana neko nemaksā. Tādā veidā nauda krāsies atsevišķā kontā un nebūs kārdinājums to tērēt citiem pirkumiem.

Atlicini naudu vēlmēm. Nevajag savai ikdienai uzlikt stingru rāmi, atsakoties no pilnīgi visām iegribām. Ja kafiju gribas, to droši var nopirkt. Taču ieplāno mēnesī naudu šādiem pirkumiem.

Apzinies savas iespējas. Katru gadu iesniegt nodokļu deklarāciju, jo bieži vien no valsts iespējams atgūt par izglītību un ārstniecības pakalpojumiem pārmaksātos nodokļus. Deklarāciju aizpildīt nav sarežģīti un tas ir jāizdara tikai vienu reizi gadā.

Vivija Cepurniece,
Youth LAB dalībniece

 

50-30-20: Vienkāršs rīks, kā veiksmīgi plānot savu budžetu

Aicinām noskatīties praktisku diskusiju par to, kas ir 50-30-20 likums un kā to pielietot ikdienā, gudri pārvaldot tēriņus un viegli sakrājot naudu mērķiem.


 • Māja - 02.12.2019

  Mājokļa slēptais potenciāls – padomi īpašuma iegādei

  Mājokļa slēptais potenciāls – padomi īpašuma iegādei

  Nekustamo īpašumu eksperts Filips Baumanis ne sevišķi pievilcīgu mājokļu iegādi dēvē par savu hobiju. Viņš atjauno un pārdod tos jau krietni glaimojošākā izskatā. Eksperts aicina nebaidīties no neremontētiem mitekļiem, atrast tajos slēpto potenciālu, kā arī sniedz padomus, kas palīdzēs atbildēt uz jautājumu – īrēt vai pirkt.

  Lasīt vairāk

 • Finanšu plānošana - 27.12.2019

  Maltīšu plānošana – veselīgi pašam un maciņam

  Maltīšu plānošana – veselīgi pašam un maciņam

  Maltīšu plānošana un pagatavošana vairākām ēdienreizēm vienlaikus ir labs ieradums gan savai, gan sava maciņa veselībai. Bloga Foodprep.lv radītāja Klinta Stasjule sniedz padomus, kā pat paši aizņemtākie cilvēki var sākt plānot maltītes un ietaupīt naudu veikalos.

  Lasīt vairāk

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.