
Ieguldījumu pasaulē populārs ir teiciens, ka “labākais laiks, kad sākt ieguldīt bija vakar. Otrs labākais laiks ir šodien.” Teiciena izcelsme, visticamāk, ir saistīta ar jautājumu, ko no cilvēkiem nemitīgi saņem investīciju eksperti: “Vai tagad ir labs laiks sākt investēt? Kad būs labākais brīdis?” Patiesība ir tāda, ka “labāko brīdi” paredzēt nevar neviens, bet ieguldījumu vairošanai ir spēkā viens negrozāms likums – jo agrāk cilvēks sāks ieguldīt, jo lielāks būs viņa kapitāls. Šo vienkāršo patiesību varam paspilgtināt, ja iedomājamies, ka mums jau tagad “pieder” uzkrātais un ieguldītais nākotnes kapitāls, piemēram, 50 tūkstošu eiro apmērā. Un katrs gads, kurā ieguldīšanu vēl neveicam, no šī virtuālā nākotnes kapitāla atņem nost dažus tūkstošus.
Salikto procentu “brīnums”
Neskatoties uz “amerikāņu kalniņiem” akciju tirgū, kur cenas nespēj izlēkāt līdzi ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojumiem, ilgtermiņā akciju tirgus paliek nemainīgi ienesīgs. Piemēram, S&P 500 indeksa (indekss sastāv no 500 ASV uzņēmumu akcijām) kopējais ienesīgums pēdējo piecu gadu laikā bijis 92,8%. Tāpēc ieguldīšanas uzsākšanas laiks un no tā izrietošais ieguldīšanas periods (ilgums) ir viens no nozīmīgākajiem faktoriem kapitāla uzkrāšanai. Piemēram, ieguldot 100 eiro mēnesī 20 gadu laikā, kapitāls pārsniegs 50 tūkstošus eiro (pieņemot, ka vidējais ienesīgums būs 7% gadā), bet, ieguldot 15 gadus, tas būs par 20 tūkstošiem mazāks.
Minētā būtiskā atšķirība lielā mērā izriet no t.s. salikto procentu efekta. Proti, ieguldījums nopelna procentus, un šī peļņa pelna jaunus procentus. Jo ilgākā laika posmā tas notiek, jo izteiktāk kapitāla uzkrāšana atgādinās “sniega bumbas” ripošanu no kalna, tai augot aizvien lielākai.
Kā mazināt riskus?
Nenoteiktības un svārstību brīžos cilvēki ieguldīšanu parasti atliek līdz laikam, “kad viss stabilizēsies.” Te ir kāda nozīmīga nianse – pārmaiņu laikā akciju cenas parasti krītas. Tātad par to pašu summu var iegādāties vairāk daļu nekā stabilas attīstības ciklā, kad cenas būtiski pieaug. Tāpēc atlikšana nebūtu pareiza pieeja – daudz vairāk būtu jādomā par risku sadalīšanu.
Tikai bagāti cilvēki var atļauties nekrāt nākotnei
Mūsdienās ir pieejami visdažādākie ieguldījumu produkti, un ieguldīt var dažādu pasaules reģionu vērtspapīros, kādā konkrētā nozarē, fondā vai konkrētos uzņēmumos. Ieguldījumu ir ieteicams iespējami dažādot, investējot vairākās nozarēs un valstīs, kas pasargās ieguldījumu portfeli no būtiskām svārstībām.
Kas attur no ieguldīšanas?
Viens no faktoriem, kas cilvēkus attur no ieguldījumu veikšanas, ir nepatiesi priekšstati par sarežģītām un speciālistiem vien pieejamām zināšanām, kas it kā ir vajadzīgas ieguldīšanai. SEB bankas šogad veiktā aptauja* par iedzīvotāju uzkrājumiem un ieguldījumiem liecina, ka 26% cilvēku atturas no ieguldīšanas, jo uzskata, ka viņiem ir nepietiekamas zināšanas. Vēl 15% cilvēku saka, ka viņiem nav laika sekot līdzi tam, kas notiek finanšu tirgos.
Patiesībā mūsdienās nekam līdzi nav jāseko un nekādas īpašas zināšanas nav vajadzīgas. Bankas un ieguldījumu uzņēmumi piedāvā investēt naudu jau gatavos ieguldījumu “portfeļos”, kas sastāv no daudzu uzņēmumu akcijām vai obligācijām, valstu obligācijām un citiem aktīviem. Tomēr visvairāk – 53% cilvēku – neiegulda tāpēc, ka to ienākumi ir pārāk mazi. Arī šis ir diskutējams arguments, jo mūsdienās ieguldīt var sākt jau no dažiem eiro mēnesī. Galvenais, lai tas notiktu regulāri un ilgstoši.
Priecē fakts, ka saskaņā ar aptaujas datiem vismazāk to, kuri neiegulda, ir starp jauniešiem vecumā līdz 29 gadiem. Tas ļauj cerēt, ka jauna paaudze kļūs turīgāka, jo iegulda kopš brīža, kad to ir iespējams darīt.
Atgriežoties pie jautājuma par ieguldīšanas laiku, – runa nav tik daudz par to, kā sākt investēt “perfektā brīdī”, bet par to, kā nenovilcināt ieguldīšanu pārāk ilgi. Jo raksta sākumā minētos nākotnes 50 tūkstošus eiro varēs saņemt tikai tie, kuri sāks investēt jaunībā un turpinās to darīt pietiekami ilgi. Šajā laikā būs krīzes un augšupejas, taču ieguldījuma pieauguma līkne turpinās pamazām augt. Notvert pieaugumu, kas būs veidojies 10 gados, 15 gados un ilgāk, uz ātru roku nav iespējams, tāpēc labākais laiks, kad sākt investēt, ir tieši tagad.
*Iedzīvotāju aptauju pēc SEB bankas pasūtījuma 2025. gada aprīlī veica uzņēmums Norstat. Tajā piedalījās 1004 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.
Saistību atruna
Šis materiāls satur informāciju par ieguldījumu pakalpojumiem vai blakuspakalpojumiem. Ieguldījumi ir pakļauti riskiem. Ieguldījumu vērtība var palielināties vai samazināties un vēsturiskie rezultāti un/vai ienesīgums nav drošs rādītājs nākotnes rezultātu un/vai ienesīguma prognozēšanai un negarantē līdzvērtīgu rezultātu un/vai ienesīgumu nākotnē. Jūsu ieguldītais kapitāls nav garantēts, un dažos gadījumos Jūs varat zaudēt visu ieguldījumu. Ja ieguldījums vai ieguldījumu fondi paredz ieguldījumu ārvalstu valūtās izteiktos finanšu instrumentos, ievērojiet, ka valūtas maiņas kursu izmaiņas var ietekmēt rezultātu un/vai ienesīgumu. Jūs pats uzņematies atbildību par lēmumu veikt ieguldījumu un Jums vienmēr pirms tā veikšanas vajadzētu iegūt papildu informāciju. Papildinformācija par ieguldījumu pakalpojumu un blakuspakalpojumu pieejama AS "SEB banka" mājaslapā. Aicinām iepazīties ar Konsultāciju noteikumiem un nepieciešamības gadījumā sazināties ar AS "SEB banka" darbinieku.