Switch to mobile version. Augšup

Biznesa uzsācējiem - 22.06.2021
biznesa akadēmija | eAkadēmija | jaunuzņēmēji | biznesa uzsākšana | startup

Vai ikviens var kļūt par “stārtaperi”?

Vai ikviens var kļūt par “stārtaperi”? Foto: Mario Gogh, Unsplash

Lai iekarotu tirgus visā pasaulē, nepietiek ar lielisku biznesa ideju vien. Latvijas Startup uzņēmumu asociācijas Startin.LV izpilddirektore Olga Barretu-Gonsālvisa uzsver, ka jaunuzņēmumu pasaulē neiztikt bez drosmes, ambīcijām un neatlaidības. Taču, ja apņēmība ir atrasta, tad vietējā “stārtapu” komūna piedāvās plašu atbalstu jaunuzņēmuma attīstībai.

Kas jaunuzņēmumus padara īpašus?

Olga Barretu-Gonsālvisa norāda, ka vārds “jaunuzņēmums” jeb “stārtaps” var samulsināt, jo šķiet, ka šo titulu izpelnās ikviens jaundibināts uzņēmums. “Taču tā nav. Stārtapi ir cita kategorija. Pirmkārt, tas ir bizness, kas attīsta inovatīvu produktu vai pakalpojumu ar augstu pievienoto vērtību. Šo produktu vai pakalpojumu ir gana viegli mērogot lielā reģionā vai pat globāli,” paskaidro O. Barretu-Gonslāvisa, piebilstot, ka šai kategorijai tomēr neatbildīs mazie vietējie uzņēmumi, kuri strādā vien Latvijas robežās.

“Ja šodien es vērtu vaļā frizētavu, tad nākotnē atvērt vēl vienu miljonu frizētavu visā pasaulē būs ļoti grūti. Būs jāatalgo miljons frizieru, nemitīgi jāceļo, lai nodrošinātu kvalitātes kontroli. Proti, šis nebūs stārtaps, jo ideju nevar mērogot,” piemēru ieskicē Startin.LV izpilddirektore.

Tai pat laikā iespējams, piemēram, radīt mobilo lietotni, kas ļauj ērti pieteikties friziera pakalpojumiem. “Tas ir jau cits stāsts, jo šo aplikāciju varēšu piedāvāt frizētavām visā pasaulē. Ja produkts ir gana labs un to lietos – esmu mērogojies,” norāda O. Barretu-Gonslāvisa.

Kādai domāšanai jāpiemīt “stārtaperiem”?

O. Barretu-Gonslāvisa izceļ galvenās rakstura īpašības, kurām jāpiemīt “stārtaperiem” – drosmei, kā arī spējai aptvert un ļauties nezināmajam. “Jāatceras, ka pēc statistikas 8 vai pat 9 jaunuzņēmumi no 10 bankrotē. Jābūt gatavam, ka ceļš ir ļoti dinamisks, un iespējami pagriezieni par 180 grādiem,” nozares specifiku apraksta Startin.LV izpilddirektore.

Svarīgi arī ticēt savām spējām un produktam, taču šai ticībai jābūt aktīvai – nemitīgi jāmeklē jaunas iespējas, cilvēki, ekspertīze, jāseko līdzi tendencēm citviet pasaulē, jāiegulda sevi par 100%.

Bezmaksas biznesa zināšanu platforma eAkadēmija

Aicinām apmeklēt eAkadēmiju – tā ir bezmaksas biznesa zināšanu platforma, kas topošajiem un jaunajiem uzņēmējiem dod iespēju iepazīties ar pieredzējušu ekspertu un uzņēmēju zināšanām un ieteikumiem.

“Svarīgas ir ambīcijas. Stārtapi jau no pirmās dienas domā par globālo tirgu. Viņi grib iekarot pasauli, attīstot visiem zināmu un redzamu zīmolu,” uzsver eksperte.

Ar ko sākt?

O. Barretu-Gonslāvisa paskaidro, ka iespējami divi risinājumi, ja cilvēks ir apņēmies veidot “stārtapu”. Pirmais – ja ideja jau ir rokā, tad laiks meklēt komandu. “Stārtapu vidē komanda ir ļoti vērtīga. Nevienam neiesaku darīt visu pašam,” piebilst Startin.LV izpilddirektore.

Otrais variants – ja idejas vēl nav, var mēģināt meklēt kādu, kuram šī ideja ir. Šajā ceļā ļoti palīdzēs vietējo jaunuzņēmumu komūna, piemēram, Latvijas Startup uzņēmumu asociācija Startin.LV, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, TechChill un TechHub pasākumi.

Grantu programma (ie)dvesma biznesa ideju atbalstam

SEB banka sadarbībā ar septiņiem Pierīgas novadiem īsteno programmu uzņēmējdarbības attīstībai Pierīgā. Granta līdzekļus programmas uzvarētāji var izmantot esošā biznesa attīstīšanai vai idejas īstenošanai. Pieteikšanās 2021. gada programmai sāksies jau septembrī.

“Vajag būt aktīvam komūnā. Tas ir ļoti labs sākuma punkts. Varbūt tu joprojām nezini, ko un kā darīt, bet, ja ir vēlme iesaistīties, tad stārtapu ekosistēma dod šo platformu atrast sevi, komandu un visus attīstībai vajadzīgos resursus,” aicina O. Barretu-Gonslāvisa. Viņa piebilst, ka šis ir ļoti pateicīgs laiks, kad jaunuzņēmumiem ienākt ekosistēmā ar savām idejām, ambīcijām un vēlmi attīstīties.

Mazs uzņēmums?
Mēs sakām – liels potenciāls.

Saņemiet ikdienas bankas pakalpojumus 2 gadus bez maksas.

* Piedāvājums spēkā jaundibinātiem uzņēmumiem, atverot kontu līdz šī gada 30. septembrim.
 

 

 • Biznesa uzsācējiem - 11.06.2021

  Kā atšķirt labu biznesa ideju no sliktas

  Kā atšķirt labu biznesa ideju no sliktas

  Ikviena biznesa ideja ar laiku var kļūt par pelnošu uzņēmumu, pārliecināta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Biznesa inkubatoru departamenta direktore Laura Očagova. Lai šis ceļš būtu vieglāks un veiksmīgāks, svarīgi jau laikus apjaust idejas potenciālu, meklēt spēcīgus komandas biedrus, nebaidīties meklēt ekspertu padomu, kā arī pievērsties ilgtspējas jautājumiem.

  Lasīt vairāk

 • Biznesa uzsācējiem - 22.03.2021

  Trīs soļi, lai pārbaudītu biznesa idejas dzīvotspēju

  Trīs soļi, lai pārbaudītu biznesa idejas dzīvotspēju

  Lai gan vienotas receptes nav, pastāv vairāki praksē pārbaudīti veidi, kā pārliecināties, vai jūsu biznesa ideja ir vērtīga. Tirgus analīze ļaus saprast, vai pēc konkrētā produkta vai pakalpojuma vispār ir pieprasījums.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.