Switch to mobile version. Augšup

Biznesa uzsācējiem - 11.06.2021
biznesa akadēmija | eAkadēmija | jaunuzņēmēji | biznesa uzsākšana

Kā atšķirt labu biznesa ideju no sliktas

Kā atšķirt labu biznesa ideju no sliktas Foto: Aaron Burden, Unsplash

Ikviena biznesa ideja ar laiku var kļūt par pelnošu uzņēmumu, pārliecināta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Biznesa inkubatoru departamenta direktore Laura Očagova. Lai šis ceļš būtu vieglāks un veiksmīgāks, svarīgi jau laikus apjaust idejas potenciālu, meklēt spēcīgus komandas biedrus, nebaidīties meklēt ekspertu padomu, kā arī pievērsties ilgtspējas jautājumiem.

Nekautrēties no vienkāršā

L. Očagova norāda, ka sliktu biznesa ideju nav, jo par pelnošu uzņēmumu var kļūt gan vistrakākās un ambiciozākās idejas, gan vienkāršas idejas. Taču, lai saprastu idejas potenciālu, LIAA pārstāve iesaka uzdot pašiem sev divus jautājumus:

 • Vai idejai par produktu vai pakalpojumu ir kāda pievienotā vērtībā jeb “ķirsītis”, kas nav pārējiem tirgus dalībniekiem Latvijā un citviet pasaulē?
 • Vai kāds būs gatavs pirkt šo produktu un pakalpojumu?

“Ja atbilde uz abiem jautājumiem ir jā, tad noteikti ir vērts attīstīt savu ideju,” mudina L. Očagova. Viņa arī aicina nebaidīties no tā, ka ideja varbūt nav pati unikālākā vai inovatīvākā, jo ne vienmēr vajadzīgs izgudrot jaunu divriteni.

Piemēram, LIAA paspārnē šobrīd attīstās idejas par saliekamu kajaku, ekoloģiskām bērnu mēbelēm un pat biezpiena popkornu suņiem. “Pie šīm idejām varbūt nav stāvējusi klāt milzīga zinātnieku komanda un nav ieguldīti miljoni, bet tās visas ir lieliskas idejas, kas tiek attīstītas. Turklāt šos produktus tirgo ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās,” uzsver L. Očagova.

Cik vienradžu slēpjas Latvijā?

Maija izskaņā Latviju pāršalca priecīga ziņa, jo starp pašmāju jaunuzņēmumiem atradās pirmais vienradzis vārdā Printful. Proti, šis drukas produktus ražojošais uzņēmums sasniedza viena miljarda ASV dolāru tirgus vērtību.

LIAA eksperte ir pārliecināta, ka Latvijā mīt arī citi vienradži. Taču, lai iegūtu šo titulu, svarīgi būt ambiciozam un izvērsties ārpus Latvijas tirgus. L. Očagova atgādina, ka reti kuram vienradžu radītājam sākumā bijuši pieejami neierobežoti līdzekļi vai savu lomu nospēlējis milzīgs veiksmes faktors – visbiežāk panākumu pamatā ir neatlaidīgs darbs un idejas slīpēšana.

Bezmaksas biznesa zināšanu platforma eAkadēmija

Aicinām apmeklēt eAkadēmiju – tā ir bezmaksas biznesa zināšanu platforma, kas topošajiem un jaunajiem uzņēmējiem dod iespēju iepazīties ar pieredzējušu ekspertu un uzņēmēju zināšanām un ieteikumiem.

Reizēm vajag paskatīties apkārt, jo varbūt tirgū jau ir līdzīgs produkts, kuru vienkārši nepieciešams uzlabot. Piemēram, Latvijas uzņēmums Azeron ir radījis unikālu klaviatūru, pēc kuras rindā stāv datorspēļu cienītāji no visas pasaules, savukārt pašmāju Gamechanger Audio radītos ģitāru efektu pedāļus izmanto pat leģendārā rokgrupa The Rolling Stones.

Tā kā biznesā viens nav cīnītājs, L. Očagova aicina pēc iespējas ātrāk meklēt līdzīgi domājošus entuziastus, kuri deg par jūsu biznesa ideju. “Ārkārtīgi reti idejas autors ir arī prasmīgs izgudrotājs, finansists un pārdevējs. Taču to visu vajag jau pašā sākumā,” uzsver LIAA Biznesa inkubatoru departamenta direktore.

Ilgtspējas loma jaunā biznesā

Produktu un pakalpojumu ilgtspēja kļūst arvien nozīmīgāka. Turklāt L. Očagova uzsver – ja uzņēmuma ambīcijas ir iekarot Ziemeļvalstu tirgus, tad ar produktiem, kas nav ilgtspējīgi un videi draudzīgi, būs ārkārtīgi grūti pat ieiet tirgū.

“Tāpēc par ilgtspēju noteikti ir jādomā. Tas pat var būt viens no “ķirsīšiem”, kas palīdz augt uzņēmumam,” izceļ LIAA pārstāve.

Vienlaikus gan jāatceras par līdzsvaru, jo “zaļums” nereti produktu padara dārgāku. Piemēram, vien retais iegādātos no pārstrādātiem materiāliem ražotu lietusmēteli, ja tas maksātu 1000 eiro. Savukārt, ja iespējams šādu dabai draudzīgu lietusmēteli piedāvāt tikai nedaudz dārgāk par citiem mēteļiem, paveras lielisks potenciāls biznesam.

Manu ideju nozags – patiesība vai mīts?

Nereti viens no šķēršļiem, kas liedz spert pirmos soļus uzņēmējdarbībā, ir bailes par to, ka sen loloto ideju kāds cits acumirklī nozags. LIAA eksperte L. Očagova mierina, ka tas ir tikai un vienīgi mīts. Turklāt biznesa idejas unikalitāti ir neiespējami nozagt, jo tā slēpjas vienīgi autora prātā. Citu mēģinājumi nokopēt šo ideju izvērstos pilnīgi atšķirīgi.

“Nevienam par to nepastāstot, kā gan var saprast – ideja ir laba vai slikta? Mamma vai brālis nespēs dot profesionālu un konstruktīvu kritiku. Tāpēc ir svarīgi piedalīties ideju konkursos, kur var ne tikai iegūt naudas balvas, bet arīdzan saņemt vērtīgus ieteikumus,” aicina L. Očagova, piebilstot, ka šādi iespējams arī atrast investorus.

Grantu programma (ie)dvesma biznesa ideju atbalstam

SEB banka sadarbībā ar septiņiem Pierīgas novadiem īsteno programmu uzņēmējdarbības attīstībai Pierīgā. Granta līdzekļus programmas uzvarētāji var izmantot esošā biznesa attīstīšanai vai idejas īstenošanai. Pieteikšanās 2021. gada programmai sāksies jau septembrī.

“Uzsākt uzņēmējdarbību ir drosmīgs lēmums, tomēr, tikai darot iespējams pārliecināties, vai biznesa idejai ir nākotne. Aicinu biznesa ideju autorus būt drosmīgiem un neatlikt savu idejas attīstību uz rītdienu,” mudina L. Očagova.

Ir lietas, ko biznesā nevar paveikt attālināti

Bet atvērt sava uzņēmuma kontu var video konsultācijā.

 
 • Biznesa uzsācējiem - 22.03.2021

  Trīs soļi, lai pārbaudītu biznesa idejas dzīvotspēju

  Trīs soļi, lai pārbaudītu biznesa idejas dzīvotspēju

  Lai gan vienotas receptes nav, pastāv vairāki praksē pārbaudīti veidi, kā pārliecināties, vai jūsu biznesa ideja ir vērtīga. Tirgus analīze ļaus saprast, vai pēc konkrētā produkta vai pakalpojuma vispār ir pieprasījums.

  Lasīt vairāk

 • Biznesa uzsācējiem - 26.12.2020

  Piecas lietas, kas jāņem vērā biznesa uzsācējam

  Piecas lietas, kas jāņem vērā biznesa uzsācējam

  Veidot savu uzņēmumu bieži nozīmē mesties nezināmajā, jo tikai retajam ir pieredze un zināšanas, kā tas darāms. Var gadīties tā, ka pārāk daudz uzmanības tiek novirzīts sīkumiem un aizmirsts par pašu būtiskāko – kāpēc biznesa projekts vispār ir uzsākts.

  Lasīt vairāk

 • Bizness - 11.01.2021

  Kur rast izaugsmes avotus – izcilākie piemēri Latvijā un pasaulē

  Kur rast izaugsmes avotus – izcilākie piemēri Latvijā un pasaulē

  Lai veicinātu sava uzņēmuma izaugsmi, dažkārt jāpadomā plašāk, lai saskatītu jaunus darbības virzienus. SEB bankas organizētajā Izaugsmes programmā jaunuzņēmumu mentors Volless Grīns dalījās savā pieredzē, aplūkojot virkni izcilu biznesa attīstības piemēru, kas varētu palīdzēt pavērt jaunus ideju apvāršņus arī citiem uzņēmumiem.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.