Switch to mobile version. Augšup

Bērni un nauda - 22.07.2020
bērni | bankas pakalpojumi

Kādus bankas pakalpojumus var saņemt bērni

Kādus bankas pakalpojumus var saņemt bērni

Arī bērniem var būt savs bankas konts un karte, ko izmantot pirkumiem. Taču finanšu pakalpojumu sniegšanā nepilngadīgām personām ir zināma specifika. Piedāvājam Finanšu nozares asociācijas informatīvu apkopojumu par to, kā un kādus bankas pakalpojumus var saņemt bērni.

Konts un karte

Nepilngadīgo ikdienas vajadzībām iespējams atvērt norēķinu kontu un piesaistīt tam maksājumu karti. Bankās var atšķirties minimālais vecums konta atvēršanai. SEB bankā kontu iespējams atvērt bērniem no 7 gadu vecuma.

Viss jūsu skolēna pirmajiem soļiem finanšu pasaulē

Uzziniet vairāk par ieguvumiem, ko sniedz bērna konta atvēršana SEB bankā: seb.lv/vecakiem

Jau no 7 gadu vecuma bērnam iespējams noformēt arī internetbankas līgumu, kas paver iespējas izmantot SEB bankas mobilo lietotni. Tajā var ērti sekot līdzi ikdienas tēriņiem, izmantot līdzekļu pieprasījuma funkciju, lai nepieciešamības gadījumā palūgtu vecākiem naudu, kā arī ātri bloķēt karti, ja to gadījies pazaudēt.

No 16 gadu vecuma jaunietis kontu filiālē var atvērt bez vecāka klātbūtnes.

Bērna likumiskajiem pārstāvjiem var būt tiesības noskaidrot nepilngadīgā rīcību ar līdzekļiem kontā. Šo informāciju sniedzot, var tikt izvērtēts bērnu tiesību aizsardzības aspekts (piemēram, vai kontā ir brīvā manta vai tikai vecāku finanšu līdzekļi), vai arī, ja nepilngadīgais tam nepārprotami pats piekrīt.

”Mazais” izaudzis?

SEB komplekts bērna soļiem finanšu pasaulē - karte, mobilā lietotne un neierobežoti pārskaitījumi.

Bērnu var pievienot kā papildu lietotāju vecāka kontam, kā arī uz nepilngadīgā vārda noformēt maksājumu karti. Šādā gadījumā bērns izmantos vecāka kontā esošos līdzekļus. Aicinām nejaukt vecāka mantu ar nepilngadīgā brīvo mantu, kas izņemta no likumiskā pārstāvja pārvaldības.

Noguldījumu konts

Iespējams bērnam atvērt noguldījumu kontu (atsevišķos gadījumos arī finanšu instrumentu kontu vai norēķinu kontu), kura saņemt ienākumus no mantojuma, dāvinājuma vai nepilngadīgajam piederoša īpašuma pārdošanas.

Rīcība ar šādu kontu ir pieļaujama tikai saskaņā ar Bāriņtiesas norādījumiem, pamatojoties uz atbilstošu lēmumu. Tas var ietvert testamenta izpildītāja, mantojuma masas aizgādņa vai mantojuma pārvaldnieka (kas visbiežāk ir viens no vecākiem, aizbildnis, Bāriņtiesas pilnvarota persona vai institūcija) iecelšanu un tiesības rīkoties nepilngadīgā interesēs.

Apgādnieka zaudējuma pensijas saņemšana

Bankā var atvērt kontu bērnam pensijas saņemšanai apgādnieka zaudējuma gadījumā, arī situācijās, kad nepilngadīgais ir ievietots audžuģimenē vai ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā.

Šādā gadījumā bankai jānoskaidro likumiskā pārstāvja vai tā pilnvarotas personas (piemēram, audžuģimenes) tiesības rīkoties nepilngadīgā vārdā, pārbaudot dokumentu ķēdi un ticamību.

Jāņem vērā, ka lēmumu par to, kam un kā veikt līdzekļu izmaksu, pieņem Bāriņtiesa, bet Valsts sociālā apdrošināšanas aģentūra atbilstoši lēmumam pārskaita līdzekļus. Ja bērns ir aizbildnībā vai vecāka aizgādībā, apgādnieka zaudējuma pensiju saņem aizbildnis. Ja bērns ir audžuģimenē vai ievietots institūcijā, tad apgādnieka zaudējuma pensijai jāuzkrājas kontā, kas atvērts uz bērna vārda. Ne audžuģimenei, ne attiecīgajai institūcijai nav tiesību šo naudu izlietot bez Bāriņtiesas piekrišanas.

Kurš var pārstāvēt bērnu

Attiecībās ar banku nepilngadīgo pārstāv tā likumiskais pārstāvis, kuram jāiesniedz dokumenti, kas apliecina pārstāvības tiesības.

Bērns līdz pilngadības sasniegšanai ir vecāku aizgādībā. Ja dzimšanas apliecībā ir norādītas ziņas par abiem vecākiem, gan tēvs, gan māte uz aizgādības tiesību pamata ir sava nepilngadīgā bērna dabiskie aizbildņi, proti, bērna likumiskie pārstāvji.

Bankas neiejaucas nepilngadīgā un likumisko pārstāvju savstarpējās attiecībās. Vecāku domstarpības izšķir Bāriņtiesa. Likumiskais pārstāvis saskaņā ar Bāriņtiesas lēmumu ir arī aizbildnis.

Ja nepilngadīgo pārstāv viens no vecākiem, šim vecākam ir jānodrošina, ka netiek aizskarts koppārstāvības princips. Banka var lūgt iesniegt papildu informāciju, piemēram, otra vecāka rakstveida piekrišanu, vai parakstīt papildu apliecinājumu par koppārstāvības ievērošanu.

Vecāki vai aizbildnis var Civillikumā noteiktajos gadījumos un uz noteiktu termiņu arī pilnvarot trešo personu pārstāvēt bērna intereses. Bērna likumiskais pārstāvis var būt arī Bāriņtiesa, kas var pārstāvēt nepilngadīgo pati vai pieņemt lēmumu uzticēt nepilngadīgā mantisko interešu pārstāvību audžuģimenei.

Gadījumā, ja nepilngadīgais ar Bāriņtiesas lēmumu ir ievietots Ilgstošas sociālās aprūpes vai sociālās rehabilitācijas institūcijā, nepilngadīgā mantiskās intereses pārstāv iestādes vadītājs.

Plašāks Finanšu nozares asociācijas informatīvais materiāls par banku pakalpojumu sniegšanu nepilngadīgajiem pieejams šeit.

Vai Tu uzveiktu kibernoziedznieku?

Izspēlē kiberkvestu un pārliecinies, ka proti pasargāt savas finanses


 • Bērni un nauda - 08.05.2020

  Bērna spēlītes var nejauši apēst jūsu naudu – kā to nepieļaut

  Bērna spēlītes var nejauši apēst jūsu naudu – kā to nepieļaut

  Šobrīd bērni pavada mājās īpaši daudz laika, un nav brīnums, ka garlaicības brīžos roka automātiski pastiepjas pēc telefona, kurā ielādētas videospēlītes. Reizēm vecākiem pēc tam ir jābrīnās, kāpēc no viņu kontiem pēkšņi pazudusi nauda, lai gan bērns neko tādu nav darījis – tikai nospiedis OK, kad spēles laikā izlecis kāds kārdinošs piedāvājums. Kā nodrošināties pret šādiem neplānotiem tēriņiem?

  Lasīt vairāk

 • Bērni un nauda - 14.07.2019

  Padomi bērniem: kā lietot bankomātus droši

  Padomi bērniem: kā lietot bankomātus droši

  Visi taču zina, kas ir bankomāts – iekārta, no kuras var izņemt naudu. Taču pie bankomāta ir jāievēro daži vienkārši padomi, lai naudas izņemšana nekļūtu par nepatīkamu piedzīvojumu.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.