Switch to mobile version. Augšup

Bankas kartes - 03.02.2020
karte | norēķini

Norēķinu karte vai kredītkarte?

Maksājumu kartes kļuvušas par ierastu norēķinu veidu ar dažādām papildu funkcijām. Lai neapjuktu plašajā karšu piedāvājuma klāstā, jāsāk ar to, ka pamatā ir divi maksājumu karšu veidi – norēķinu kartes un kredītkartes.

Norēķinu kartes

Nosaukums norāda uz šo karšu galveno funkciju – iespēju norēķināties veikalos, kafejnīcās, aviokompānijās, viesnīcās un jebkur citur, kur pieejams karšu lasītājs. Norēķinu karte ļauj arī iepirkties internetā un uzzināt, cik naudas ir bankas kontā. Tā ir karte, ar kuru varat izmantot jūsu personīgo naudu, kas tiek iemaksāta kontā, piemēram, algu, pabalstus vai honorārus.

Vecāki nereti izvēlas norēķinu karti savam bērnam, lai pirmā finanšu pieredze atvasei būtu personīga, droša un pārskatāma. 

Kredītkartes

Kredītkarte papildus norēķinu kartes funkcijām ļauj izmantot bankas piešķirto kredītlimitu līdz pat 200% no ikmēneša ienākumiem. Tas ne vien padara iespējamus pirkumus par lielākām summām, bet arī ļauj rezervēt viesnīcas un aviobiļetes, automātiski konvertējot naudu uz vietējo valūtu un nodrošinot ceļojuma apdrošināšanu ar izdevīgiem nosacījumiem. 

Kredītkarte nepieciešama arī automašīnas nomas pakalpojumiem ārzemēs – gan norēķiniem, gan drošības garantam, jo ir pārliecinošs maksātspējas apliecinājums.

Mūsdienās gan kredītkarti, gan norēķinu karti iespējams personalizēt, piešķirot tai īpašu dizainu, kā arī izvēlēties bezkontakta funkcionalitāti norēķiniem par nelielām summām – bez kartes ievietošanas POS terminālī un PIN koda ievadīšanas. Turklāt, bezkontakta funkcionalitāti var atslēgt, ja tā kādu apsvērumu dēļ neatbilst interesēm.

Kredītkarte zināmā mērā ir arī prestiža jautājums. Piemēram, Mastercard World Elite kartes piedāvājumā ietilpst gan personīga asistenta pakalpojumi ārzemēs, gan prioritāra drošības kontrole lidostā. Arī šīs kartes atturīgais dizains liecina par zināmu izredzētību.

Jāatceras arī tas, ka parasti kredītkartēm ir noteikta lielāka komisijas maksa par skaidras naudas izņemšanu no bankomātiem nekā norēķinu kartēm.

Kā atšķirt kartes?

Nereti arī paši tirgotāji jauc norēķinu un kredītkartes vai neredz starpību starp tām. Tā, daudzos veikalos, kas nepieņem skaidru naudu, joprojām var sastapt paziņojumu “pieņemam tikai kredītkartes”, lai arī patiesība runa visdrīzāk ir par maksājumu kartēm kopumā (neatkarīgi no to veida).

Īstenībā atšķirt norēķinu karti no kredītkartes ir ļoti vienkārši  uz tās jābūt  uzrakstam debit (norēķinu karte) vai credit (kredītkarte). Burtu izcēlums (kas ilgu laiku bija raksturīgs tieši kredītkartēm) vai citas pazīmes vairs netiek uzskatītas par kartes veida atpazīšanas zīmi. 

Kādu karti izvēlēties?

Cilvēki un to paradumi ir tik dažādi, ka vienas atbildes uz šo jautājumu nav. Kādam ir svarīgs prestižs un iespēja papildus iegādātie ceļojumu apdrošināšanu (pielāgojot ceļojumu laikam vai biežumam), citam – vienkārši iespēja norēķināties. Optimāls komplekts varētu būt norēķinu karte, kas piesaistīta algas kontam ikdienas norēķiniem un kredītkarte lielākiem pirkumiem, neparedzētiem tēriņiem un ceļojumiem.

Starptautiskās maksājumu karšu organizācijas Visa un Mastercard kartes mūsdienās tiek pieņemtas lielākajā daļā pasaules valstu, taču joprojām ir tirgotāji, kas dod priekšroku skaidras naudas darījumiem, tādēļ ir vērts nodrošināties arī ar skaidras naudas krājumiem.

Kartes izvēli nosaka dažādas dzīves situācijas, un ir labi, ka varam izvēlēties tām atbilstošas  norēķinu iespējas.

Jānis Meistars

 • Mastercard Classic kredītkarte

  Mastercard Classic kredītkarte

  Starptautiski atzīta un droša Mastercard Classic kredītkarte sniegs Jums iespēju gan norēķināties par pirkumiem Latvijā un ārzemēs, gan izmantot bezprocentu kredītlimitu 100% apmērā no Jūsu algas vai kredītlīniju, kas nodrošina papildu līdzekļus 200% apmērā no Jūsu algas.

  Lasīt vairāk

 • Debit Mastercard norēķinu karte

  Debit Mastercard norēķinu karte

  Klasiska karte ērtiem norēķiniem veikalos un internetā, kā arī skaidras naudas izņemšanai bankomātos. Ar karti Jūsu tēriņi kļūst pārskatāmi, jo informācija par konta atlikumu un pēdējiem darījumiem vienmēr būs pieejama gan internetbankā, gan bankomātos un SMS bankā.

  Lasīt vairāk

 

Saistītie raksti

 • Bērni un nauda - 31.05.2017

  Pirmā bankas karte jūsu bērnam

  Pirmā bankas karte jūsu bērnam

  Klāt skolēnu brīvdienas, kad bērni kļūst aktīvāki un neatkarīgāki. Tas ir īstais brīdis, lai attīstītu prasmes patstāvīgi rīkoties ar naudu, piemēram, norēķinoties maksājumu karti. Tādējādi arī vecākiem nav jāuztraucas, ka bērns nēsā līdzi skaidru naudu, ko var nozagt vai pazaudēt.

  Lasīt vairāk

 • Bankas kartes - 10.02.2018

  Maksājumu karšu drošības elementi

  Maksājumu karšu drošības elementi

  Visām banku maksājumu kartēm priekšpusē ir reljefi cipari un burti, kas norāda kartes numuru, īpašnieka vārdu un uzvārdu, kā arī kartes derīguma termiņu. Taču tā ir tikai maza daļiņa no informācijas, kas maksājumu kartei nepieciešama drošiem norēķiniem.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.