Switch to mobile version. Augšup

Bankas kartes - 29.01.2020
aizdevums | tēriņi

Kredītkarte kā drošības spilvens

Kredītkarte kā drošības spilvens

Cerības uz lielākiem ienākumiem nākotnē ietekmējušas to, ka pēdējā gada laikā palielinājušies iedzīvotāju kredītkaršu limiti. Kredītkarti, kas parasti tiek izmantota, piemēram, ceļojumiem, var kļūt arī par glābiņu neparedzētās situācijās.

Lielāki limiti nenozīmē lielāku patēriņu

Saskaņā ar SEB bankas statistiku, palielinoties ienākumiem, kredītkaršu īpašniekiem piešķirto aizdevumu limitu vērtība regulāri pieaug. Tāpat iedzīvotāji biežāk vērsās bankā, lai saņemtu kredītkarti vai palielinātu kredītlimitu, un izmantoto aizdevumu summas nepalielinājās.

Tādēļ šķiet, ka iedzīvotājiem ar stabiliem ienākumiem kredītkartes limits ir iespēja aizņemties nepieciešamības gadījumā.

Šādu pieņēmumu apstiprina arī zinātniski pētījumi citās valstīs - palielinot kredītkaršu limitus, cilvēki neparedzētiem gadījumiem izmanto uzkrājumus, bet kredītkartes limitu uztver kā drošības spilvenu, uzreiz neizmantojot aizņemtos naudas līdzekļus.

Kredītkarte — neparedzētajiem gadījumiem

Vai ir saprātīgi kredītkartes limitu izmantot neparedzētiem gadījumiem? Jā, taču jāņem vērā, ka kredītkartes limits kā drošības spilvens der vienīgi tad, ja aizdevums tiek ņemts īsam laikaposmam un nepārsniedz viena vai divu mēnešu ienākumu summu.

Piemēram, negaidīts automobiļa remonts, neparedzēti izdevumi ceļojumā vai pēkšņa iespēja iegūt ko sen gribētu par izdevīgu cenu — šie ir gadījumi, kad pēkšņi radušās nepieciešamības gadījumā iespējams izmantot kredītkartes limitu. Ja ar nākamā mēneša ienākumiem pietiks, lai segtu izmantoto kredītu, šāda aizņemšanās, izmantojot bezprocentu kredītkartes limitu, nemaksās neko.

Piemērs
Jums ir kredītkarte ar kredītlimitu 1000 eiro un neplānoti jāiztērē 500 eiro mašīnas remontam. Ja, noformējot karti, Jūs izvēlējāties atmaksāt visu iztērēto summu līdz 15. datumam, procenti par kredītlimita izmantošanu Jums nebūs jāatmaksā.

Savukārt, ja izvēlējāties atmaksāt izmantoto summu pakāpeniski, procenti (standarta likme 21% gadā jeb 1.75% mēnesī jeb 0.058% dienā) tiks aprēķināti tikai par tām dienām, kuru laikā kredītlimits tika izmantots. Piemēram, ja 500 eiro iztērējāt 5. datumā, bet atmaksājāt tos 14. datumā (pēc 9 dienām), tad procentos būs jāmaksā 2.61 eiro (500 x 0.058% x 9 dienas).

Pēc tam uz laiku varbūt vajadzēs kredītkartes līdzekļus izmantot arī ikdienas vajadzībām, jo ar ienākumiem, no kuriem tiek segts parāds par iepriekš iegādātām lietām, var nepietikt pastāvīgo izdevumu segšanai līdz mēneša beigām.

Tērēt aizdotu naudu, atmaksāt – savu

Ir svarīgi apzināties, ka kādu laiku vajadzēs stingrāk kontrolēt izdevumus, lai ilgtermiņā mēneša ienākumi un izdevumi atkal izlīdzinātos un vairs nevajadzētu ņemt aizdevumu ikdienas izdevumiem. Līdzīgi notiek, kad neparedzētiem gadījumiem izmantojam savus uzkrājumus – pēc tam vairāk taupām, lai tos atjaunotu.

Tomēr, zaudējot darbu, samazinoties algai vai, piemēram, palielinoties mājokļa aizdevuma procentu likmei, labāk ir meklēt veidu, kā samazināt izdevumus, nevis izmantot kredītkartes limita līdzekļus. Tāpat ir jāsaprot, ka ne katra iegriba ir neparedzēts gadījums, kura dēļ vajadzētu droši aizņemties: kaut arī tērējam aizdotu naudu, atmaksāt vajadzēs savu.

Jānis Meistars

Kredītkarte ar aizdevumu

Gaidītiem notikumiem un negaidītiem pavērsieniem.


 • Bankas kartes - 02.08.2018

  Pirmā bankas karte – kā izvēlēties piemērotāko?

  Pirmā bankas karte – kā izvēlēties piemērotāko?

  Tāpat kā daudzas lietas, kas dzīvē notiek pirmoreiz, arī pirmā bankas karte ir notikums. Neatkarīgi no tā, kādiem mērķiem tā tiek izmantota, iedomāties komfortablu dzīvi bez kartes mūsdienās nav iespējams. Atliek tikai izvēlēties piemērotāko.

  Lasīt vairāk

 • Bankas kartes - 10.02.2018

  Maksājumu karšu drošības elementi

  Maksājumu karšu drošības elementi

  Visām banku maksājumu kartēm priekšpusē ir reljefi cipari un burti, kas norāda kartes numuru, īpašnieka vārdu un uzvārdu, kā arī kartes derīguma termiņu. Taču tā ir tikai maza daļiņa no informācijas, kas maksājumu kartei nepieciešama drošiem norēķiniem.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.