Switch to mobile version. Augšup

Bankas kartes - 09.09.2019
maksājumu karte | PIN kods | internetbanka

Ko Jūs vēl, iespējams, nezināt par maksājumu kartēm

Ko Jūs vēl, iespējams, nezināt par maksājumu kartēm

Maksājumu kartēm ir dažādas ērtas funkcijām, ko iespējams izmantot bankomātā vai internetbankā. Viena no jaunākajām iespējām – internetbankā apskatīties savu aktuālo PIN kodu, ja gadījies to aizmirst.

Internetbankā iespējams arī operēt ar kartes limitiem un ierobežojumiem, bet bankomātā var nomainīt kartes PIN kodu.

Savukārt, ja gadījies karti pazaudēt, bankas filiālē ir iespējams saņemt pagaidu karti, lai piekļūtu savai naudai bankomātā, kamēr tiek izgatavota jaunā karte.

Varētu šķist, ka maksājumu karte nodrošina vien divas lietas – norēķinu iespēju kā tirdzniecības vietās, tā internetā, un skaidras naudas izņemšanu bankomātos. Patiesībā kartes nodrošinātās iespējas ir plašākas, turklāt dažas no tām var aiztaupīt gan stresu, gan palīdzēt ietaupīt Jūsu laiku un naudu.

Iespēja apskatīt un nomainīt PIN kodu, kā arī atbloķēt karti

Ikvienam var gadīties, ka pēkšņi aizmirstas PIN kods. Tas nav iemesls mainīt karti, jo banka piedāvā iespēju savu aktuālo kartes PIN kodu apskatīties internetbankas sadaļā Konti/kartes - Manas kartes. Jāņem vērā, ka PIN kods šādi būs redzams tikai 90 sekundes, tāpēc tas jāpaspēj iegaumēt.

Savukārt, ja esošais PIN kods pārāk bieži aizmirstas vai rodas aizdomas, ka kāds to uzzinājis, jums ir iespēja to ērti nomainīt SEB bankomātā. Turpat arī iespējams atbloķēt karti, kuras PIN kodu pirms tam esat trīs reizes kļūdaini ievadījis tirdzniecības vietā.

Pagaidu karte, lai krīzes situācijā izņemtu naudu no bankomāta

Ja karte ir nozaudēta, protams, svarīgi to drošības apsvērumu dēļ vispirms nobloķēt. Alternatīvi karti bloķēt iespējams arī pašam internetbankā vai mobilajā lietotnē.

Tā kā jaunas kartes izgatavošana parasti aizņem 5 darba dienas, dažkārt rodas jautājums – ko šajā laikā darīt, ja visi iztikas līdzekļi glabājas kontā? Šādā gadījumā jādodas uz kādu no bankas filiālēm, kur jums operatīvi noformēs un izsniegs pagaidu karti – ar to varēsiet bankomātā izņemt nepieciešamo naudas summu, taču jāpatur prātā, ka ar pagaidu karti nebūs iespējams norēķināties tirdzniecības vietās.

Visērtākais kartes saņemšanas veids – pa pastu

Dažiem vēl no “veciem laikiem” aizķēries paradums: Doties saņemt karti uz filiāli. Mūsdienās, par laimi, ir ieviests daudz ērtāks kartes saņemšanas veids – piegāde pa pastu. Piegādes laiks pa pastu ir tāds pats kā uz filiāli. Piesakot jaunu karti internetbankā, uzreiz var izvēlēties, kā to saņemt  pa pastu vai, kā alternatīvu, filiālē (ņemot vērā tās darba laiku).

Protams, jāpārliecinās, ka internetbankā esat norādījis savu aktuālo adresi. Starp citu, Latvijas robežās adresi tikai kartes saņemšanai var bez maksas mainīt, piemēram, ja vasaru pavadāt vasarnīcā vai kur citur.

Lai novērstu drošības riskus, PIN kods pa pastu sūtīts netiek, bet to pēc kartes saņemšanas varat uzzināt savā internetbankā un, ja nepieciešams, vēlāk nomainīt uz jums ērtāku bankomātā.

Iespēja pašam noteikt visus kartes limitus un ierobežojumus

Internetbankā var arī apskatīt un vajadzības gadījumā mainīt savai kartei šobrīd atļautos darījumus un spēkā esošos norēķinu limitus. Piemēram, ja karti lieto Jūsu bērns, Jūs varat noteikt, ka ar karti nav iespējams veikt pirkumus internetā vai arī izvēlēties dienas limitu pirkumiem ar šo karti.

Savukārt, ceļojot uz valstīm ārpus Eiropas, piemēram, ASV, Japānu vai Indiju, kur bankomātos joprojām tiek lasīts kartes magnētiskais celiņš (šādu darījumu drošība tiek uzskatīta par ļoti zemu), Jūs varat internetbankā norādīt konkrētu valsti un termiņu, kurā būs iespējams vairākkārt izņemt skaidru naudu ārzemju valsts bankomātā, izmantojot magnētisko celiņu. Ja klients neko nenorāda, tad izņemt skaidru naudu bankomātā ar magnētisko celiņu iespējams vienu reizi diennaktī.

Bezkontakta kartes jau ikdiena

Atbilde uz šo jautājumu noteikti ir “Jā”, jo visas šobrīd bankas izsniegtās kartes jau ir ar bezkontakta funkciju. Jūs droši vien esat pamanījis arī to, ka ar katru mēnesi paliek arvien mazāk tādu veikalu, kuros nav iespējams norēķināties par pirkumiem, vienkārši “nopīkstinot” karti. Bet tik un tā, ja vēlaties, savā internetbankā Jūs varat šādu bezkontakta funkciju kartei vai to pavisam atslēgt, vai arī samazināt summu, līdz kurai var veikt pirkumus, neievadot PIN kodu (pēc noklusējuma kartei tie ir 50 eiro, taču POS termināliem ir noteikts zemāks – 25 eiro – limits, kuru Jūs mainīt nevarat). Ja vēlaties uzzināt vairāk par bezkontakta kartēm, piedāvājam lasīt mūsu rakstu “6 mīti par bezkontakta maksājumiem”.  

Veikt šīs izmaiņas iespējams ne tikai internetbankā, bet arī mobilajā lietotnē, kur ir atsevišķa karšu sadaļa. Tas nozīmē, ka Jūs varat sekot līdzi naudas plūsmai kartē vai, piemēram, nozaudēšanas gadījumā bloķēt to, izmantojot savu viedtālruni.

Papildu drošība

Nobeigumā jāpiemin, ka kartes joprojām ir drošāks maksājumu līdzeklis par skaidru naudu un ar tām vienmēr ir iespējams risināt radušos strīdus ar pārdevēju. Piemēram, banka aizsargā savu karšu lietotājus, ja ir notikusi krāpniecība (datu zagšana utt.), ja darījuma summa ir apzināti vai tehniskas kļūdas dēļ noņemta no kartes divas reizes, ja pārdevējs karšu pieņemšanas (POS) terminālī ir ievadījis nepareizu summu, ja Jūs uzskatāt, ka no kartes noņemta nauda par darījumu, kuru Jūs neesat veicis. Šādos gadījumos ir precīzas procedūras, kas ļauj naudu atgūt.

Linda Ezerkalna

Komplektā izdevīgāk

Karte, konts un pārskaitījumi – komplektā viss nepieciešamais ikdienas finansēm par vienu, zemāku maksu.

 

 • Bankas kartes - 20.09.2016

  Pirkumi līdz 50 eiro – bez PIN koda

  Pirkumi līdz 50 eiro – bez PIN koda

  Bezkontakta maksājumu kartes no tradicionālajām atšķir iespēja ātri un ērti norēķināties par nelieliem pirkumiem, neievietojot karti terminālā un neievadot PIN kodu. Tiek prognozēts, ka līdz 2020. gadam lielākā daļa karšu būs ar bezkontakta funkciju.

  Lasīt vairāk

 • Bankas kartes - 28.12.2019

  6 mīti par bezkontakta maksājumiem

  6 mīti par bezkontakta maksājumiem

  Lai arī bezkontakta maksājumi ir tikpat droši kā ar PIN kodu aizsargātie, sabiedrībā par tiem joprojām pastāv dažādi aizspriedumi. Kā ir patiesībā? Mastercard sadarbībā ar Finanšu nozares asociāciju un banku speciālistiem ir apkopojusi un atspēko mītus par bezkontakta kartēm.

  Lasīt vairāk


 • Bezkontakta Mastercard norēķinu karte

  Bezkontakta Mastercard norēķinu karte

  Ar bezkontakta karti samaksāt par pirkumiem var ātri un vienkārši – tikai pietuvinot to maksājumu terminālam. Pirkumus līdz 50 EUR iespējams apmaksāt, neievadot PIN kodu. Bezkontakta karti Jūs varat izmantot darījumiem bankomātos, kā arī pirkumiem internetā.

  Lasīt vairāk

 • Bezkontakta Mastercard Classic kredītkarte

  Bezkontakta Mastercard Classic kredītkarte

  Ar bezkontakta karti samaksāt par pirkumiem var ātri un vienkārši – tikai pietuvinot to maksājumu terminālam. Pirkumus līdz 50 EUR iespējams apmaksāt, neievadot PIN kodu. Bezkontakta karti Jūs varat izmantot darījumiem bankomātos, kā arī pirkumiem internētā.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.