Switch to mobile version. Augšup

Uzkrājumi - 14.01.2019
skaidra nauda | uzkrājumi

Kāpēc naudu krāt bankā, nevis zeķē?

Kāpēc naudu krāt bankā, nevis zeķē?

Lai gan Latvijā jau ilgu laiku darbojas bankas, joprojām netrūkst to, kam naudas krāšana zeķē tomēr šķiet labākais risinājums, un nerimst diskusijas par šo no seniem laikiem mantoto ieradumu.

Biezā zeķe

Ir dzirdēts tik daudz – kur tik cilvēki nav glabājuši naudu! Zeķē, burkā, saldētavā, malkas šķūnītī, spilvenā un matracī, puķupodos, pat tualetes poda ūdens tvertnē, mūzikas instrumentos, drēbju kabatās, grāmatās un, protams, arī klasiski – seifā. Un ir tikai pašsaprotami, ka agrāk vai vēlāk cilvēks nonāk pie secinājuma, ka nauda un vērtslietas ir jāuztic tiem, kas prot un var to pasargāt.

Ne velti banku rašanās ir saistīta arī ar tādu pakalpojumu sniegšanu, kas attiecas galvenokārt uz zelta un citu dārgmetālu glabāšanu un pārvadāšanu.

Drošība pirmajā vietā

Apziņa, ka ilgi krātā nauda ir rokas stiepiena attālumā, iespējams, tiešām nomierina. Tomēr der atcerēties, ka naudu no maka, zeķes vai atvilktnes var viegli paņemt garnadzis. To var aiznest pat ar visu seifu.

Neviena slēptuve mājās nav pasargāta no dabas katastrofām, nelaimes gadījumiem un, lai cik komiski tas neizklausītos, pat ne no aizmāršības, rīkojot mājās pavasara talku.

Tieši tāpēc tik tālajā XIII gadsimtā tirgotāju vidū radās doma nodot zeltu glabāšanā juvelieriem, kam bija uzceltas speciālas dārglietu glabātavas un pagrabi.

Laiki mainās

Mūsdienu bankas vairs nav salīdzināmas ar Bonijas un Klaida laikmeta naudas krātuvēm. Klientu intereses aizsargā valsts ar Fizisko personu noguldījumu likumu, garantējot iespēju atgūt noguldījumus arī tajā gadījumā, ja banka vairs nav spējīga izpildīt savas saistības. Noguldītāju naudas aizsardzību kredītiestādēs paredz arī Noguldījumu garantiju likums. Mūsdienās arī globāli tiek darīts viss, lai banku klientu nauda būtu pasargāta, – to nosaka Banku sociālā harta, Latvijas Republikas Noguldījumu garantiju likums un daudzi citi gan reģionālie, gan starptautiskie dokumenti un regulējumi. No bankas jūsu naudu neviens nevar nozagt, ja vien esat uzmanīgi ar savu datu aizsardzību. Turklāt, noguldot bankā, iespējams nopelnīt papildus.

Vairot sakrāto un ietaupīt

Par labu risinājumu var uzskatīt termiņnoguldījumu, jo tā galvenā iezīme ir garantētie procenti. Tas nozīmē, ka jūsu nauda būs ne tikai drošībā, bet arī pelnīs jūsu labā. Kopā ar uzkrājuma veidošanu var tikt apdrošināta arī jūsu dzīvība, kas jums un jūsu tuviniekiem var sniegt materiālo aizsardzību. Krājkonts, no kura naudu var izņemt tikai pēc pieprasījuma, ir īpaši labs risinājums tiem, kas nespēj naudu paturēt savā kartē vai makā un bieži ļaujas spontāniem pirkumiem. Viņiem vecmāmiņas adītā vilnas zeķe vajadzīgajā brīdī izrādīsies pustukša.

Liene Vīksne

Uzkrājums rokas stiepiena attālumā!

Uzkrājiet automātiski ar katru karšu maksājumu.

 

 • Uzkrājumi - 15.01.2019

  Man nav naudas uzkrājumam. Vai tiešām?

  Man nav naudas uzkrājumam. Vai tiešām?

  Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju neveido uzkrājumus, visbiežāk aizbildinoties ar to, ka viņiem gluži vienkārši pietrūkst līdzekļu, lai to darītu. Tomēr nereti atklājas, ka nauda, ko varētu novirzīt uzkrājumam, aiziet mirkļa iegribu apmierināšanai un nevajadzīgos niekos.

  Lasīt vairāk

 • Uzkrājumi - 07.01.2020

  Kā izvēlēties īsto krāšanas veidu

  Kā izvēlēties īsto krāšanas veidu

  Pēdējo gados sabiedrībā ir vērojama tendence aizvien biežāk veidot naudas uzkrājumus. Īpaši svarīgi tas ir cilvēkiem, kuriem pagaidām nav nekāda drošības spilvena neparedzētiem dzīves gadījumiem.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.