Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 17.01.2020
pensija | uzkrājums | kapitāls

Kā atstāt mantojumā pensijas 2. līmeņa kapitālu

Kā atstāt mantojumā pensijas 2. līmeņa kapitālu

No 2020. gada 1. janvāra spēkā stājušās ilgi gaidītās likuma izmaiņas – pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu var mantot arī gadījumā, ja tā veidotājs no dzīves šķīries vēl pirms pensionēšanās vecuma sasniegšanas. 

Līdz šim mantot uzkrāto bija iespējams vien, sasniedzot pensijas vecumu un slēdzot mūža pensijas apdrošināšanas līgumu.

SEB banka publisku diskusiju par pensiju sistēmas uzlabošanu, tostarp rosinot padarīt mantojamu pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu aizsāka pirms teju 10 gadiem. Kā tolaik, tā arī šobrīd uzskatām, ka uzkrātā kapitāla mantošana ir viens no atslēgas elementiem uzticības veicināšanā pensiju sistēmai kopumā. Priecājamies, ka pēc gadiem ilgušām diskusijām starp likumdevējiem, finanšu nozares pārstāvjiem un sabiedrību šis jautājums beidzot ir atrisināts.

Svarīgi apzināties, ka...
...iemaksas, kas no bruto algas tiek novirzītas pensiju 2. līmenī, ir “mana nopelnītā nauda vecumdienām” un tās netiek novirzītas citiem mērķiem. Iespēja uzkrāto kapitālu atstāt mantojumā noteikti stiprinās šo pārliecību un var veicināt iedzīvotāju vēlmi saņemt atalgojumu oficiāli nevis aploksnē.

Kas mainīsies

Līdz šim pensiju 2. līmenī uzkrātais kapitāls bija pieejams tikai, sasniedzot pensionēšanās vecumu un pensionējoties izdarot izvēli: kapitālu pievienot pensiju 1. līmenim un saņemt kopā ar valsts pensiju vai noslēgt mūža pensijas apdrošināšanas līgumu ar kādu no apdrošināšanas kompānijām, kas paredz iespēju noteiktu laika periodu uzkrājumu atstāt mantojumā. Šī kārtība joprojām paliek spēkā.

Savukārt no šī gada ikviens pensiju 2. līmeņa dalībnieks pirms pensionēšanās vecuma varēs izvēlēties, kas ar uzkrāto kapitālu notiks pēc viņa nāves. Jaunais regulējums paredz trīs izvēles iespējas: pievienot uzkrāto kapitālu valsts budžetam, pievienot to paša izvēlētas personas pensiju 2. līmeņa uzkrājumam vai atstāt mantojumā Civillikumā noteiktajā kārtībā.

Ja savu izvēli nereģistrēsit, uzkrātais kapitāls tiks ieskaitīts valsts pensiju speciālajā budžetā.

Plašāka informācija par mantošanas iespējām pieejama Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) mājaslapā. Izvēli var veikt elektroniski – portālā latvija.lv vai VSAA nosūtot iesniegumu, kas parakstīts ar drošu elektronisko parakstu –, kā arī klātienē VSAA filiālēs.

Uzkrājums pensiju 2. līmenī – Jūsu nauda

Jūsu uzkrājums pensiju 2. līmenī ir jums piederoša nauda, un iespēja šo uzkrājumu atstāt mantojumā ir vēl viens būtisks iemesls, kādēļ ir vērts interesēties par sakrāto. Saskaņā ar šobrīd spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem, 6% no bruto algas automātiski tiek novirzīti pensiju 2. līmeņa uzkrājumam.

Uzkrājuma apmērs ir atkarīgs ne vien no iemaksu lieluma, bet arī no izvēlētā pensiju pārvaldnieka un ieguldīšanas stratēģijas – pensiju plāna. Bieža pensiju plānu maiņa nav ieteicama, taču, tuvojoties pensionēšanās brīdim, vēlams atkārtoti izvērtēt savu vēlmi uzņemties risku un, iespējams, pieteikties pensiju plānam ar zemāku riska līmeni.

Informāciju par uzkrājuma apmēru ir pieejama portālā “latvija.lv”.

Rūpes par uzkrājumu ir rūpes par savu finansiālo stabilitāti vecumdienās. Savukārt jaunais uzkrātā kapitāla mantošanas regulējums ikvienam dod iespēju vairāk parūpēties arī par savu tuvinieku finansiālo drošību. Esam gandarīti, ka ierosinājums, kuru izteicām un sākām virzīt pirms gandrīz 10 gadiem, ir pārtapis reālās likuma izmaiņās.


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

 • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
 • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.