Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 20.08.2020
youthLAB | vasaras prakse | jaunieši

Blogs: Ceļā uz finansiālo neatkarību

Blogs: Ceļā uz finansiālo neatkarību

Lai arī mēs visi vēlamies kļūt finansiāli neatkarīgi, ne katrs to spēj sasniegt tik ātri, kā vēlētos. Kuri ir noteicošie faktori, kas traucē iegūt finansiālu neatkarību no vecākiem un kā ar tiem tikt galā?

Manuprāt, cilvēki bieži vien lietas sev apkārt pieņem kā pašsaprotamas. Atceros, kad biju mazāka, mēs ar brālēnu iegājām veikalā un viņš savam tētim palūdza pāris naudiņu spēļu robota iegādei. Krusttēvs teica, ka viņam vairs naudas nav, bet brālēns norādīja uz bankomātu, sakot: “Bet ,tēti, šeit var paņemt!” Krusttēvs viņam toreiz ilgi un gari skaidroja, ka nauda kokos neaug un to nevar izņemt tik, cik gribas, no bankomāta. Šis piemērs man atgādināja, ka lietas pašas no sevis vienkārši nenotiek. Būdami bērni, mēs pasauli redzam citādāk, jo vecāki mūs no visa pasargā, par visu parūpējas un visu nodrošina, taču pieaugot, viss, ko reiz darīja vecāki, nonāk mūsu rokās.

Ar gadiem veidojas dziļāka izpratne par to, ka katrai rīcībai ir rezultāts un visas mūsu darbības ietekmē iznākumu. Ja neriskēsim mainīt, piemēram, matu griezumu, tad tā arī nekad neuzzināsim, kā izskatītos jaunais. Tas pats attiecas uz finansiālo neatkarību – ir nepieciešams atkāpties no ierastā, veikt darbības, kuras iepriekš bijušas nezināmas, tādas kā izvākšanās no vecāku mājām un patstāvīgas dzīves uzsākšana.

Pārvarēt iekšējās bailes

Man personīgi interesē cilvēku psiholoģija un rīcības daba. Nereti nedēļas gaitā iepazīstos ar laikrakstiem un pētījumiem par aptaujām vai jauniem atklājumiem, kāpēc lielākais šķērslis mērķu sasniegšanai esam mēs paši.

Pagājušajā nedēļā kāds raksts, kuru lasīju, bija par cilvēka ienaidnieku – bailēm, kas traucē mums sasniegt kāroto un gūt piepildījumu. Cilvēki baidās no daudz kā – no kļūdām, neveiksmēm, neizdošanās un nezināmā. Tā ir kā cīņa pašam ar sevi.

Jauniešu komplekts SEB bankā

Bez maksas vai tikai 70 centi mēnesī par visu nepieciešamo Tavām ikdienas fiansēm.

Kā teikts Forbes rakstā “15 svarīgi soļi, kas nepieciešami, lai sasniegtu finansiālo neatkarību”, izlem, ka tavs sapnis vai mērķis ir nozīmīgāks par tavām bailēm, un tiecies pēc tā. Nedomā par to, ka tev neizdosies un kā gan tas būs. Īpaši, ja kāds no tuviniekiem iedveš papildu pārdomas, sakot, ka nav, piemēram, jēgas atlikt no katras algas 20 eiro, jo cik tad ilgi būtu jākrāj dzīvoklim. Drīzāk pajautā sev, kāds var būt sliktākais iznākums, ja pamēģināsi, un vai tas ir labāk/ sliktāk, ja nemēģināsi vispār. Viss ir tavos spēkos.

Bez pārgalvības

Kad tiek runāts par finansiālajiem līdzekļiem, jābūt apdomīgam un pacietīgam. Protams, ka iemesls tam, ka  tu vēl aizvien studējot dzīvo ar vecākiem vai par vecāku līdzekļiem, ir nepietiekamie ienākumi no tava darba vai fakts, ka tu paralēli studijām nestrādā vispār.

Zinu, ka nav viegli pētīt dzīvokļu īres maksas, aprēķināt komunālos maksājumus, rēķinus un citas izmaksas un apzināties tos apjomus mēnesī, kādi nepieciešami, lai  nodrošinātu līdzīgus apstākļus un dzīves kvalitāti, kā  dzīvojot pie vecākiem. Tā es redzu finansiālo neatkarību – pilnīga neatkarība, dzīvošana atsevišķi, sevis uzturēšana, pašas nopelnīti ienākumi un segti izdevumi. Protams, ka tava izpratne par finansiālo neatkarību var atšķirties, tāpēc ir svarīgi definēt sev, ko tu ar to saproti un cik ilgā laikā tev to varētu izdoties sasniegt.

Iekrājumi vienmēr noder

Manā gadījumā, lai pilnībā sevi nodrošinātu, būtu nepieciešams pilnas slodzes darbs ar labu atalgojumu, kas segtu visus izdevumus, taču to ir gandrīz vai neiespējami apvienot ar pilna laika studijām. Šī iemesla dēļ es esmu izvirzījusi sev mērķi: kamēr dzīvoju pie vecākiem, – krāt, krāt, krāt. Nauda vienmēr noder, īpaši, kad jāievācas jaunā mājvietā, kur vajadzīgs dīvāns, ledusskapis, gulta un citas lietas, kas nemaksā lēti.

Ir svarīgi izvērtēt, ko mēs esam gatavi atdot par finansiālo patstāvību. Manā dzīvē bija viens brīdis, kurā man bija sev šis jautājums jāuzdod. Es tik ļoti vēlējos kļūst finansiāli patstāvīga, ka biju gatava mainīt universitāti un uzsākt studijas neklātienē, jo vēlējos strādāt. Vecāki mani atturēja no šāda lēmuma, sakot, ka priekšā vēl ir visa dzīve, lai strādātu pilnas slodzes darbu. Es piekritu turpināt studēt, un man tiešām patīk tas, ko studēju. Es nenožēloju, jo vēlāk sapratu, ka būtu rīkojusies sasteigti, neapsverot, kā mans lēmums varētu ietekmēt nākotni un tālāku izaugsmi, tāpēc tagad es krāju.

Kā iekrāt

Trešajā bloga rakstā “Jauns, bet atbildīgs”  ir  norādīti 5 veidi, kā piepelnīties paralēli studijām, es minēju efektīvus risinājumus naudas pelnīšanai. Protams, ienākumu apmēri nebūs milzīgi, taču tie tāpat palīdzēs spert soļus tuvāk mērķim – finansiālai patstāvībai.

Manā skatījumā labākais risinājums ir pusslodzes darbs paralēli studijām, jo tas garantē noteiktus ienākumus katru mēnesi, no kuriem daļu vari atstāt iekrājumu lādītē.

Noteikti ir svarīgi skaidri saprast, kam tu krāj, – lampai, televizoram, dzīvoklim, lai ir konkrēts mērķis, uz kuru tu tiecies, un tajā mirklī tas ir svarīgākais, kāpēc tu vispār katru nedēļu vai mēnesi atliec konkrētu naudas summu.

Tici sev un nepadodies

Atceries, ka lielākais dzinulis esi tu pats. Citi cilvēki tev var teikt – kāda jēga? Agrāk vai vēlāk tu tāpat izvāksies no vecāku mājām, tagad baudi dzīvi, taču neatkarīgi no tā, ko saka citi, svarīgākais ir tas, cik ļoti tu vēlies sasniegt savu finansiālo neatkarību un ko es gatavs atdot, lai pie tās tiktu.

Marta Kristiāna Viļuma
Youth LAB dalībniece

Laiks jaunai realitātei – kļūstiet par klientu lietotnē

Atveriet kontu 15 minūšu laikā un iegūstiet iespēju bez maksas izmēģināt Aktīvā komplektu, kurā iekļauta maksājumu karte un citi ikdienā nepieciešamie bankas pakalpojumi.


 • Jaunieši - 12.08.2020

  Blogs: Cilvēku un e-pasta saziņas valstība

  Blogs: Cilvēku un e-pasta saziņas valstība

  Cilvēki sazinās savā starpā katru dienu neatkarīgi no kontinenta, štata, pilsētas, kurā atrodas. Savstarpējā komunikācija ir neatņemama daļa no tā, kas mēs esam, tāpēc eksistē valoda, kas nodrošina iespēju sazināties un saprast vienam otru. Taču attālinātā saziņa atšķiras no ikdienišķās sarunas aci pret aci, jo jāpārvar dažādas komunikācijas barjeras.

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 29.07.2020

  Blogs: Dažādie ceļi, kas ved uz banku

  Blogs: Dažādie ceļi, kas ved uz banku

  Šoreiz apskatu vēlos sākt ar rakstnieces un žurnālistes Džoanas Laurijas Niksones citātu: “Nepietiek ar to vien, ka zini – tur ir ceļš! Tur slēpjas vairāk, kā vien zināt, kurp tu dodies.” Nav noslēpums, ka ikkatrs cilvēks ir unikāls un atšķirīgs. Mūsu dzīves ceļi ved dažādos virzienos un ātrumos. Kādam pa zemes ceļiem, citam pa šoseju lielā ātrumā traucoties. Tajā slēpjas tas skaistums – mūsu dažādībā. 

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 16.07.2020

  Blogs: Pirmā prakses nedēļa vienā no Latvijas lielākajām bankām

  Blogs: Pirmā prakses nedēļa vienā no Latvijas lielākajām bankām

  Ar manāmu uztraukumu, kas apvienots ar prieku un neziņu par gaidāmo, es no rīta ierados SEB galvenajā mītnē Valdlaučos, lai sāktu savu pirmo dienu SEB bankā kā Korporatīvās komunikācijas pārvaldes praktikante.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.