Switch to mobile version. Augšup

Investīcijas - 25.03.2021
bitcoin | bitkoins | investīcijas | ieguldījumi

Mīti un patiesība par Bitcoin: kuru cilvēku makos tas atrodams

Mīti un patiesība par Bitcoin: kuru cilvēku makos tas atrodams Foto: André François McKenzie, Unsplash

Lai gan bitkoins pastāv jau vairāk nekā 10 gadus, jautājumu par šo plaši pazīstamo kriptovalūtu un tās nākotni joprojām netrūkst. Cik bitkoinu ir tirgū? Kam tie pieder? Kāpēc ir tik daudz kriptovalūtu? Atbildes meklē SEB grupas galvenais stratēģis Johans Javeuss.

Cik bitkoinu ir tirgū?

Līdz 2021. gada februāra beigām ir iegūti 18,6 miljoni bitkoinu. Taču tiek lēsts, ka ap 3,7 miljoniem bitkoinu (šobrīd vairāk nekā 140 miljardu USD vērtībā) tika zaudēti uz visiem laikiem pirmajos gados, kad bitkoini bija gandrīz nevērtīgi un daudzi uzskatīja par lieku rūpīgi glabāt to koda atslēgas un cietos diskus.

Tātad pašlaik tirgū ir ap 15 miljoniem bitkoinu, un vēl ir palikuši 2,4 miljoni, ko rakt.

Kam pieder bitkoini?

Tas, cik bitkoinu ir katrā no bitkoina vēstures laikā izveidotajiem 200 miljoniem elektronisko seifu, ir publiski pieejama informācija. Tāpat kā visi vēsturiskie darījumi, kas veikti starp visiem maciņiem.

Tomēr nav nekādu seifu īpašnieku reģistru. Turklāt ikviens anonīmi var izveidot vienu vai vairākus elektroniskos maciņus.

Vienai personai var piederēt daudzi maciņi, bet kriptovalūtas biržas, kurās tiek turēti daudzu klientu bitkoini, var salikt visu klientu bitkoinus vienā maciņā. Tas sagādā grūtības aprēķināt, cik cilvēkiem pieder bitkoini.

Saskaņā ar 2019. gada pavasarī publicētu pētījumu 11% amerikāņu pieder bitkoins vai kāda cita kriptovalūta. Citas dažādos veidos veiktas aplēses liecina, ka bitkoini pieder ap 100 miljoniem cilvēku. Tātad runa joprojām ir par mazāk nekā 1,5% pasaules iedzīvotāju.

Kas ir stabilā monēta (stablecoin)?

Trešā lielākā kriptonauda šodien ir Tether, kuras tirgus kapitalizācija veido 28 miljardus USD.

Komplektā izdevīgāk

Kalkulatorā aprēķiniet Jums izdevīgāko komplektu un ietaupiet ar katru pārskaitījumu, karti un kontu.

Atšķirībā no citām kriptovalūtām Tether ir fiksēts valūtas maiņas kurss attiecībā pret ASV dolāru – 1 : 1. Tether izmanto kriptovalūtu spekulācijās, lai izietu no kriptovalūtas tirgus, kad notiktu sagaidāmā kriptovalūtu vērtības samazināšanās, un, neveicot apgrūtinošu darījumu, no jauna pārietu uz parastajiem dolāriem.

Tas, ka Tether ir fiksēta piesaiste dolāram, nozīmē arī to, ka Tether ir labāks maksāšanas līdzeklis par precēm un pakalpojumiem nekā citas kriptovalūtas, kuru vērtība īsā laikā var krasi mainīties.

Par Tether ir bijušas zināmas spekulācijas: vai uzņēmumam, kas stāv aiz šīs valūtas, faktiski ir pietiekami daudz USD, lai segtu visu izlaisto šīs kriptovalūtas apjomu. Ņujorkas ģenerālprokurora birojā notiek minētā uzņēmuma izmeklēšana.

Vai arī bankas izmantos bitkoinus?

Neatkarīgas kriptovalūtas, piemēram, bitkoins, nav vienīgās valūtas, kas pretendē kalpot par nākotnes maksājumu līdzekli.

Arī centrālās bankas ir sapratušas, ka digitālās valūtas būs nepieciešamas konkurētspējas saglabāšanai. Zviedrijas Riksbank ir tālejoši plāni ieviest savu digitālo valūtu e-kronu kā alternatīvu skaidrai naudai.

Riksbank ir noraizējusies par to, ka skaidra nauda Zviedrijā sāk izzust un daudzi uzņēmumi pēc dažiem gadiem to vairs nepieņems kā maksāšanas līdzekli.

Šķiet, ka Riksbank e-kronas sākotnējās versijas dizains ietvers virtuālo maciņu vai karti, kurā glabāt e-kronas, nevis kontu. Tomēr e-kronas nebūs anonīmas, kā tas ir ar skaidru naudu vai kriptovalūtām.

Jūsu Mastercard karte Jūsu Android tālrunī

Maksājumi ar viedtālruni – ātri un vienkārši veikt pirkumus, nopīkstinot telefonu pie maksājumu termināļa.

Atšķirībā no bitkoina, acīmredzamu iemeslu dēļ e-kronu nebūs iespējams izmantot maksājumiem ārpus Zviedrijas robežām. Riksbank šobrīd pēta dažādus e-kronas tehniskos risinājumus. Nav skaidrs, vai e-krona tiks balstīta uz tādu pašu blokķēdes tehnoloģiju kā bitkoini un lielākā daļa citu kriptovalūtu.

Vai Facebook veido kriptovalūtu?

2019. gadā Facebook uzsāka Libra projektu, kura pamatā bija ideja piedāvāt stabilas monētas veidu, kurai būtu fiksēts valūtas kurss pret plaši izmantoto valūtu grozu, kas ietvertu ASV dolāru, eiro un jēnu.

Tās stabilā vērtība  neinteresētu cilvēkus kā ieguldīšanas veids un tiktu izmantota tikai kā maksāšanas līdzeklis. Libra savienībā kopā ar Facebook iestājās arī citi uzņēmumi, kas radīja potenciālu iegūt miljardos mērāmu lietotāju skaitu. Šis fakts lika ASV un Eiropas politiķiem nobremzēt projekta attīstības gaitu.

2021. gada sākumā šo uzņēmumu grupa plāno ieviest samazinātu valūtas versiju ar nosaukumu Diem, kas būs piesaistīta tikai dolāram. Taču mērķis ir izveidot atbilstošus Diem variantus citām valūtām un galu galā piesaistīt tos Diem grozam, kā bija sākotnēji iecerēts.

Johans Javeuss
SEB grupas galvenais stratēģis

Tikai 32% uzņēmumu ir
sieviešu dibināti.
Izmainīsim statistiku kopā!

 

 
 • Investīcijas - 17.03.2021

  Mīti un patiesība par Bitcoin: vērtības lēciens un virtuālais zelts

  Mīti un patiesība par Bitcoin: vērtības lēciens un virtuālais zelts

  Lai gan Bitcoin pastāv jau vairāk nekā 10 gadus, jautājumu par šo plaši pazīstamo kriptovalūtu un tās nākotni joprojām netrūkst. Kāpēc 2020. gadā strauji auga šīs valūtas cena? Varbūt tā ir piramīdas shēma? Vai bitkoins nākotnē aizstās zeltu? Atbildes meklē SEB grupas galvenais stratēģis Johans Javeuss.

  Lasīt vairāk

 • Investīcijas - 22.03.2021

  Mīti un patiesība par Bitcoin: kur un kā to “izrakt”

  Mīti un patiesība par Bitcoin: kur un kā to “izrakt”

  Lai gan Bitcoin pastāv jau vairāk nekā 10 gadus, jautājumu par šo plaši pazīstamo kriptovalūtu un tās nākotni joprojām netrūkst. Kurš to izgudroja? Kāpēc bitkoins tērē elektrību? Kur un kā to var “izrakt”? Atbildes meklē SEB grupas galvenais stratēģis Johans Javeuss.

  Lasīt vairāk

 • Investīcijas - 31.03.2021

  Mīti un patiesība par Bitcoin: iepirkšanās un parasto valūtu iznīcība

  Mīti un patiesība par Bitcoin: iepirkšanās un parasto valūtu iznīcība

  Lai gan Bitcoin pastāv jau vairāk nekā 10 gadus, jautājumu par šo plaši pazīstamo kriptovalūtu un tās nākotni joprojām netrūkst. Vai ar to var iepirkties? Vai bitkoinus izmanto noziedznieki? Kā bitkoins ietekmēs tradicionālās valūtas? Atbildes meklē SEB grupas galvenais stratēģis Johans Javeuss.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.