Switch to mobile version. Augšup

Finanšu plānošana - 26.08.2020
sabiedriskais transports | finanšu plānošana

Taksometrs, koplietošanas auto vai autobuss – kurš ir pilsētas karalis

Taksometrs, koplietošanas auto vai autobuss – kurš ir pilsētas karalis Foto: Ant Rozetsky, Unsplash

Šobrīd bez privātā auto pārvietoties pa Rīgu ir daudz iespēju, taču kā izvēlēties izdevīgāko un ērtāko variantu? Apskatām trīs dažādas situācijas un tām piemērotākos risinājumus.

Aplūkosim trīs izvēles variantus: sabiedrisko transportu, taksometra pakalpojumu sniedzēju “Bolt” un koplietošanas automašīnu uzņēmumu “Carguru”, kurš piedāvā īrēt auto tikai nepieciešamajam braucienam un galapunktā spēkratu atstāt, lai izīrētu to nākamajam lietotājam.

Uzdevums: Nakts vidū nokļūt mājās kādā mikrorajonā (aptuveni 10 km)

Pēc pusnakts sabiedriskais transports nekursē. Lielākoties tas ir pieejams tikai līdz plkst. 23.00. Izņēmums ir piektdienas un sestdienas, kad sabiedriskā transporta mikroautobusi kursē arī naktī. Taču jārēķinās ar stundas intervāliem starp reisiem. Cena, pērkot biļeti transportlīdzeklī, ir 2 eiro.

Ērtāks, taču dārgāks variants nekā sabiedriskais transports ir taksometrs, kuru var izsaukt jebkurā diennakts laikā. Ņemot vērā nepieciešamību, mainās arī cena – “Bolt” piedāvā vairākas automašīnu izvēles iespējas: ekonomisko taksometru, komforta auto, transportlīdzekli ar bērnu sēdeklīti, kā arī ar lielāka izmēra spēkratu, kas paredzēts vairāk nekā 4 pasažieriem.

Brauciena cena svārstās no 10 līdz 14 eiro. Rēķins ir atkarīgs no izvēlētā transportlīdzekļa veida, kā arī no pieprasījuma. Piemēram, sestdienu un svētdienu vakaros vai naktīs ir lielāks pieprasījums, tāpēc ekonomiskais taksometrs var nebūt pieejams un jārēķinās ar lielākām brauciena izmaksām.

Sakrājiet saviem sapņiem automātiski

SEB mobilajā lietotnē tagad arī uzkrājumu kalkulators un regulārie maksājumi Jūsu krājkonta automātiskai papildināšanai.

Arī koplietošanas auto ir pieejams visu diennakti. Cena ir atkarīga no izvēlētā pašriska tarifa, taču kopumā maksa ir no 0,24 līdz 0,37 eiro par  brauciena minūti. Pieņemot, ka brauciens līdz mājām ilgst aptuveni 20 minūtes un mūsu izvēlētais tarifs ir 0,33 eiro par minūti, cena par brauciena laiku būtu aptuveni 6,60 eiro plus  0,15 eiro par katru nobraukto kilometru, t.i., ja 20 minūtēs nakts satiksmē nobraucam aptuveni 10 kilometrus, jāatvadās vēl no 1,50 eiro.

Tātad šajā situācijā brauciens kopumā maksātu 8,1 eiro, kas ir nedaudz mazāk nekā izvēloties taksometru. Jāņem vērā, ka īrēto automašīnu ir iespējams novietot tikai lietotnē norādītajās “zaļajās zonās”, pretējā gadījumā var saņemt sodu.

Uzdevums: Rīta stundā no mikrorajona nokļūt darbā vai skolā pilsētas centrā

Sabiedriskais transports no rītiem kursē regulāri. Pilna cena, pērkot biļeti kioskā vai degvielas uzpildes stacijā, ir 1,15 eiro, iegādājoties to transportlīdzeklī, jāmaksā 2 eiro. Skolēni un studenti var saņemt braukšanas maksas atlaidi. Jāņem vērā, ka no rīta pilsētā ir sastrēgumi, tāpēc jārēķinās ar ilgāku ceļā pavadīto laiku nekā dienas vidū vai vēlā vakarā. Brauciens, kas citkārt ilgst tikai 20 minūtes, var izvērsties pat par piedzīvojumu 40 minūšu garumā.

Jāņem vērā, ka katra situācija ir citāda. Piemēram, ja sauc taksometru vai izīrē automašīnu kopā ar vēl kādu braucēju, pastāv iespēja izmaksas sadalīt. Līdz ar to mainās arī pakalpojuma cena katram braucējam.

No rīta, izvēloties braukt ar taksometru, jārēķinās, ka cenas lielā pieprasījuma dēļ būs paaugstinātas. Ja dienas vidū šāds brauciens taksometrā parasti vidēji izmaksā aptuveni 6 eiro, tad no rīta, visticamāk, nāksies šķirties no 10 eiro.

Sastrēgumstundās izvēlēties īres mašīnu ir neizdevīgi, jo jāmaksā par minūtēm. Ja rēķinām pēc iepriekš minētā piemēra – 0,33 eiro par minūti, tad 30 minūšu ilgs 10 kilometru brauciens (0,15 eiro par kilometru) izmaksās 11,4 eiro. Tas ir neizdevīgākais šā uzdevuma risinājums, turklāt jārēķinās arī ar to, ka būs  jāatrod stāvvieta automašīnas novietošanai.

Uzdevums: Dienas vidū aizbraukt no Juglas līdz Imantai un atpakaļ

Sabiedriskā transporta biļetes cena ir nemainīga:  1,15 eiro, iegādājoties to veikalos, 2 eiro – transportlīdzeklī, ir spēkā arī braukšanas maksas atlaide. Brauciens pa pilsētu vienā virzienā aizņem aptuveni stundu un 20 minūtes. Tātad kopumā jāšķiras no 2,3 līdz 4 eiro un gandrīz 3 stundām laika.

Dienas vidū izvēlēties taksometru ceļā pavadītā laika ziņā ir izdevīgi, jo tā gaidīšana parasti nepārsniedz 5 minūtes, arī pats brauciens ir daudz raitāks – aptuveni no 35 līdz 45 minūtēm. Taču maksa par tik garu distanci būs no vismaz 13 eiro ekonomiskajā taksometrā līdz pat 20 eiro komforta klases spēkratā. Ņemot vērā, ka jābrauc abos virzienos, kopējais ceļā patērētais laiks būs salīdzinoši īss, taču izmaksās aptuveni 30 eiro.

Izmantojot koplietošanas auto, 19 kilometru ceļā no Juglas līdz Imantai būs jāmaksā par katru nobraukto kilometru. Jāpieskaita arī maksa par katru no 40 automašīnā pavadītajām minūtēm. Brauciens vienā virzienā izmaksās aptuveni 16 eiro, taču, ja būs nepieciešamība doties arī atpakaļ, nāksies šķirties jau no 32 eiro.

Vivija Cepurniece

Laiks jaunai realitātei – kļūstiet par klientu lietotnē

Atveriet kontu 15 minūšu laikā un iegūstiet iespēju bez maksas izmēģināt Aktīvā komplektu, kurā iekļauta maksājumu karte un citi ikdienā nepieciešamie bankas pakalpojumi.

 • Finanšu plānošana - 06.08.2020

  Jauns, bet atbildīgs – 5 veidi kā piepelnīties paralēli studijām

  Jauns, bet atbildīgs – 5 veidi kā piepelnīties paralēli studijām

  Ir grūti salīdzināt to, kādi ir izdevumu apjomi, dzīvojot vecāku ligzdā un kādi izrādās atbildot par finansēm pašam, dzīvojot atsevišķi. Izdevumu Gaiziņkalns – kleitas, kino, kafejnīcas, ballītes kļūst par Everestu – elektrība, internets, mājokļa īre, ūdens, pārtika, bet izklaides paliek par vien nelielu daļu no tā.

  Lasīt vairāk

 • Uzkrājumi - 07.01.2020

  Kā izvēlēties īsto krāšanas veidu

  Kā izvēlēties īsto krāšanas veidu

  Pēdējo gados sabiedrībā ir vērojama tendence aizvien biežāk veidot naudas uzkrājumus. Īpaši svarīgi tas ir cilvēkiem, kuriem pagaidām nav nekāda drošības spilvena neparedzētiem dzīves gadījumiem.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.