Switch to mobile version. Augšup

Finanšu plānošana - 12.08.2020
finanšu pratība

Pieaug uzkrājumi, bet neplāno budžetu – Latvijas finanšu pratības tendences

Pieaug uzkrājumi, bet neplāno budžetu – Latvijas finanšu pratības tendences Foto: Micheile Henderson, Unsplash

Latvijas mājsaimniecību uzkrājumu un noguldījumu kopējais apmērs pērn turpināja pieaugt, taču samazinājies to veicēju skaits. Vienlaikus arvien mazāk mājsaimniecību plāno savu budžetu, atklāj Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) Finanšu pratības stratēģijas rezultāti par 2019. gadu.

Latvijas mājsaimniecību noguldījumu apmērs pieaug jau vairākus gadus pēc kārtas, 2019. gadā sasniedzot kopumā 12,8 miljardus eiro. FKTK pētījumā noskaidrots, ka uzkrājumus regulāri veido 27% Latvijas mājsaimniecību.

Kopējo uzkrājumu apmēru pozitīvi ietekmē pensiju sistēmas 2. līmeņa iemaksas un pensiju plānu labie darbības rezultāti 2019. gadā. Arī pensiju sistēmas 3. līmenī iesaistīto personu skaits pieaudzis par gandrīz 21 tūkstoti, un iemaksu apmērs pērn palielinājies par teju 7 miljoniem eiro.

Palielinoties ienākumiem, nedaudz mazinājies to mājsaimniecību īpatsvars, kas pastāvīgi plāno savu budžetu – pērn tēriņus un ienākumus regulāri plānoja 52% aptaujāto mājsaimniecību.

Finanšu pratības stratēģijas rezultāti liecina, ka samazinājies problemātisko kredītu skaits un apmērs, proti, kredītmaksājumus ilgāk par 90 dienām kavē arvien mazāk mājsaimniecību. Kavēto kredītu apmērs no 2,7% 2018. gadā samazinājies līdz 2,2% pērn. Uzlabojusies arī mājsaimniecību kredītu un noguldījumu attiecība – no 71/100 2018. gadā līdz 67/100 2019. gadā.

Jāņem vērā, ka pētījuma secinājumi izdarīti par laika posmu līdz 2020. gada sākumam, tāpēc šeit nav iekļauta Covid-19 radītās krīzes ietekme uz finanšu pratību un tās rādītājiem.

FKTK priekšsēdētāja Santa Purgaile analizē rezultātus un uzsver: ”Aplūkojot 2019. gada datus, redzams, ka mērķu sasniegšanas indikatori rāda vēlamo virzību, tomēr jāturpina veicināt iedzīvotāju uzkrājumu un drošības spilvena veidošana, lai palielinātu mājsaimniecību izturību krīzēs. Covid-19 negaidītā atnākšana spilgti parāda finanšu pratības nozīmi. Šobrīd īpaši svarīgi pieņemt pārdomātus lēmumus par savām finansēm, salīdzināt pakalpojumus, neiekrist krāpnieku slazdos un meklēt profesionāļu palīdzību, ja nepieciešams.”

Laiks jaunai realitātei – kļūstiet par klientu lietotnē

Atveriet kontu 15 minūšu laikā un iegūstiet iespēju bez maksas izmēģināt Aktīvā komplektu, kurā iekļauta maksājumu karte un citi ikdienā nepieciešamie bankas pakalpojumi.

Finanšu pratības stratēģijas pētījumu FKTK kopā ar sadarbības partneriem veic kopš 2014. gada, ar mērķi veicināt finanšu plānošanas un uzkrājumu veidošanas tradīciju, finanšu pakalpojumu vides integritāti un sabiedrības finansiālo ilgtspēju un attīstību.

Vairāk par 2019. gada rezultātiem varat uzzināt infografikā un Finansupratiba.lv, kur pieejami dati par stratēģijas indikatoru izpildi.

Komplektā izdevīgāk

Karte, konts un pārskaitījumi – komplektā viss nepieciešamais ikdienas finansēm par vienu, zemāku maksu.

 
 • Uzkrājumi - 27.07.2020

  Kā vislabāk sakrāt naudu bērna nākotnei

  Kā vislabāk sakrāt naudu bērna nākotnei

  SEB banka piedāvā plašas iespējas, kā sakrāt naudu bērna nākotnei – sākot no Digitālās krājkases, kas ļaus veidot uzkrājumu, kamēr iepērkaties ar karti, līdz pat ieguldījumiem fondos un uzkrājošajai dzīvības apdrošināšanai. Kā izvēlēties piemērotāko risinājumu? Atbild SEB bankas uzkrājumu un investīciju produktu vadītāja Agnese Kronberga.

  Lasīt vairāk

 • Finanšu plānošana - 04.06.2020

  Klienta komplekts – nepārmaksājiet par bankas ikdienas pakalpojumiem

  Klienta komplekts – nepārmaksājiet par bankas ikdienas pakalpojumiem

  Lai gan varētu šķist, ka, izmantojot bankas pakalpojumus, vienkārši jāsamierinās ar dažādām komisijas maksām, SEB bankas klientiem ir plašas iespējas pārvaldīt savas ikmēneša izmaksas par ikdienas bankas pakalpojumiem.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.