Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 01.03.2021
koronavīruss | attīstības prognozes | darbavieta

Vīruss dancina Latvijas darba tirgu

Vīruss dancina Latvijas darba tirgu

Lai arī bezdarba rādītāji aug necerēti lēnā tempā un darba devēji cenšas neatlaist darbiniekus, darba tirgum šobrīd jāsaskaras ar daudziem izaicinājumiem un neskaidrībām, kas ļauj izvirzīt vairākus attīstības scenārijus.

Pandēmijas otrais vilnis gada nogalē ekonomiku un darba tirgu skāra mazākā mērā, nekā tika gaidīts. Bezdarbs 4. ceturksnī, salīdzinot ar 3. ceturksni, samazinājās par 0,5 procentpunktiem līdz 7,9%.

Tomēr ne viss ir tik rožaini. Par to, ka darba tirgus ir kļuvis stīvāks, liecina nodarbinātības sarukums.

Pērn 4. ceturksnī nodarbināto skaits samazinājās par 7,3 tūkstošiem. Acīmredzot situācija darba tirgū ir piespiedusi daudzus uz kādu laiku no tā izstāties un pavērot no malas, sagaidot labākus laikus.

Valsts atbalsta nozīme

Arī pērn kopumā situācija darba tirgū ir noturējusies pietiekami labi, jo, lai arī bezdarbs pieauga par 1,8 procentpunktiem līdz 8,1%, kāpums ir bijis mazāks par prognozēto.

Savu lomu nospēlēja valsts atbalsts, īpaši paplašinātais instrumentu klāsts 2. viļņa laikā. Tas uzņēmējiem deva iespēju elastīgāk reaģēt uz situāciju un nosargāt darba vietas.

Tāpat joprojām visai dominējoša ir cerība, ka izaicinājumi ir pārejoši. Tādēļ, ja pastāv iespēja, darba devēji ar darbinieku atlaišanu nesteidzas.

Kad darba tirgus atdzīvosies

Pieejamie rādītāji par 2021. gada sākumu norāda, ka ekonomiskā aktivitāte salīdzinājumā ar gada nogali ir pasliktinājusies, kas nozīmē, ka bezdarbs pirmajā ceturksnī atkal pieaugs.

Pozitīvākas tendences būs vērojamas otrajā ceturksnī, īpaši, ja gaidāmā ierobežojumu atcelšana neatnesīs jaunu infekcijas uzliesmojumu. Ja no tā izvairīsimies, darba tirgus trešajā ceturksnī atdzīvosies vēl pārliecinošāk.

Savukārt tas, kā veiksies šā gada nogalē, izrietēs no vakcinācijas tempa un spējas nokontrolēt vīrusa riskus.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Jums nekur nav jādodas – pārvaldiet finanses internetā

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.