Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 16.06.2021
attīstības prognozes | koronavīruss | rūpniecība

Rūpniecības nozarēm iespaidīgs veikums uz pērnā gada fona

Rūpniecības nozarēm iespaidīgs veikums uz pērnā gada fona Foto: Christopher Burns, Unsplash

Vairums Latvijas apstrādes rūpniecības nozaru demonstrējušas iespaidīgu produkcijas apjoma pieaugumu. Lai gan šāds lēciens uz vājā pērna gada fona ir likumsakarīgs, iespējams, aktivitātes kāpums vēl nav galā.

Aprīlī Latvijas rūpniecība pieauga par 20,5%, apstrādes rūpniecība par 20,3%.

Rezultāts ir likumsakarīgs

Uz vājā pērnā gada fona uzrādītais pieaugums ir likumsakarīgs. Līdzīgs temps būs vērojams arī tuvākajos mēnešos.

Kopumā no 22 apstrādes rūpniecības nozarēm 18 nozares uzrādīja iespaidīgu produkcijas apjoma pieaugumu.

Ražošanas apjoma kritums saglabājās iekārtu un ierīču remontā (–12,5%), elektrisko iekārtu (–4,5%) un citu transportlīdzekļu ražošanā. Četros mēnešos apstrādes rūpniecības pieaugums sasniedzis 7,5%.

Nekas vēl nav beidzies

Skatoties uz priekšu, var teikt, ka tas vēl nav viss – arī tuvākajā laikā būs vērojams krass aktivitātes kāpums.

Globālais apstrādes rūpniecības indekss maijā norāda, ka nozare turpināja uzsākto izaugsmes ceļu jau 11 mēnešus no vietas. PMI indekss maijā pieauga no 55,9 līdz 56,0, sasniedzot augstāko līmeni vairāk nekā 11 gadu laikā.

Tas, ka Latvija šūpojas līdzi globālajām plūsmām, apliecina arī noskaņojuma izmaiņas šeit. Ja noskaņojums Latvijas apstrādes rūpniecībā aprīlī strauji izlēca no mīnusiem sasniedza 2018. gada janvāra līmeni, tad maijā tas pakāpās līdz 3,4 punktiem.

Nozare tik pozitīva nav bijusi kopš 2007. gada, kaut līmenis joprojām vēl atpaliek no tā pozitīvisma, kas valdīja laika posmā no 2003. – 2007. gadam.

Ekonomikas atvēršanās sniegs tālākus izaugsmes impulsus, kamēr piedāvājums nostabilizēsies atbilstoši pieprasījumam. Grūti noteikt, cik ātri tas notiks, bet tuvāko divu gadu laikā nosacījumi varētu saglabāties ļoti labvēlīgi.

Izaicinājumi ir apzināti

Šajā laika posmā lielākie izaicinājumi ir skaidri iezīmējušies – loģistikas sarežģījumi un komponenšu iztrūkums, kā arī izejvielu cenu kāpums. Joprojām saglabāsies arī epidemioloģisko noteikumu ietekme.

Tie, kas atradīs veidus, kā šos šķēršļus pārvarēt, nodrošinās arī straujāku izaugsmi. Savs devums būs arī autonomās stratēģijas iedzīvināšanai, kas daudzām valstīm liek un liks pārskatīt un dažādot piegādes ķēdes.

Tas pavērs jaunas nišas izaugsmei arī Latvijai, kaut aptaujas un tendences pasaulē neliecina par būtisku atkāpšanos no līdz šim piekoptās prakses. Tādēļ lielu lomu saglabās valsts aktīva iesaistīšanās investīciju projektu piesaistē, kā arī efektīva atbalsta sniegšanā, lai mūsu ražotāji spētu izmantot jebkuru iespēju.

Kamēr jaudās ir brīvas vietas un tiks atgūts iekavētais, izaugsme būs strauja. Bremzēšanās sāksies līdz ko tiks izsmelta jauda un pacelsies jautājums par investīcijām. Jautājums ir, cik spēcīga būs saglabājusies pēdējos gados valdošā piesardzība, kā arī, cik gatavi uzņemties riskus būs uzņēmēji.

Apstrādes rūpniecības izaugsmes prognoze šim gadam ir 7%.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Maksājumi ar Android viedtālruni

Ātri un vienkārši veikt pirkumus, nopīkstinot telefonu pie maksājumu termināļa.

 

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.