Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 10.05.2021
attīstības prognozes | IKP | ekonomika | koronavīruss

Pēc piņķerīga gada sākuma ekonomika ir gatava izrāvienam

Pēc piņķerīga gada sākuma ekonomika ir gatava izrāvienam Foto: Vlad Gurea, Unsplash

Gada pirmais ceturksnis Latvijas ekonomikai noslēdzies “sarkanajā” teritorijā, taču nākamais solās būt labāks. Pēc mākslīgo bremžu atlaišanas ekonomika ieskriesies, bet nedrīkst aizmirst par to, ka uz notiekošo noskatās arī vīruss.

Šā gada 1. ceturksnī Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) samazinājies par 2,2 %, ko ietekmējis kritums ražojošās nozarēs par 1,3% un pakalpojumu nozarēs par 4%.

Izaicinoši gaidīšanas svētki

Gada sākums ir izrādījies nevēlami piņķerīgs un izteikti pārsteigumi ir izpalikuši. Tomēr ir pozitīvi aspekti. Lejupslīdes mērogs ir krietni mazāks par to, kas notika pērnā gada otrajā ceturksnī, kad tika ieviesti strikti ierobežojumi. Darba tirgus ar valsts atbalstu ir noturējies relatīvi stabili, bet preču eksports spējis audzēt apjomus.

Sagaidāms, ka vairumā Eiropas valstu pirmā ceturkšņa dati joprojām būs “sarkani”. Taču otrais ceturksnis solās jau būt labāks, bet joprojām nepārliecinošs augstās saslimstības dēļ.

Tādēļ joprojām atrodamies situācijā, kad ekonomika tiek apzināti bremzēta un tiklīdz bremzes tiks atlaistas, tā rausies uz priekšu. Taču pagaidām cīņa ar vīrusu ne Latvijā, ne Eiropā nevirzās tā kā gribētos, kā dēļ tuvākās nedēļas varētu būt izaicinoši gaidīšanas svētki.

Ceram arī uz finanšu poti

Noskaņojuma indeksi liecina, ka eksports un apstrādes rūpniecība būs tie, kur izaugsme būs pārliecinošāka. Eiropa iegūs no atgūšanas, kas šobrīd vērojama ASV un Āzijā, jo īpaši Ķīnā.

Savukārt, cerot uz saslimstības krišanos, likmes uz pārliecinošāku izaugsmi tiek liktas uz gada otro pusi. Kur ar vakcināciju veicies raitāk, piemēram, Lielbritānijā un ASV, pakalpojumu atbrīvošanās dzen rādītājus uz augšu, ļaujot arī uzlabot izaugsmes prognozes.

Gada otrajā pusē Eiropas valstu ekonomikas, arī Latvija, sāks saņemt papildus finanšu injekcijas, kas turpinās stabilizēt izaugsmi. Tomēr Covid-19 riski joprojām būs klātesoši un zināma sabremzēšanās uz gada beigām ir iespējama.

Tomēr to primāri noteiks katras valsts spēja panākt skeptiskākās sabiedrības daļas vakcinēšanu, kas var izradīties kritisks aspekts gada beigās. Taču, neskatoties uz pašreizējo situāciju, turpmākajos mēnešos ir iespējams ātri nodzēst izveidotos kritumu un atgriezties pie izaugsmes.

Vai ar to pietiks, lai nodzēstu pērnā gada zaudējumus, redzēsim rudens beigās. Pagaidām prognoze ir, ka IKP šogad palielināsies par 3,7%, bet nākamgad izaugsme pacelsies līdz aptuveni 5%.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Maksājumi ar Android viedtālruni

Ātri un vienkārši veikt pirkumus, nopīkstinot telefonu pie maksājumu termināļa.

 

 

 • Ekonomiskā vide - 19.04.2021

  Kā lāpīsim caurumu Latvijas budžetā?

  Kā lāpīsim caurumu Latvijas budžetā?

  Turpinot augt valsts parādam un iztrūkumam, arvien aktuālāks kļūst jautājums par to, kādus darbarīkus izmantosim šo caurumu lāpīšanai. Lai gan sagaidāma ekonomikas atveseļošanās, ar to vien var izrādīties par maz.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 08.06.2021

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis savā video blogā apkopo svarīgāko par notikumiem Latvijas un pasaules ekonomikā. Šī sadaļa ar aktuālākajiem apskatiem tiek papildināta katru nedēļu.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.