Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 02.11.2020
attīstības prognozes | rūpniecība | koronavīruss

Pēc atvaļinājumu sezonas piesardzīgs optimisms par rūpniecības nākotni

Pēc atvaļinājumu sezonas piesardzīgs optimisms par rūpniecības nākotni Foto: Rob Lambert, Unsplash

Augustā apstrādes rūpniecības rādītājs Latvijā saruka, kas skaidrojams ar rūpnīcu darbinieku ikgadējo atvaļinājumu sezonu. Lai gan septembris varētu nest pozitīvākas vēstis, ilgākā laika posmā jārēķinās ar koronavīursa radītiem sarežģījumiem.

Augustā Latvijas apstrādes rūpniecība saruka par 1,5%. Izlaides apjoms samazinājās elektroenerģijas un gāzes apgādē par 11,7%, bet ieguves rūpniecībā bija kāpums par 1,8%.

Augustā apstrādes rūpniecību ietekmēja uzņēmumu sadarbības partneru un darbinieku atvaļinājumi (jūlijā un augustā), kad tika apstādināts ražošanas process rūpnīcās un tā atsākšana noritēja lēnāk nekā pirms gada.

Taču septembrī kopējais veikums varētu atkal kļūt pozitīvs. Uz to norāda noskaņojuma uzlabošanās septembrī līdz -3.2 un augustā aizturētās izlaides izpilde, kas sniegs papildu impulsu.

Nozares, kurās izaugsmei labvēlīgāki apstākļi saglabāsies, ir ķīmijas, elektrisko iekārtu, poligrāfijas un papīra un tā izstrādājumu ražošana. Patīkami redzēt arī kokrūpniecības atgūšanos, kam ir liels svars uz kopējiem rādītājiem. Savukārt apjomu samazinājums saglabāsies ar autobūvi saistītajās nozarēs.

Turpmākās perspektīvas ir piezemēti pozitīvas

Septembra globālo apstrādes rūpniecības PMI indeksu virzieni turpina norādīt uz atgūšanās turpināšanos, lai arī lēnāk nekā ceturkšņa sākumā. Indekss pieauga līdz 52,3, kas ir augstākais līmenis divu gadu laikā.

Tomēr izlaides apakšindekss, liecina, ka atveseļošanās temps ir piebremzējies. Parādās arī izteiktas atšķirības dažādu valstu vidū. Eirozonas apstrādes rūpniecības PMI septembrī bija spēcīgāks, nekā gaidīts, galvenokārt pateicoties ievērojamiem uzlabojumiem Vācijā.

Arī Centrāleiropas apstrādes rūpniecības PMI indeksi liecina, ka aktivitātes atjaunošanās 3. ceturkšņa beigās sākusi buksēt. Atveseļošanās procesus apdraud vīrusa izplatības palielināšanās un pieaugošā nenoteiktība.

Tā kā arvien vairāk valstu sāk pastiprināt ierobežojumus, lai apkarotu vīrusu, rūpnieciskā atveseļošanās, visticamāk, saskarsies ar jauniem sarežģījumiem. Taču pasākumi pamatā tiek vērsti uz pakalpojumiem un to ietekmei uz apstrādes rūpniecību nevajadzētu būt kritiskai.

Spēcīgā mazumtirdzniecības izaugsme un vērienīgie stimuli rada apstākļus apstrādes rūpniecības tālākai izaugsmei.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Jums nekur nav jādodas – pārvaldiet finanses internetā

 

 • Ekonomiskā vide - 28.10.2020

  Lai glābtu ekonomiku, nāksies atkal mobilizēties

  Lai glābtu ekonomiku, nāksies atkal mobilizēties

  Koronavīrusa izplatības temps pasaulē uzņem apgriezienus, Eiropai kļūstot par jauno epicentru. Lai gan paredzams, ka ierobežojumi vairs nebūs tik stingri kā pavasarī, jārēķinās gan ar iedzīvotāju uzvedības maiņu, gan uzņēmumu lielāku piesardzību.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 11.05.2021

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis savā video blogā apkopo svarīgāko par notikumiem Latvijas un pasaules ekonomikā. Šī sadaļa ar aktuālākajiem apskatiem tiek papildināta katru nedēļu.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.