Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 06.04.2021
attīstības prognozes | koronavīruss | mazumtirdzniecība

Nospiestās bremzes neļauj ieskrieties tirdzniecībai

Nospiestās bremzes neļauj ieskrieties tirdzniecībai Foto: Thom Bradley, Unsplash

Lai gan februāra tirdzniecības apjomi joprojām rāda negatīvu ainu, turpmākais gads varētu izvērsties krietni pozitīvāks – pat par spīti bezdarba pieaugumam iedzīvotāji ir izveidojuši būtiskus uzkrājumus, kas nonāks patēriņā.

Februārī mazumtirdzniecības apgrozījums samazinājās par 8,5%.

Pārtikas preču mazumtirdzniecība pieauga par 1,7%. Nepārtikas preču apjoms, neieskaitot autodegvielu, kritās par 21,5%, bet autodegvielas palielinājās par 5,2%.

Būtiskākais apgrozījuma kāpums bija mazumtirdzniecībā pa pastu vai interneta veikalos (+20,5%) un elektroierīču mazumtirdzniecībā (+20,0%).

Ievērojams apgrozījuma kritums bija apģērbu un apavu (–63,9%), kultūras preču un atpūtas preču mazumtirdzniecībā (–37,0%), kā arī nespecializētajos veikalos (–35,7%).

Atlabšana ieilgs

Par februāra vājo veikumu jau signalizēja maksājumu karšu kritums, kas SEB bankas gadījumā norādīja uz līdzvērtīgu kritumu pērnā gada aprīlī pieredzētajam (–9%). Tas apstiprinājās.

Tomēr, ja pērn maijā kritums jau tika praktiski neitralizēts, tad šogad atkopšanās nedaudz ieilgs. Pamatā situāciju turpina nospiest ieviestie ierobežojumi, kas aprīlī tiks nedaudz mīkstināti.

Ņemot vērā nestabilo epidemioloģisko situāciju, būtiskāki atvieglojumi varētu sekot aprīļa beigās vai maijā, kad nozare strauji ieleks plusos, jo bremzes, kas notur sektoru, tiks atlaistas.

Šaujampulveris ir sagatavots

Lai arī bezdarbs ir pieaudzis, tomēr aizturētais patēriņš un noguldījumu šaujampulveris darīs savu.

Gada laikā mājsaimniecību noguldījumu apjoms ir pieaudzis par 1.11 miljardiem eiro, no kuriem liela daļa, ekonomikai atveroties, nonāks tur, kur tam tiem pienāktos – patēriņā.

Ātro atgūšanās potenciālu apstiprina pērnā gada pieredze. Šobrīd, neskatoties uz sarežģījumiem, ir laiks pievērsties e-kanālu un pakalpojumu nostiprināšanai, jo e-komercijas attīstība tuvāko gadu laikā vismaz trīskārt apsteigs tradicionālo.

Tādēļ, lai arī gada sākums būs nozarei nelabvēlīgs, turpmākajos mēnešos tā atgūs nokavēto un gads noslēgsies ar pieaugumu. Pieauguma iespējas turpinās diktēt Covid-19. Jo labāk izdosies kontrolēt vīrusu, jo labāks veikum būs tirdzniecībai un ekonomikai kopumā.

Pozitīvā scenārijā izaugsme var būt ap 5%. Turpretim, ja nepieciešams uzturēt ierobežojumus ilgāk, pieaugums var būt krietni pieticīgāks: +1,5%.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Investējiet kaut ar 1 EUR!

Iegādājieties dažādus ieguldījumu fondus vai akcijas un ērti sekojiet līdzi portfelim SEB lietotnē.

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.