Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 28.06.2018
inflācija | eksports

Naftas straujais kāpums varētu būt aiz muguras. Kas notiks ar degvielu?

Naftas straujais kāpums varētu būt aiz muguras. Kas notiks ar degvielu?

Pēc Krievijas un Saūda Arābijas paziņojuma, ka abas valstis ir palielinājušas ražošanu un piegādās tirgū iztrūkstošo apjomu, naftas cena noslīdēja līdz 73-74 ASV dolāriem par barelu.

Naftas cena ir nonākusi OPEC vēlamajā 70-80 dolāru koridorā, tāpēc var pieņemt, ka tā tur arī kādu laiku atradīsies.

Kaut precīzi prognozēt nav iespējams, naftas prognozes liecina, ka degviela ilgākā laika posmā kļūs dārgāka.

OPEC un tās sabiedrotie pērn samazināja ražošanu un turpina to īstenot līdz pa šai dienai. Rezultātā globālie krājumi ir sarukuši līdz "normālam līmenim" un naftas cena pieauga līdz apmēram 70-80 dolāriem. Tas nozīmē, ka ir noslēdzies krājumu samazināšanās, kā arī nepārtrauktais naftas cenu pieauguma posms. Vismaz tik ilgi, cik OPEC+ nebūs iztērējusi savu brīvo jaudu. Tajā pašā laikā naftas tirgus apstākļi jūlijā tomēr izskatās diezgan saspringti.

Krievija, Saūda Arābija un vēl daži OPEC+ dalībnieki, visticamāk, palielinās ražošanu par aptuveni 0.7 līdz 1.0 miljoniem barelu. Tomēr Saūda Arābijas palielinājumu lielā mērā “noēdīs” vietējais patēriņš – “apkures sezona” jeb kondicionēšanas patēriņš vasarā. Tajā pašā laikā sarucis piedāvājums no Kanādas, Lībijas, bet Venecuēlas ieguve turpina stabili rukt. Arī situācija ASV ir saspringta – krājumi samazinās jau piekto nedēļu pēc kārtas, bet pārstrāde darbojas ar pilnu jaudu.

Līdz ar to, vasaras periodā varam sagaidīt arī cenas pakāpšanos, kaut viss būs atkarīgs no globālā fona. Respektīvi, no tā, kā ritēs globālās ekonomikas izaugsme, ģeopolitiskie strīdi un noskaņojuma izmaiņas.

Tas koriģēs arī tendences finanšu tirgos un spekulāciju iespējas. Kaut arī spekulatīvais burbulis ir mazliet noplacis, tas joprojām ir pietiekami nozīmīgs cenu ietekmējošs faktors. Naftas cena ir nonākusi OPEC vēlamajā 70-80 dolāru koridorā, kā dēļ var pieņemt, ka tā tur arī kādu laiku atradīsies.

Pašreizējā naftas cenas prognoze šogad ir 75, nākamgad – 85 dolāri.

Ja vērtē degvielas cenas, tad to izmaiņas noteiks arī EUR/USD svārstības, pārstrādātāju un tirgotāju cenu politika (kā dēļ cenu atšķirības ir pietiekami lielas jau šobrīd) un citi faktori.

Tādejādi var secināt, ka cenu straujais kāpums ir aiz muguras un turpmākās iespējamās izmaiņas būs lēnākas. Kaut precīzi prognozēt ir neiespējami, naftas prognozes liecina, ka degviela ilgākā laika periodā kļūs dārgāka. Tās virzību noteiks iepriekšminētie faktori un noteiktu apstākļu ietekmē joprojām pastāv iespēja, kad naftas cena būtiski sarūk. Taču pagaidām šādam scenārijam pietrūkst nosacījumu.

Dainis Gašpuitis,
SEB bankas ekonomists


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.