Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 04.12.2020
attīstības prognozes | koronavīruss | iepirkšanās

Mazumtirdzniecības dati: ceļojumam krāto naudu atstāsim lielveikalos?

Mazumtirdzniecības dati: ceļojumam krāto naudu atstāsim lielveikalos? Foto: Denisse Leon, Unsplash

Mazumtirdzniecības nozare ir viena no retajām, kas vīrusam stājusies pretī ar spēcīgas izaugsmes rādītājiem. Vai jaunie ierobežojumi šo tendenci apslāpēs? Un vai patiešām visu ceļojumiem un izklaidei krāto naudu atstāsim lielveikalos?

Oktobrī mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 6,4%.

Pārtikas preču mazumtirdzniecība pieauga par 7,2%. Nepārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms, neieskaitot autodegvielu, palielinājās par 2,2%. Autodegvielas apjomi pieauga par 16,4%.

Vai izaugsme apslāps?

Šobrīd mazumtirdzniecība ir viena no retajām nozarēm, kur par spīti pandēmijai izaugsme sit augstu vilni. Nozare lielāko izbīli piedzīvoja vien aprīlī, kad apjomi gada izteiksmē saruka par 8,9%. Taču turpmākajos mēnešos izaugsme ātri atguvās.

Turpmāk mazumtirdzniecības izaugsmi slāpēs ierobežojumi, lai mazinātu vīrusa izplatību. To uzrāda arī mobilitātes kritums izklaides un atpūtas vietās.

Tomēr, visticamāk, ka tas neliks nozarei nonākt lejupslīdē, jo ierobežojumi mazumtirdzniecību pilnībā neaizvērs un tirdzniecības kanāli paliks pieejami.

Protams, izšķirīgs moments tomēr būs vīrusa izplatība, jo risks, ka tiek pieņemti drastiski pasākumi, arī ir liels.

Iztērēsim ceļojumam paredzēto naudu

Lai arī nenoteiktības ietekmē līdzekļi krāsies banku depozītos, daļa ceļojumos, atpūtā un izklaidēs, kā arī ēdināšanā neiztērētie līdzekļi nonāks mazumtirdzniecībā.

Tuvojoties gada izskaņai un svētkiem, ar papildu joni aktivizēsies interneta tirdzniecība. Tās ietekme uz kopējiem apjomiem joprojām ir relatīvi neliela un, piemēram, savā attīstībā no Apvienotā Karalistes atpaliek par aptuveni 8 gadiem.

Tādēļ izaugsme šajā kanālā būs ļoti strauja un reizē neizbēgama, kas liek attiecīgi uzņēmējiem novērtēt un maksimizēt iespējas.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Komplektā izdevīgāk

Karte, konts un pārskaitījumi – komplektā viss nepieciešamais ikdienas finansēm par vienu, zemāku maksu.

 
 • Ekonomiskā vide - 23.11.2020

  Kā Covid-19 otrais vilnis ietekmēs darba tirgu

  Kā Covid-19 otrais vilnis ietekmēs darba tirgu

  Covid-19 otrais vilnis un valstī ieviestie ierobežojumi turpmākajos mēnešos nesīs dažādus izaicinājumus darba tirgum. Daudzās nozarēs saruks nostrādāto stundu skaits, taču bezdarbnieku skaita pieaugums lielā mērā būs atkarīgs no atbalsta pasākumu vēriena un efektivitātes.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 30.03.2021

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis savā video blogā apkopo svarīgāko par notikumiem Latvijas un pasaules ekonomikā. Šī sadaļa ar aktuālākajiem apskatiem tiek papildināta katru nedēļu.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.