Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 14.05.2021
attīstības prognozes | ekonomika | mazumtirdzniecība | koronavīruss

Mazumtirdzniecība jau atkal izlec plusos un gaida vasaru

Mazumtirdzniecība jau atkal izlec plusos un gaida vasaru Foto: Graham Klingler, Unsplash

Pēc ilgākas lejupslīdes mazumtirdzniecība atkal atgriezusies plusos. Lai gan nozares potenciāls ir ļoti augsts, nestabilā epidemioloģiskā situācija var likt nogaidīt, kamēr tiks atlaistas bremzes.

Pēc trīs mēnešus ilgas lejupslīdes, martā mazumtirdzniecībā atgriezās pieaugums 3,2% apmērā. Pārtikas preču tirdzniecība pieauga par 2,1%, nepārtikas preču par 3,6%, bet autodegvielas tirdzniecība par 4,9%.

Pērnā gada fons

Pieaugumu nozarei izdevās sasniegt divu iemeslu dēļ. Pirmais ir tas, ka ierobežojumu žņaugs martā tika palaists nedaudz vaļīgāk. Savukārt otrais – pērnā gada fons, uz kā arī tuvākajos mēnešos būs viegli izcelties.

Par aktivitātes uzlabošanos martā jau signalizēja maksājuma karšu dati, kuri norāda uz pozitīvās tendences turpināšanos aprīlī.

Var nākties nogaidīt

Tajā pašā laikā nestabilā epidemioloģiskā situācija gan piezemē īstermiņa gaidas. Proti, atvieglojumi, ja tādi sekos, būs pietiekami piesardzīgi un nozarei vēl nāksies nogaidīt bremžu atlaišanu.

Aizturētais patēriņš turpina uzkrāties, veidojot ne tikai ekonomiskās izaugsmes iespējas, bet arī inflācijas un jaunus saslimstības uzliesmojuma riskus.

Šos faktorus būs grūti nolīdzsvarot, jo īpaši rudenī, kad saslimstības riski atkal pastiprināsies.

Lai arī vakcinācijas tempi paātrināsies, visticamāk tas nebūs pietiekami, tāpēc rudenī var nākties atjaunot atsevišķus ierobežojumus. Taču, jo lielāks iedzīvotāju skaits būs vakcinējies, jo mazāk strikti tie būs.

Tādēļ, lai arī gada sākums nozarei ir bijis ne pārāk labvēlīgs, turpmākajos mēnešos tā atgūs nokavēto un gads noslēgsies ar pieaugumu. Jo veiksmīgāk izdosies kontrolēt vīrusu, jo pārliecinošāka būs izaugsme.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Maksājumi ar Android viedtālruni

Ātri un vienkārši veikt pirkumus, nopīkstinot telefonu pie maksājumu termināļa.

 

 

 • Ekonomiskā vide - 08.06.2021

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis savā video blogā apkopo svarīgāko par notikumiem Latvijas un pasaules ekonomikā. Šī sadaļa ar aktuālākajiem apskatiem tiek papildināta katru nedēļu.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 19.04.2021

  Kā lāpīsim caurumu Latvijas budžetā?

  Kā lāpīsim caurumu Latvijas budžetā?

  Turpinot augt valsts parādam un iztrūkumam, arvien aktuālāks kļūst jautājums par to, kādus darbarīkus izmantosim šo caurumu lāpīšanai. Lai gan sagaidāma ekonomikas atveseļošanās, ar to vien var izrādīties par maz.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.