Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 19.03.2021
attīstības prognozes | brexit | koronavīruss | eksports

Latvijas eksportā sāk parādīties Brexit efekts

Latvijas eksportā sāk parādīties Brexit efekts Foto: Victoire Joncheray, Unsplash

Latvijas eksporta rādītāju samazinājums norāda gan uz Covid-19 pandēmijas nesto ietekmi, gan liek manīt Brexit efektu. Tomēr izredzes šim gadam kopumā ir gana solīdas.

Janvārī Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums bija par 2,5% mazāks nekā pirms gada. Eksports samazinājās par 0,9%. Janvāra kritums varētu radīt zināmu satraukumu, taču pagaidām tas varētu būt īslaicīgs sabremzējums pandēmijas uzliesmojuma un sekojošo ierobežojumu pastiprināšanas dēļ.

Latvijas galvenais tirgus – Eiropas Savienība – ir pandēmijas epicentrā, kas ir atstājis savu ietekmi. Parādās arī Brexit efekts, kas ir pārejošs. Tomēr neskatoties uz vājo gada sākumu, eksporta izredzes ir pat ļoti solīdas. Izteiktāks uzrāviens varētu sākt izpausties otrajā ceturksnī.

Labvēlīga augsne eksportam

Pašreizējie apstākļi rada labvēlīgus apstākļus eksporta izaugsmei, kā arī nes neskaitāmus jaunus izaicinājumus. Situācija ASV norāda, ka pieprasījums pēc kokmateriāliem liek cenām šauties debesīs, kas veido ļoti labas Latvijas kokrūpniecības eksporta izaugsmei.

Daudzi uzņēmumi pasaulē norāda uz to, cik grūti viņiem ir uzturēt savas piegādes ķēdes pandēmijas apstākļos. Āzijā trūkst konteineru, kā rezultātā transportēšanas jaudas ir nepietiekamas.

Tas spiež daudzus meklēt tuvākus piegādātājus, kas paver jaunas iespējas mūsu ražotājiem, gan arī pārvadātājiem.

Kopš pagājušā gada beigām kuģniecības pakalpojumu cenas no Ķīnas uz Eiropu ir trīskāršojušās. Gaisa kravu pārvadājumiem arī ir lielas problēmas, jo jaudas ir samazinātas pasažieru lidojumu krituma dēļ.

Pasaulē ir vērojams arī akūts pusvadītāju trūkums, kas daļēji izskaidrojams ar krasu elektronikas patēriņa pieaugumu.

Mainījušies mūsu paradumi

Pandēmija ir mainījusi mūsu patēriņa paradumus tā, ka liela daļa naudas, ko iepriekš iztērējām pakalpojumiem, tagad tiek tērēta preču iegādei. Mazinoties ierobežojumiem pieprasījums atdzīvosies ātrāk par piedāvājumu.

Komplektā izdevīgāk

Kalkulatorā aprēķiniet Jums izdevīgāko komplektu un ietaupiet ar katru pārskaitījumu, karti un kontu.

Jau šobrīd daudzās valstīs rūpnieki saskaras jaudu nepietiekamību, lai apmierinātu augošo pieprasījumu. Jautājums, cik pašreizējā patēriņa struktūra būs noturīga mazinoties ierobežojumiem, ir ļoti aktuāls.

Labvēlīgie apstākļi eksportā nāks līdzi ar palielinātu patēriņa cenu spiedienu. Centrālajām bankām būs ko palauzīt galvu.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Tikai 32% uzņēmumu ir
sieviešu dibināti.
Izmainīsim statistiku kopā!

 

 
 • Ekonomiskā vide - 08.06.2021

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis savā video blogā apkopo svarīgāko par notikumiem Latvijas un pasaules ekonomikā. Šī sadaļa ar aktuālākajiem apskatiem tiek papildināta katru nedēļu.

  Lasīt vairāk

 • Investīcijas - 17.03.2021

  Mīti un patiesība par Bitcoin: vērtības lēciens un virtuālais zelts

  Mīti un patiesība par Bitcoin: vērtības lēciens un virtuālais zelts

  Lai gan Bitcoin pastāv jau vairāk nekā 10 gadus, jautājumu par šo plaši pazīstamo kriptovalūtu un tās nākotni joprojām netrūkst. Kāpēc 2020. gadā strauji auga šīs valūtas cena? Varbūt tā ir piramīdas shēma? Vai bitkoins nākotnē aizstās zeltu? Atbildes meklē SEB grupas galvenais stratēģis Johans Javeuss.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.