Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 10.06.2020
koronavīruss | attīstības prognozes | IKP

Latvijas ekonomika: pamats cerībām par veiksmīgu krīzes pārvarēšanu

Latvijas ekonomika: pamats cerībām par veiksmīgu krīzes pārvarēšanu

Iekšzemes kopprodukts (IKP) pirmajā ceturksnī ir sarucis, taču ne tādā apmērā, ko piedzīvojušas Covid-19 smagāk skartās valstis. Nozares, kas bremzēja kopējo kritumu pirmajā ceturksnī, jau šobrīd strādā ar mīnusa zīmi. Taču ir pamats prognozēt, ka Latvija šo krīzi spēs pārvarēt veiksmīgāk un uzrādīt labākus rezultātus nekā vidēji eirozonā.

Pirmajā ceturksnī Latvijas IKP saruka 1,5% apmērā. Tas nav starp labākajiem rezultātiem, jo ir valstis, kas uzrāda pieaugumu, piemēram, Lietuva, Zviedrija, Polija, taču uzrāda daudz labāku situāciju par to, kas vērojama Itālijā, Francijā, Spānijā.

Nozares bremzē kopējo kritumu

Visai straujš pieaugums, kas disonē uz kopējā nozaru fona, bijis būvniecībā (+14.9%). Nozares, kas spēja noturēt kāpumu, bremzējot kopējo kritumu, bija valsts pārvalde, izglītības, veselības, komercpakalpojumu un NĪ nozares.

Otrajā ceturksnī šo nozaru, varbūt izņemot valsts pārvaldi, veikums jau būs ar mīnusa zīmi.

Pārējās nozares, kuras vistiešāk skāra ierobežojumu ieviešana, jau pirmajā ceturksnī nonāca lejupslīdē – izklaides, atpūtas, ēdināšanas, izmitināšanas un tirdzniecības jomas. Situācija negatīvi ir izvērsusies arī IKT nozarei (-6.3%). Neliels kritums bija arī apstrādes rūpniecībā (-1.2%).

Laiks jaunai realitātei – kļūstiet par klientu lietotnē

Atveriet kontu 15 minūšu laikā un iegūstiet iespēju bez maksas izmēģināt Aktīvā komplektu, kurā iekļauta maksājumu karte un citi ikdienā nepieciešamie bankas pakalpojumi.

Tikmēr finanses un tranzīta sektors atspoguļo norises, kas iesākās pērn. Finanšu sektors turpinās atspoguļot strukturālās pārmaiņas, gan arī ekonomikā notiekošo un pie izaugsmes varētu atgriezties nākamgad. Kamēr tranzītā sarežģītā situācija, neatkarīgi no kopējām tendencēm, varētu ievilkties ilgāk.

Gaidāms dziļāks kritums

Otrā ceturkšņa dati uzrādīs dziļāku kritumu, taču, dzīvojot reālajā laikā, smagākais varētu būt jau aiz muguras. Ekonomika atgūsies un virzīsies pirmskrīzes virzienā.

Pašreizējā satiksmes atjaunošanās ir laba zīme ekonomikai. To, cik veiksmīgi tā ritēs, noteiks panākumi cīņā ar vīrusu un valdību atbalsta pasākumu efektivitāte. Valstis cīņai ar vīrusu ir izdalījušas pamatīgus resursus, tomēr vēl nāksies pārbaudīt šo pasākumu efektivitāti.

Risks ir sasteigt ierobežojumu noņemšanu, jo pasaulē vīruss turpina plosīties un vairākas valstis jau ir paspējušas piedzīvot atsevišķu ierobežojumu atjaunošanu.

Tomēr, visdrīzāk, ja pat vīruss atkal uzplaiksnīs, reakcija būs savlaicīgāka un līdz ar to tik masveidīgi ierobežojumu nesekos.

Riski saglabājas

Rudenī globālā ekonomika var sākt izjust pieaugošā bezdarba ietekmi. Jārēķinās, ka atgriezīsies tie faktori, kas nobremzēja globālās ekonomikas un tirdzniecības aktivitāti pirms vīrusa. ASV un Ķīnas domstarpības turpinās uzturēt nenoteiktību.

Tādēļ noskaņojums būs ļoti svārstīgs, bet tuvākajā laikā uzlabosies, jo ierobežojošie pasākumi tiks atviegloti, kas daudziem sniegs iespējas atsākt darbību. Sekos arī atsitiens, kad daudzi uzņēmumi konstatēs, ka darbību iepriekšējā formātā un apjomā atjaunot nav iespējams.

Tā kā cietīs globālais patēriņš, arī eksporta iespējas būs komplicētas. Daudzas valstis būs noslēgtas ilgāk, jo nespēs iegrožot vīrusa izplatību. Taču patlaban iezīmējas tendences, kas ļauj izteikt prognozes, ka Latvija spēs šo krīzi pārvarēt veiksmīgāk un uzrādīt labākus rezultātus nekā vidēji eirozonā.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Maksājumi ar Android viedtālruni

Ātri un vienkārši veikt pirkumus, nopīkstinot telefonu pie maksājumu termināļa.

 

 


 • Ekonomiskā vide - 08.06.2021

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis savā video blogā apkopo svarīgāko par notikumiem Latvijas un pasaules ekonomikā. Šī sadaļa ar aktuālākajiem apskatiem tiek papildināta katru nedēļu.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 04.06.2020

  Covid-19 sagriež kājām gaisā Latvijas darba tirgu

  Covid-19 sagriež kājām gaisā Latvijas darba tirgu

  Covid-19 pandēmija sagriezusi kājām gaisā situāciju Latvijas darba tirgū – šā gada 1. ceturksnī bezdarbs pieaudzis līdz 7,4%, bet gada otrajā pusē varētu pietuvoties 12%. Lai gan liela nozīme būs ekonomikas spējai stabilizēties un valdības atbalsta pasākumiem, daudzas nozares varētu tik drīz neatkopties.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 03.06.2020

  Mazumtirdzniecības dati: zeļ e-komercija, nepērk apģērbu un apavus

  Mazumtirdzniecības dati: zeļ e-komercija, nepērk apģērbu un apavus

  Mazumtirdzniecības dati par aprīli ieskicē, kā mainījusies patērētāju uzvedība Covid-19 pandēmijas laikā. Kamēr strauju kāpumu pieredzējusi tirdzniecība e-vidē un pa pastu, apjomīgus kritumus piedzīvojusi apģērbu un apavu mazumtirdzniecība, kā arī citas jomas.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.