Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 20.07.2020
koronavīruss | attīstības prognozes | inflācija

Kad gaidāma inflācijas atdzīvošanās

Kad gaidāma inflācijas atdzīvošanās Foto: Roman Kraft, Unsplash

Lai gan tuvākajos mēnešos inflāciju nedaudz atdzīvinās naftas cenas atgūšanās, būtisks cenu pieaugums gaidāms vien nākamgad, kad varētu sākties pārliecinošāka globālās ekonomikas augšupeja. Arī Latvijā deflācija varētu turpināties līdz gada beigām.

Jūnijā patēriņa cenu līmenis gada laikā samazinājās par 0,7%. Precēm cenas samazinājās par 1,6%, bet pakalpojumiem pieauga par 1,3%.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu līmeņa izmaiņām bija cenu kritumam par transportu, mājokli, apģērbiem un apaviem, kā arī cenu kāpumam pārtikai, veselības aprūpei, atpūtas un kultūras precēm un pakalpojumiem, kā arī restorānu un viesnīcu pakalpojumiem.

Latvijā turpmākajos mēnešos būs raksturīga deflācija, kas varētu noslēgties uz gada beigām. Šā gada inflācijas prognoze ir 0,3%, bet nākamgad tā pakāpsies līdz 2%.

Atdzīvosies inflācija

Tuvākajos mēnešos cenu līmeņa dinamiku visvairāk ietekmēs naftas cenas atgūšanās, kas nedaudz atdzīvinās inflāciju. Šis faktors spēcīgāk izpaudīsies nākamgad, līdz ar pārliecinošāku globālās ekonomikas augšupeju.

Ierobežojumu noņemšana ļaus arī atgūties noteiktiem sektoriem un attiecīgi arī to cenu līmeņiem, piemēram, ēdināšanā, ar tūrismu saistītajām precēm un pakalpojumiem. Taču tas daudz nemainīs kopējo situāciju, kur būs jūtama vājāka pieprasījuma ietekme.

Pietiekami liela daļa patērētāju saglabās piesardzību savos tēriņos, gan vērtējot ekonomikas tālāko attīstības gaitu, gan piedomājot par savu veselību.

Sagaidāms, ka mērenā tempā turpinās sadārdzināties pārtika.

Neskaidrību veicinātāji

Situācija pasaulē saistībā ar ierobežojumu radītajiem saspīlējumiem norimst. Taču naftas cenu atgūšanās uzturēs spiedienu. Arī situācija darba tirgū nozīmē, ka īstermiņā algu spiediens uz cenām nedaudz atslābs. Jau nākamgad tas varētu visai strauji atgūties.

SEB lietotne – Jūsu krāšanas mērķu sasniegšanai

Ne tikai ikdienas finanses un pārskaitījumi, bet arī dažādi risinājumi ērtai un automātiskai krāšanai.

Pēdējā laikā nereti izskan bažas par milzīgo naudas drukāšanas pasākumu, kuru ietekmē ievērojami pieaudzis naudas piedāvājums, ietekmi uz inflāciju. Pašreizējā ekonomiskajā vidē stimulējošās politikas ietekme uz inflāciju ir ļoti ierobežota. Tā drīzāk ir spējusi izslēgt deflācijas iesakņošanos.

Ekonomikas vājums pasaulē ir pazeminājis arī inflācijas gaidas. Prognozes sola inflācijas atgūšanos, taču zemākos līmeņos kā tas bija pirms pandēmijas aizsākšanās.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Maksājumi ar Android viedtālruni

Ātri un vienkārši veikt pirkumus, nopīkstinot telefonu pie maksājumu termināļa.


 • Ekonomiskā vide - 17.07.2020

  Covid-19 pret ekonomiku: vai zemākais punkts ir garām?

  Covid-19 pret ekonomiku: vai zemākais punkts ir garām?

  Šī gada otrā puse ir sākusies ar nepārtrauktu svārstīšanos starp augošo optimismu biržās un negatīvajiem Covid-19 efektiem, ko rada jauni uzliesmojumi. Arvien vairāk centrālo banku pārstāvju norāda, ka zemākais punkts ekonomikā ir garām. Taču joprojām esam tālu no galvassāpēm brīvas vides.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 14.07.2020

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis savā video blogā apkopo svarīgāko par notikumiem Latvijas un pasaules ekonomikā. Šī sadaļa ar aktuālākajiem apskatiem tiek papildināta katru nedēļu.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.