Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 16.10.2020
attīstības prognozes | inflācija | ekonomika | koronavīruss

Jauns spēlētājs un lēta enerģija – kā mainīsies cenas veikalu plauktos

Jauns spēlētājs un lēta enerģija – kā mainīsies cenas veikalu plauktos Foto: Lucrezia Carnelos, Unsplash

Ievērojams enerģijas cenu kritums ļaus deflācijai vēl kādu laiku uzturēties Latvijā. Veikalnieki arī turpmāk, visticamāk, vilinās pircējus ar atlaidēm, īpaši nesteidzoties celt cenas. Savukārt pārtikas tirgotāju lokam drīzumā piepulcēsies jauns dalībnieks. Kā šis pavērsiens ietekmēs cenas?

Septembrī gada laikā vidējais patēriņa cenu līmenis samazinājās par 0,3%. Precēm cenas samazinājās par 1,1%, bet pakalpojumiem palielinājās par 1,7%.

Inflācijas jaunās tendences

Covid-19 un tā izplatības ierobežošanai veiktie pasākumi ir izsituši inflāciju no ierastajām tendencēm. Parādījušās atšķirības attīstītajās valstīs. Piemēram, pamatinflācija ASV pieaug, bet eirozonā un Lielbritānijā samazinās.

Tas lielā mērā saistīts ar pagaidu faktoriem, jo īpaši valdības lēmumu ietekmi, tostarp PVN samazināšanu Vācijā un Lielbritānijā. Tāpat cenu dinamiku ir ietekmējis tas, cik noturīgi ir bijuši patērētāju ienākumi, noskaņojums un piedāvājuma ierobežojumi, kas nospēlējis par labu aktīvākam inflācijas spiedienam ASV. Bet arī tur kopējo inflāciju būtiski nobremzējis enerģijas cenu sarukums.

Ko iesāks Latvijas veikalnieki?

Latvijā deflācija vēl tuvākos mēnešus uzkavēsies. Inflācijas ieslīdēšanu mīnusos ir noteicis visai pamatīgais enerģijas cenu kritums – samazināti siltumenerģijas, elektroenerģijas un gāzes tarifi, kā arī degvielas cenas.

Komplektā izdevīgāk

Kalkulatorā aprēķiniet Jums izdevīgāko komplektu un ietaupiet ar katru pārskaitījumu, karti un kontu.

Inflācijas spiediens saglabāsies primāri no pakalpojumu puses, jo līdzšinējie notikumi ekonomikā algu kāpumu ir vien īslaicīgi piebremzējuši. Arī ierobežojumi noteiktās sfērās (izklaide, atpūta, ēdināšana) ir spieduši paaugstināt cenas.

Mazumtirdzniecībā aktivitāte joprojām turēsies uz viļņa, jo veikalos iedzīvotāji kompensēs gan citviet zaudētās izklaides, gan tēriņu iespējas. Tomēr veikalnieki, visticamāk, ar cenu celšanu būs piesardzīgi. Visdrīzāk, apģērbu un apavu segmentā tie mēģinās noturēt pircēju plūsmu un aktīvi piemērot atlaides.

Ienāk jauns spēles dalībnieks

Pārtikas sadārdzināšanās mērenā tempā saglabāsies, kaut jaunā spēlētāja sevis pieteikšana tirgū varētu to sabremzēt. Visticamāk, ka pārtikas mazumtirgotāju spēlē jaunais dalībnieks ienāks gana agresīvi.

Hipotētiski inflāciju nākamgad vēl varētu sašūpot jauni atbalsta pasākumi noteiktām sfērām, samazinot PVN.

Šogad inflācija tiek prognozēta 0,3%, bet nākamgad, mazinoties energoresursu cenu krituma ietekmei, inflācija pakāpsies līdz aptuveni 2%. Lai arī Latvijā inflācijas temps solās būt nedaudz augstāks kā eirozonā, globāli dominēs bažas par pārāk mazo inflāciju.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Jums nekur nav jādodas – pārvaldiet finanses internetā

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.