Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 15.05.2018
patēriņš | alga | nauda

Inflāciju uzsilda pakalpojumi, piesakās arī nafta

Inflāciju uzsilda pakalpojumi, piesakās arī nafta

Vidējais patēriņa cenu līmenis Latvijā aprīlī gada laikā ir audzis 2%. Precēm cenas palielinājās par 1.5%, pakalpojumiem par 3.3%.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām aprīlī bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem.

Tāpat inflāciju palielināja transporta, alkohola un tabakas izstrādājumu, kā arī veselības aprūpes cenas.

Kā rāda līdzšinējās tendences, pakalpojumu sadārdzināšanās turpināsies. To veicina pirktspējas kāpums, kā arī straujais izmaksu pieaugums. Aprīlī pārtikas cenu līmenis ir pakāpies par 0.3%. Pārtikas cenu kāpums šogad ir kļuvis lēnāks, kaut izmaiņas dažādās grupās ir krietni atšķirīgas.

Potenciālo pārtikas cenu kāpumu varētu bremzēt nopietna konkurenta pieteikums ienākšanai Latvijas tirgū, kā arī labvēlīgi laikapstākļi. Tāpat patērētājam labvēlīgā virzienā ir sakustējušās arī piena cenas.

Naftas sekmē inflāciju

Kā potenciālais ārējais inflāciju veicinošs risks parādās energoresursu cenu kāpums.  Ņemot vērā apstākļus, kas veidojas naftas tirgū, jo īpaši OPEC rīcības un krājumu izmaiņu rezultātā, pieaug risks, ka cenas gada beigās var pakāpties pat līdz 85 ASV dolāriem.

Tam, ka naftas cena tiecas uz jauniem augstumiem, ir daudz argumentu: OPEC+ turpina uzturēt ieguves ierobežojumus, bet globālais naftas pieprasījums ir superspēcīgs, kaut globālā izaugsme varētu būt jau cikla augstākajā punktā.

Venecuēlas naftas ieguve nonākusi lejupslīdes spirālē, atjaunojušās problēmas Lībijā, bet sankciju atjaunošana Irānai nozīmē būtiskus piegādes ierobežojumus. Arī naftas krājumi ir turpinājuši rukt. Savukārt ASV naftas ieguve ir atdūrusies pret nepietiekamām pārvades jaudām, kas sarežģī naftas nogādāšanu tirgū. Šāds scenārijs būtiski mainīs inflācijas dinamiku, galvenokārt nākamgad.

Inflācija šogad būs straujāka nekā eirozonā, taču līdzīgi pērn uzrādītajam tempam – 2.7%.

Dainis Gašpuitis,
SEB bankas ekonomists


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.