Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 18.12.2020
koronavīruss | inflācija | iepirkšanās

Inflācijas rādītāji – kāda nozīme cenai, ja kāroto nevar nopirkt?

Inflācijas rādītāji – kāda nozīme cenai, ja kāroto nevar nopirkt? Foto: Tim Mossholder, Unsplash

Kamēr pārtika un veselības aprūpes pakalpojumi kļuvuši dārgāki, cenu ziņā pieejamāks ir apģērbu un apavu sortiments, kā arī ēdināšanas pakalpojumi un izklaide. Taču kāda gan nozīme cenai, ja pandēmijas laikā šīs lētās preces un pakalpojumi tik un tā nav pieejami?

Novembrī inflācija mēneša laikā samazinājās par 0,3%.

Dažādas realitātes

Cena līmeņa kritums nebija  pārsteigums. Sezonālos faktorus pastiprināja saslimstības pieaugums un ierobežojumu pastiprināšana, kas atsaucās arī krītošā mobilitātē. Tādēļ izteiktākais kritums bija vērojams apģērbu un apavu, kā arī ar atpūtu, izklaidi un ēdināšanu saistīto pakalpojumu cenās.

Šādos apstākļos rodas jautājums par to, cik svarīgas ir cenas, ja prece vai pakalpojums pat īsti nav pieejams.

Samazinājās arī degvielas cenas, kas ir neliels atspaids tiem, kas izvēlas apceļot Latvijas āres. No otras puses, cenu kāpumu piedzīvoja pārtika un veselības pakalpojumi, kas ikdienā ir daudz jūtamāka tēriņu sastāvdaļa. Tādēļ nepārsteidz, ka iedzīvotāju inflācijas uztvere atšķiras no patēriņa cenu indeksa uzburtās ainas.

Augušas pārtikas un veselības aprūpes cenas

Salīdzinot arī ar iepriekšējā gada novembri, kas uzrāda cenu līmeņa kritumu par 0,7%, vidējā patēriņa grozā lielākais cenu kāpums ir bijis pārtikai, kā arī veselībai, kam ir daudz lielāka nozīme par cenu kāpumu ar atpūtu, izklaidi un ēdināšanu saistītajiem pakalpojumiem.

Cenu līmeni negatīvajā zonā joprojām notur enerģijas un apavu un apģērbu cenu sarukuma ietekme. Drīzumā šī samazinājuma ietekme uz inflāciju sāks izplēnēt, bet ekonomikai atgūstoties, devums uz inflāciju varētu jau kļūt pozitīvs.

Šogad gada vidējā inflācija tomēr uzrādīs nelielu pieaugumu 0,3% apmērā, bet nākamgad kāpums būs izteiktāks.

Mērens cenu kāpums saglabāsies pārtikai, bet jautājums ir par to, cik sparīgi atkopsies šobrīd ierobežotie un slēgtie pakalpojumu sektori. Rezultātu noteiks tas, cik daudz spēka šajos mēnešos būs uzkrājies pieprasījumā un piedāvājuma spējā reaģēt.

Ja iedzīvotāju kāre atjaunosies straujāk par uzņēmēju spēju to remdēt, cenu kāpums būs visai straujš. Vakcīnas un no tās izrietošās cerības uz normalizāciju ir sākušas atdzīvināt inflācijas gaidas. Piemēram, ASV tās sasniegušas 18 mēnešu augstāko līmeni.

Paredzam, ka nākamgad inflācija atgriezīsies pie 2% robežas.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Maksājumi ar Android viedtālruni

Ātri un vienkārši veikt pirkumus, nopīkstinot telefonu pie maksājumu termināļa.

 

 

 • Ekonomiskā vide - 07.12.2020

  Cik dziļā kupenā šoziem iestigs ekonomika?

  Cik dziļā kupenā šoziem iestigs ekonomika?

  No atkārtotas ekonomiskās lejupslīdes izvairīties neizdosies, taču tās mērogs būs atkarīgs no valsts atbalsta, noteiktajiem ierobežojumiem un sabiedrības sekmēm vīrusa izplatības apstādināšanā. Vai vakcīnas parādīšanās spēs būtiski ietekmēt spēles noteikumus?

  Lasīt vairāk

 • Māja - 11.12.2020

  Vai joprojām pirkt ir izdevīgāk nekā īrēt?

  Vai joprojām pirkt ir izdevīgāk nekā īrēt?

  Mainoties ekonomiskajai situācijai, pārmaiņas parasti sajūt arī nekustamā īpašuma tirgus. Tomēr pagaidām Covid-19 krīze nav atstājusi tik lielu ietekmi, lai varētu runāt par būtiskām īres cenu vai mājokļa iegādes iespēju izmaiņām. Proti, īres cenu samazinājums ir nebūtisks, bankas joprojām finansē nekustamā īpašuma iegādi, un, pateicoties valsts atbalsta programmai ALTUM, daudzām ģimenēm ar bērniem un jaunajiem profesionāļiem joprojām ir iespēja īstenot sapni par savu mājokli.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.