Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 19.05.2017
prognozes | attīstība

Inflācijas augstākais punkts vēl priekšā

Inflācijas augstākais punkts vēl priekšā

Inflācijas kāpums Latvijā turpinās – aprīlī tā pieauga par 0.4%. Šāds kāpums noturēja gada inflāciju marta līmenī jeb 3.4% apmērā.  Taču, salīdzinot ar iepriekšējā gada aprīli, preču cenas bija par 3.2%, bet pakalpojumiem par 4% augstākas.

Patlaban inflāciju uz augšu dzen pārtikas un degvielas cenu kāpums. Lielu ietekmi uz cenām veido mājokļu apsaimniekošanas pakalpojumu sadārdzināšanās. Tāpat pēc ilgstoši piedzīvotās cenu lejupslīdes, ievērojams kāpums vērojams telekomunikāciju pakalpojumu cenās.

Sagaidāms kāpums

Par spīti gaidām, ka inflācija ir paspējusi izšaut visu pulveri, tā vēl savu kāpuma potenciālu nav izsmēlusi. Visticamāk, jaunas virsotnes tiks sasniegtas augustā, kad tā pietuvosies 4% robežai vai pat pārsniegs to. Ekonomika pamazām iesilst, kas turpinās uzturēt aktīvu cenu kāpumu pakalpojumiem, jo pretēji eirozonai, Latvijā spiediens celt algas ir spēcīgāks.

Gada izteiksmē inflācijā turpinās uzrādīties energoresursu sadārdzināšanās. Savukārt neparedzamie laikapstākļi varētu sekmēt tālāku cenu pieaugumu pārtikai, kas iedzīvotājos pastiprinās inflācijas uztveri. Patlaban šā gada inflācijas prognoze ir 3%. Nākamgad inflācijai ir jāpalēninās, tomēr būtiskas korekcijas viesīs nodokļu reformas ietekme, ko šobrīd pilnībā ir grūti novērtēt. 

Eirozonā – līdzīgas vēsmas

Gada sākumā pieaugošā energoresursu un pārtikas cenu inflācija eirozonas saskaņoto patēriņa cenu indeksu (HICP) īslaicīgi uzcēla līdz 2%, kas ir augstākais līmenis kopš 2013. gada janvāra. Eirozonas inflācija savu augstāko punktu varētu būt sasniegusi. Tomēr eirozonas valstīs inflācija (HICP) bija krietni atšķirīga, kas martā svārstījās no 0.6% Nīderlandē līdz 3.3% Latvijā. Turklāt tikai 8 no 19 eirozonas valstīm inflācija pārsniedza 2%. Atbilstoši prognozēm tai ir jāvirzās 1% virzienā, videi, kas dominējusi pēdējos 3 gadus un ataino lēnīgo darba samaksas kāpumu.

SEB bankas eirozonas inflācijas prognoze šim gadam ir 1.5%, nākamajam gadam 1.1%.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

 • Ekonomiskā vide - 11.04.2017

  Inflācija – martā jaunas virsotnes

  Inflācija – martā jaunas virsotnes

  2017. gada martā patēriņa cenu līmenis Latvijā pieauga par 0.9%, savukārt gada inflācija sasniedza 3.4%, kas ir pēdējo gadu augstākais punkts. Ja vērojamais pakalpojumu cenu kāpums, kas palielinājās par 3%, ir ierasts, tad tagad straujš cenu kāpums uzrādās arī precēm – 3.5%. Arī aprīlī inflācija vēl var atnest pārsteigumus un jaunus rekordus.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 22.12.2016

  2017. gada nozīmīgākās izmaiņas nodokļu sistēmā

  2017. gada nozīmīgākās izmaiņas nodokļu sistēmā

  Jaunais gads kā ierasts saistīts arī ar jaunumiem Latvijas nodokļu sistēmā, to piemērošanas kārtībā un valsts fiskālajā politikā kopumā. SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis apkopojis tās izmaiņas, kas 2017. gadā iedzīvotājus ietekmēs visvairāk.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.