Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 15.02.2021
attīstības prognozes | koronavīruss | inflācija

Inflācija iesildās pirms gaidāmā kāpuma

Inflācija iesildās pirms gaidāmā kāpuma Foto: Markus Spiske, Unsplash

Inflācijas spiediens pamazām pieaug – kāpj gan pārtikas, gan pakalpojumu, gan degvielas, gan dažādu preču cenas. Kas sagaidāms, kad tiks atviegloti ierobežojumi un pārvarēta pandēmija?

Janvārī gada inflācija bija –0,5%. Precēm cenas samazinājās par 1,4%, bet pakalpojumiem palielinājās par 1,5%.

Šādu inflācijas atrašanos mīnusos joprojām diktē enerģijas cenu kritums. Tomēr janvāra cenu izmaiņas mēneša laikā norāda, ka inflācijas spiediens spēcinās – mēneša laikā cenu līmenis palielinājās par 0,4%, precēm palielinoties par 0,4%, pakalpojumiem par 0,3%.

Būtiskākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu kāpumam degvielai, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai, kā arī cenu kritumam apģērbam un apaviem.

Naftas cenas atgūstas

Janvāris atnācis ar cenu kāpumu, kaut ņemot vērā īpatnējos apstākļus daudzu segmentu cenu izmaiņu noteikšana ir apgrūtinoša. Tomēr primārie virzieni ir skaidri – gaidāma pārtikas un enerģijas cenu sadārdzināšanās.

Naftas cena turpina pieaugt. OPEC+ grupas dalībnieki ziņoja, ka ir piekrituši turpināt mēģinājumus novērst naftas ražošanas pārpalikumu, kas iepriekš izraisīja naftas cenu kritumu.

Brent naftas cena šobrīd ir pārsniegusi 61 USD par barelu. Tas ir punkts, kas tika sasniegts pērn februārī pirms sākās cenas sabrukums.

Tas primāri ir Saūda Arābijas nopelns, kas iestājas par augstākām cenām, lai samazinātu milzīgo budžeta deficītu. Tajā pašā laikā, pieaugot cenai, palielinās stimuls citiem ražotājiem audzēt ražošanu, kas uzliek robežu potenciālajam cenas kāpumam. Tomēr šķiet, ka sadarbība ilgs vismaz līdz brīdim, kad pasaules atveseļošanās nostiprināsies.

Sadārdzinās pārtika un pakalpojumi

Pasaulē pārtikas cenas janvārī palielinājās astoto mēnesi pēc kārtas, ko virzīja labības, augu eļļu un cukura cenu pieaugums. ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas pārtikas cenu indekss janvārī aizsniedza 113,3 punktus, kas ir 4,3% pieaugums salīdzinājumā ar decembri un augstākais līmenis kopš 2014. gada jūlija.

Pakalpojumos turēsies ierastais cenu kāpums un līdz ar ierobežojumu mazināšanu, cenu spiediens kļūs pamanāmāks. Visticamāk, ka dārgāki turpinās kļūt arī veselības pakalpojumi.

Līdz šim inflāciju bremzēja preču cenas, taču turpmāk tās sāks pieaugt, pastiprinot arī inflāciju. Parādīsies izteiktāka ārējo faktoru ietekme, jo atsevišķās valstīs novērojams inflācijas gaidu pieaugums.

Ilgstošie ierobežojumi un sarežģījumi piegādes ķēdēs rada papildus inflācijas spiediena risku. Iespējams, ka dažus mēnešus inflāciju bremzēs noteiktu preču segmentu uzkrājumu izpārdošana, kā piemēram, apģērbi un apavi.

Vēl tuvākos mēnešus gada inflācija saglabāsies negatīva, bet pamazām pieņemsies spēkā, uz gada beigām pārlecot arī 2% robežai. Tās temps galvenokārt izrietēs no ekonomikas spējas tikt galā ar pandēmiju.

Jo veiksmīgāk tas notiks, jo pārliecinošāka kļūs inflācija. Ja gada otrajā pusē sāks vājināties cerības uz ekonomikas atjaunošanos, noplaks arī inflācijas spars.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Maksājumi ar Android viedtālruni

Ātri un vienkārši veikt pirkumus, nopīkstinot telefonu pie maksājumu termināļa.

 

 

 • Ekonomiskā vide - 08.06.2021

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis savā video blogā apkopo svarīgāko par notikumiem Latvijas un pasaules ekonomikā. Šī sadaļa ar aktuālākajiem apskatiem tiek papildināta katru nedēļu.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 03.02.2021

  Cik ātri Baltija atgūsies no krīzes?

  Cik ātri Baltija atgūsies no krīzes?

  Lai gan atsevišķas tautsaimniecības nozares Baltijā cietušas īpaši smagi un visās trijās valstīs pērn samazinājies iekšzemes kopprodukts (IKP), Baltijas ekonomikas atveseļošanās izredzes kopumā vērtējamas ļoti pozitīvi. Vienlaikus SEB Baltijas ekonomisti ir vienisprātis, ka otrajam Covid-19 vilnim Baltijas valstis tomēr nav bijušas pietiekami gatavas.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.